Bebekler İlk 6 Ay SADECE Anne Sütü ile Beslenmeli

Bu aralar konumuz anneler, hamilelik ve sağlıklı bebekler. Madem ki bugün Dünya Süt Günü, gündem belli :)

Anne sütü bebekler için doğadaki en mükemmel gıda. Bunu kabul etmeyen yoktur sanırım.

Düşününce 2.5 milyon yıldır dünyada insan var ve herhangi bir ürünün en mükemmel hale gelmesi için fazlasıyla yeterli süre :) Anne sütünde bebeğin gelişimi için mükemmel oranda yağ, protein ve karbonhidrat bulunduğu gibi bir de üstüne üstlük bebekleri hastalıklara karşı bağışıklığını artıran koruyucu maddeler içerir. Süt vermek anne ve bebek arasındaki bağı güçlendirirken, aynı zamanda bebeği birçok akut ve kronik hastalıktan korur.

Bebeğin ilk aylarında ihtiyaç duyduğu tüm besleyici maddeler vardır. Bu yüzden –su dahil– başka hiç bir ürüne gerek duyulmaz. (Anne sütü zaten %88 su olduğundan bebeğin ayrıca suya ihtiyacı olmaz.)
Özellikle ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenen bebeklerde ishalli hastalıklar 8.6 kat daha az görülür. Hindistan’da yapılan bir araştırmada ilk 4 ay sadece anne sütü ile beslenen bebeklerde ishal ve zatüre sonucu ölümler üçte 1 daha az görülmüş. Oysa ki bebeklerin ancak %35’i ilk 6 ayda sadece anne sütü ile besleniyor…

Anne sütü ile beslenmeyen bebeklerin ilk ayı çıkarmaları bile 6-10 kat azalmakta. Mamayla beslenen bebeklerde uzun vadeli astım, tip 1 diyabet, çölyak, Crohn’s, ülser ve çocuk lösemisi gibi bağışıklık sistemi temelli hastalıkların görülme riski de çok artmakta. Başka çalışmalara göre de ilerleyen yaşlarda obezite, yüksek tansiyon ve kalp hastalıkları da daha sık görülmekte. Hatta zekaları bile 3 puan daha düşük çıkmakta.

Tamam, ilk 6 ay konusu hassas. Peki ya sonrası?
Dünya Sağlık Örgütü der ki emzirme en az 23 ay devam etmeli, elbette destek gıdaların eklenmesiyle. 23 ay büyüyen bebeğin yeterli beslenmesi için gereken en kısa süre. İsteyen daha da devam edebilir.
6 aydan itibaren, bebeğin artan enerjisine sadece anne sütü yeterli olmaz. Bu yüzden takviyeler 6. ayda başlar. Bu noktadan sonra sadece anne sütü diye diretmek zarar verecektir. Ama çocuğu koruyucu olduğu için ihmal edilmemelidir.
Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiyesine göre, 6-12 ay arası bebeklerin kalorisinin %50’si ve 12-24 ay arası bebeklerin ise %33’ü anne sütünden sağlanmalıdır.

Bu yazı Hamilelik ve Bebekler kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Bebekler İlk 6 Ay SADECE Anne Sütü ile Beslenmeli

  1. Fukawi der ki:

    Merhaba,
    Hipotiroidlilerin low carb veya keto beslenmesinde sakinca olduguna dair bir kac yazi ile karsilastim sizin bilginiz var mi? Dogru ise karbonhidrati nereden alsinlar? ( kilo vermek derdi olanlar)

    • Ozlem der ki:

      Tiroid problemi olanların günde 50g’dan az karb aldıklarında problem yaşadıklarını heryerde görüyorum. Ayrıca süt ürünleri ve kuruyemişlerle de problem yaşıyorlar. Daha az yağ ve daha fazla sebze yemek çözümdür bu durumda ki 50g karb da low carb statüsündedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir