Kategoriler
Paleo

Bir Başarı Hikayesi: Oğuzhan

Ben de sizin gibi kendi çapımda Paleo çatısı altındayım.

Genç yaşta kilo sorunum olmadan başladım bu diyete. Zamanında bilinçsizce kullandığım şeker, işlenmiş karbonhidratların vb. yasaklıların yaptığım rugby sporundaki performansımın sınırlanmasını başladıktan sonra anlayabildim. 2 saatlik rutin bir idmandan arkadaşlarım sürünerek çıkarken ben sabah sporum sonrası idmana gider oldum. Protein tozu, amino asit vb. her hangi bir laboratuvarda üretilmiş takviye kullanmadığımı da belirtmek isterim. Bunların boşluğu çok rahat şekilde et, tavuk, arı poleni, muz ve badem ile doldurulabildiğini düşünüyorum.

Aynı zamanda geçtiğimiz mayıs ayında geçirdiğim karın ameliyatında doktorun bana söylediği bu cümle de doğru yolda olduğumuzun kanıtı: “35 senelik doktorluk hayatımda böyle bünye görmedim; ne yiyip içiyorsan aynen devam et.” Tabi ki ameliyat sonrasında da devam ettim. Ön görülen 8 – 9 aylık iyileşme sürecim 2 ay kadar kısa sürmekle birlikte 1. ayda hafif spora başlayabildim. Şimdilerde ise eskisinden daha formdayım.

Daha önce de dediğim gibi kilo kaygım olmadan başladım. Yaşımın da verdiği avantaj var tabikide ancak her şey önce kafada başlıyor. Siz de “Ben bunları yiyorum, sen yemiyorsun ikimizin de sonu belli” gibi motivasyon kırıcı konuşmalar karşınıza çıkıyordur illaki. Siz sadece kendinize “geleceğinize yatırım” yaptığınızı ve “çoğunluğun doğrularının yanlışlığını” hatırlatın. 70 yaşında hala belli düzeyde spor yapabilmek varken hastalıklarla boğuşuyor olmanın farkını ancak o yaşa geldiklerinde anlayacaklar.

Sevgiler,
Oğuzhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.