Bir Başarı Hikayesi: Öncesi… Sonrası…

Paleo ile zayıflayanlardan birinin ağzından kendi kelimeleriyle yaşadıklarını ve süreci okumak hoşunuza gidecektir muhtemelen. Sağdaki benim, artık saçlarım uzun :) Söz Gülin’de:

Aslında bu yazıyı yazmaya 3 ay önce söz vermiştim ama anca fırsat buluyorum

Her şey 9 ay önce başladı.. Yeni yılda bir çok değişiklik yapmaya karar vermiştim.. Ee biraz da artık 30 olmanın ağırlığı bastı galiba, emin değilim. Tek emin olduğum bir çok değişikliğin “yapılacaklar listesi”nde olduğuydu. Bu süreçte canım dostlarımın da süper ötesi destekleri oldu, haklarını ödeyemem..

En büyük değişikliklerden biri 6 ay gibi bir sürede 11 kg vermekti. O kadar büyük bir değişiklikti ki, beynim zayıfladığımı kabullenemiyor ancak tartıyı “kanıt” olarak görmeden inanmıyordu. Hala psikolojik olarak “kilolu” hissediyordum.. bunu neden söyledim; beyin çok güçlü bir organ ve mucizevi.. “yapacağım” dediğini hakikaten yapıyor ve hatta öyle bir yapıyor ki sonuçlarına kendi bile inanamıyor.

Başta çok zordu.. Üstelik benim gibi yengeç burcuysanız değişimler sizin için çok zor çok büyük olaylar.. Şükür ki bir o kadar da inatçıyım tabii ki ben kg verdikçe, bunu etrafımdakilere sevinçle söyleyip motivasyonumu da arttırdım..

Şimdi gelelim adım adım 6 ayda nasıl 11 kg verdim.. (reklam sloganı gibi oldu :P)

1. Adım: Kabullenme (en önemli adım)
Sağlıklı kilonuzun kaç olduğunu öğrenin. Eğer benim gibi yüzleşmekte sorun yaşıyorsanız, en basit hesaplama.. 155 cm boya 59 kg fazladır…

2. Adım: Hesap yapma
Olması gereken kg benim için maksimum 55’ti. Ayrıca artık sağlıklı beslensem fena olmayacaktı hani

3. Adım: Karar verme
3-4 kg fazlam vardı işte, yapabilirdim. Hatta hedefimi 52 olarak belirledim

4. Adım : Strateji belirleme
E nasıl yapacaktım bunu?? Bugüne kadar kg verme konusunda çok uğraşmıştım ama klasik olay, benim de başıma gelmişti.. Bir süre aç kalıyor, kg veriyor ancak sonrasında daha beter şekilde geri alıyordum. Ben de bu olayı hem biraz oyuna hem de yaşam tarzına dönüştürmeye karar verdim. Böylece hem eğlenceli olacaktı hem de kalıcı; öyle de oldu

5. Adım : Sabır…
Benim için en zor adımdı. Tezcanlı biri olarak emek verdiğim sürecin sonucunu bir an önce görmek istiyordum ama istediğim hızda gitmiyordu işte  (bunu neden söylediğimi daha sonra açıklayacağım)

6. Adım : Eğlence!
Bir değişikliğin kabulü, eğlenceli olduğunda kolaylaşır.. O zaman önce eğlence.. Acı çektiğim kısma odaklanırsam, başarısız olurum. O zaman hedefler koyduk, 1 ay boyunca tatlı namına en ufak bir kırıntı bile yok, ay sonunda hedef olan 3 kg verilmişse; ödülüm tatlı var  üstelik 1 ay belirlenmiş süre, sabretmemi de kolaylaştırıyor.

7. Adım : ZİRVE!!
1 ayın sonunda benim için en zor olan kısmı, tatlı yemeyi, bırakınca 4kg vermiştim. Hedefimi de aşmıştım! Üstelik yediğim tatlının keyfi ayrı bir lezzetliydi bu arada tatlının da bana güzel bir sürprizi oldu :/

8. Adım : Sonuç

  • 6 ayın sonunda 11 kg verdim! 48 kg’ım..  abartırsam, çok kaçamak yaparsam ya da regl dönemimdeysem bazen 49..
  • Artık eskisi kadar (günde 2 öğün) tatlı tüketmiyorum, resmen bedenim artık şeker istemiyor.

Neler öğrendim??

Beyin mevcut durumu koruyup güvenli bölgede kalmaya eğilimlidir, bir şeyi değiştirmek istiyorsanız önce beyninizi ikna etmeniz, sonra da kararlı davranmanız gerekiyor. Asla vazgeçmeyin, ben 4+3+2+1+1 şeklinde her ay kg verdiysem, herkes verebilir. Beden ideal kilosunu ayarlıyor.. daha fazla vermek istiyorsanız, benim ay sonu ödüllerimden de vazgeçmeniz yeterli olacaktır.

Gluten intoleransı diye bir şey var hakikaten; bende önceden de varmış meğerse ama fark etmemişim. Paleo beslendikçe o sıradan ve çok yemekten kaynaklandığını düşündüğüm karın ağrısı ve gaz problemi yok oldu.. Ancak ne zaman gluten yesem, hemen geri geliyor.. (tatlının güzel sürprizi de buydu:/)

11 kg benim için nerdeyse 5’te 1’imin gitmesi demek (%18,5) fazladan taşıdığım katlandığım yük.. :/

Aa evet, sporu da es geçmeyelim lütfen, ciddi anlamda seratoninle beraber kg verdikçe motivasyon artıyor.. E kilo verdikçe sıkılaşmak da gerekli değil mi

Son söz;

Paleo beslenme, bir yaşam biçimidir. Kg verip sonra vazgeçilecek bir diyet programı değildir. Her ne kadar kaçamak yaptığınızda hemen verdiğiniz kg’ları geri almasanız da; kaçamaklar abartılınca kg almaya başlarsınız.. Ayrıca yaşadığınız sindirim sorunları da yanınıza kar kalır.. (bunu da denedim, oradan biliyorum )

Paleo beslenme, sizi dinç ve kuvvetli tutar. Hiç hissetmediğiniz kadar keyifli ve enerjik hissedersiniz zira karbonhidratların kdv’si rehavet çökmez kan şekeriniz birden bire tavan yapmadığından.

Paleo beslenmek için raf ürünlerinden vazgeçmeniz yeterli; evde kendi paleo tatlılarınızı yapabilir ve tatlı krizlerini geçiştirebilir hatta kilo verdikçe ödülleri bu tatlılarla sağlayabilirsiniz. Böylece kilo verme sürecini de baltalamamış olursunuz

Ben şu anki halimden çok memnunum, aldığım tepkilerden ve övgülerden, aynadaki halimden, “kilo verince giyeceğim” dediğim kıyafetlerin bile bol gelmesinden..

Sevgiler,
Gülin

Bu yazı Paleo, Temel Beslenme, Zayıflama kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Bir Başarı Hikayesi: Öncesi… Sonrası…

  1. Halit der ki:

    Ben de paleo/low-carb beslenerek 4 ayda 25 kilo verdim. 110’dan 85’e. Oldukça kolay bir diyet, herkese tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir