Kozmetikte Önlenmesi Gereken 5 Kimyasal

Tamam, yediğimize içtiğimize dikkat ediyoruz ama ya kullandığımız onca kozmetik malzemedeki kimyasallar ne olacak? O mis kokulu ürünlerin içinde neler olduğunu hiç merak ettiniz mi bilmiyorum ama içeriklerin büyük kısmı okuması imkansız kimyasal malzemelerden oluşmakta.

Kimyasal demek de çok doğru değil aslında. Nihayetinde herşeyi kimyasal olarak ifade edebiliriz. “Dihidrojen Monoksit” nedir duydunuz mu hiç? Duymayanlar için: İki hidrojen, 1 Oksijen, yani H20, yani su :)

Kimyasal demek tehlikeli demenin diğer bir yolu olmasa da, insan ürünü, endüstriyel kimyasalların bir kısmı tehdit oluşturmakta.

Bunların en sık kullanılan ve en çok problem oluşturanlarına

Parabenler

En çok kullanılan kozmetik koruyucu, yani raf ömrünün daha uzun olmasını sağlayan madde. Makyaj malzemesinde kullanıldığında cildimiz tarafından emilmekte.

Peki ne sorun yaratıyor ki emilmesi bizi kaygılandırıyor?

Eskiden zannediliyordu ki idrarda paraben varsa, vücut görevini yapmış ve dışarı atmış. Ama sonradan idrardaki paraben ile alerjiler, spermde DNA bozukluğu ve hamile anne ve yeni doğanlarda yüksek stres hormonu arasında ilişki kurulmuş. Hatta yeni doğanların ilk idrarında dahi paraben görüldüğü olmuş. Göğüs kanseri tümörlerinin büyük kısmında görülmüştür. (Gerçi bu bir kanıt değildir, hani kolesterolün kalp hastalığına sebep olmaması gibi ama kolesterol vücudun ürettiği birşeyken parabenlerin sentetik olması yüzünden daha dikkatli olmakta fayda vardır.)

Dahası tüm parabenler idrarla atılmaz, bir kısmı plazmada birikir ve çok daha stabildir.

Hangi ürünlerde görülür: Şampuanlar, saç kremleri, makyaj malzemeleri, diş macunu, traş jeli, nemlendirici, güneş kremleri, neredeyse herşeyde görülür hatta “Paraben İçermez” ibaresi pazarlama sloganı olmuştur.
Diğer isimleri: Farklı birçok isim olsa da sonunda “paraben” ile biter.

Fitalatlar

Plastiklere esneklik kazandıran ve boyalarda kullanılan bir maddedir. Bu yüzden de daha çok ojelerde ve sentetik kokularda koruyucu olarak kullanılır. Plastik bileşenlerin çoğunda olduğu gibi, fitalatlar da endokrin sistemi dağıtarak birçok negatif etki yaratır.

Hayvanlarda yapılan deneylerde anti androjen (erkeklik hormonuna karşı) etkileri ve cenin gelişimini özellikle erkek cinsel organlarında etkilediği görülmüştür.

İnsanlarda fazla deney yapılmamış olsa da kadınlarda diyabet riskini arttırdığı ve çocuklarda obezite, DEHB (dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu), tiroid bozuklukları, göğüs kanseri, motor ve zeka gelişiminde yavaşlık ve erkek çocuklarda erkeksi oyun davranışlarının daha az görülmesiyle ilişkilendirilmiştir.

Gerçi kozmetiklerden çok kullandığımız plastik maddelerde bulunduğunu unutmamalıyız.

Hangi ürünlerde görülür: Oje, parfüm, saç spreyi, deodorant
Diğer isimleri: phthalate, DEP, DBP, BzBP, sonu phth ile biten şeyler

Triklosan

Aslında antibiyotiktir. Her ne kadar modası geçse de el dezenfektanlarında görülmekte. Evet, triklosan bakteri ve mantarları sabundan daha iyi öldürür ama elbette bir bedeli de vardır.

Oldukça dayanıklı bir kimyasaldır. Lavobolardan akıp, kanalizasyonlardan göllere, denizlere hatta içme suyuna dahi karışır. Balıklarda da görülmüştür. Tüm antibiyotiklerde olduğu gibi, sürekli kullanıldığında bakterinin dayanıklılığını arttırır. Özellikle anti bakteriyel sabunlarda kullanılması bu durumda çelişki gibi biraz da. Yani yine en iyisi su ve sabun kullanmak ya da alkollü dezenfektanlar.

Hangi ürünlerde görülür: El dezenfektanları, deodorantlar, bazı dişmacunları
Diğer isimleri: Irgasan DP-300, Lexol 300, Ster-Zac, cloxifenolum.

Kokular

Kokular adı üstünde, ürünlere güzel koksunlar diye eklenen sentetik bileşenlerdir.

Kokularla ilgili ana problem formüllerinin ticari sır olduğundan saklanıyor olması. Dolayısıyla içinde ne olduğu tam bilinemiyor. Malesef, sentetik kokuların çoğunda yukarda bahsettiğimiz fitalat ve de hücre savunma sistemine zarar veren sentetik mask bulunmakta. Yani diğer bir deyişler, sentetik mask hücrelerin detoks yapma becerisini bozmakta, dolayısıyla normalde kolaylıkla detokslanarak atılan toksin maddeler de birikme yapmakta. Yetmezmiş gibi dayanıklıdır da. Okyanuslarda, kanda, anne sütünde ve bebeklerde görülmüştür. Birçok koku içeriği aynı zamanda alerjandır da.

Hangi ürünlerde görülür: Parfümlerin dışında koku içeren tüm kozmetik ürünlerde. Bunlara sabunlar ve çamaşır deterjanları da dahildir.

Diğer isimleri: Parfüm, aroma

UV-Filtre Kimyasaları

Çoğu güneş kreminde benzophenone ve oxybenzone vardır. Bunlar da ensokrin sisteme zarar verir. Bir kısmı tiroid problemleri yaratırken, kimi hormonların çalışmasını etkilemekte. Güneş kremleri cilt tarafından emilmese sorun olmazdı pek ya da “uzmanlar” ilk güneş ışığında koruyuculara bulanmamızı tavsiye etmeseydi…

En komiği, bu koruyucu kremlerin melanomaya (cilt kanseri) ne kadar etkili olduğu da belirsiz.

Hangi ürünlerde görülür: Güneş koruyucu içeren tüm ürünler
Diğer isimleri: Benzophenone, oxybenzone (benzophenone-3), octyl-methoxycinnamate, para-amino benzoic acid (PABA), 3-benzylidene camphor (3-BC), 3-(4-methyl-benzylidene) camphor (4-MBC), 2-ethylhexyl 4-methoxy cinnamate (OMC), homosalate (HMS), 2-ethylhexyl 4-dimethylaminobenzoate (OD-PABA). These are different chemicals with similar effects.

Daha birçok zararlı olması muhtemel kozmetik kimyasalı var elbette ama yukardakiler hem en zararlıları hem de en sık karşılaşılanlar. Belki uykuları kaçırmaya gerek yoktur ama yine de hergün birçok ürünle kullandığımız için seçici ve dikkatli olmak faydalıdır.

Bu yazı Kozmetik, Paleo kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

3 Responses to Kozmetikte Önlenmesi Gereken 5 Kimyasal

 1. seda der ki:

  Bir sorum olacak. Bu tur seyler iceren urunleri kullanmak yerine ne yailmasini onerirsiniz? Onu da merak ettim. Tesekkurler

  • Ozlem der ki:

   Ben yaptıklarımdan bahsedeyim:
   1) Cilt bakımını tamamen doğal yağlar ile yapıyorum. Özellikle hindistan cevizi yağı elim ayağım çünkü heryerime buluyorum diyebilirim. Saçlarıma, nemlendirici olarak yüzüme ve vücuduma. Yüzüme daha farklı yağlar da ekliyorum ama.
   2) Şampuan ve saç kreminden kaçamıyorum ama paraben vs içermeyenleri tercih ediyorum.
   3) Duş jelleri yerine saf zeytinyağlı sabun kullanıyorum.
   4) Vücuduma hindistan cevizi yağı sürdüğümden ve hindistan cevizi yağının da antibakteriyel özellikleri olduğu için her gün suyla duş alsam da hergün sabunlanmıyorum. Su ve kese uygulaması sonrası çıkıyorum.
   5) Gündelik olarak parfüm kullanımını da bıraktım. Özel zamanlarla sınırladım.
   6) Koltuk altlarına karbonat uyguluyorum. Türkiye’de sanırım alüminyum içermeyeni yok ama birçok kimyasaldansa yeğdir diyorum.
   7) Etiket okuyorum mutlaka. Zararlı içerikleri daha az ürünler bulunabiliyor.

 2. Duygu der ki:

  Herşeyden vazgeçebilirim, yağları kullanabilirim – kullanıyorum da ama yüz için kullandığım güneş kreminden asla vazgeçemiyorum. Bu da benim kusurum olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir