D Vitamini Eksikliği

Kış mevsimine girerken D Vitamini konusunu hatırlatmak son derece önemlidir. Her ne kadar daha önce bu konuda yazmış olsam da, kaçıranlar için veya unutanlar için gündeme tekrar tekrar ne kadar getirsem azdır çünkü çok çok önemli bir konu.

D Vitamininin İşleyişi Nasıldır?

D vitamini kemiklerin sağlam olması için son derece önemlidir ve vücudun kalsiyum ve fosforu emebilmesi için zorunludur. (Yani kemiklerim güçlü olsun diye bol bol süt içip, kalsiyum takviyesi alıyorsanız ama D vitamininin eksikse, size kolay gelsin) D vitamini ayrıca kas ve genel sağlığımıza da faydalıdır ve diyabet, kalp hastalıkları ve kanser gibi ciddi hastalıklara karşı koruyucudur.

Peki D vitamini sağlığımız için çok önemli, nerelerden alabiliriz?

Malesef ki gıdaların çoğunda ya hiç D vitamini yok ya da çok çok az var. En yüksek D vitamini içeren gıdalar yağlı balıklar ve ülkemizde yetişmeyen morina balığının ciğerinin yağı. Bunun dışında ciğer, mantar (kültür değil), yumurtanın sarısında da az miktarda D vitamini bulunur. Bazı gıdalara da, özellikle çocuk sütleri ve mamalarında da D vitamini takviyesi bulunur.

Her ne kadar gıdalardan almak pek mümkün olmasa da, güneş ışığı aldığımızda D vitaminimizi üretiriz. Elbette bunun çözümü güneşin altında saatlerce yatmak değildir, özellikle de yanıklar oluşuyorsa, çünkü kansere davetiye çıkarmaya hiç gerek yok.

Ama yine de günümüzün hayat koşullarında çoğu insan için yeterli güneş almak başlıbaşına sorun. Özellikle de kış aylarında vücudun D vitaminini üretebilmesi için yeterli UVB bulunmamakta. Demek ki kişilerin nerede yaşadığı da D vitamini üretebilme yetenekleri üzerinde etken. Zaten ofis insanları da güneşli yerlerde yaşasalar bile yeterli güneş alamamaktan muzdarip. Hele ki dini sebeplerle örtünenler iyice sıkıntıda.

Ayrıca esmer olanların açık tenlilere göre daha uzun süre güneşte kalmaları gerekli ki aynı miktarları yakalayabilsinler. Keza yaşlılar da gençler kadar hızlı D vitamini üretememekte. Kistik fibrozis, çölyak ve Crohn’s hastalıkları olanlar, bazı ciğer ve böbrek hastalıkları ve bazı ilaçlar da D vitamini üretimini negatif etkiler. Obezlerde de problem olabilmekte çünkü D vitamini kana yağ hücreleri kanalıyla aktarılır.

D Vitamini almanın önemli olduğu diğer bir durum da hamilelik ve emzirme sürecidir, özellikle ilk hamilelik değilse veya hamilelikler arasında az aralık varsa. Sütte D vitamini azlığı olacaktır ki bu da bebek için büyük bir sorundur.

D Vitamini Eksikliği Semptomları

Hafif oranda D Vitamini eksikliği varsa genelde gözden kaçar çünkü belirtiler oranın buranın ağrıması ve genel yorgunluktur. Çoğu insan da bunu iş stresine yorar geçer.

Eksikliğin miktarı arttıkça, ağrılar şiddetlenir ve eklemler güçsüzleşir, gündelik aktiviteleri gerçekleştirmek zorlaşır. Ek olarak kemiklerde de ağrı görülebilir. Genelde D Vitamini eksikliği ancak bu aşamada bulunur.

Çocuklarda D Vitamini Eksikliği Belirtileri

Çocuklarda daha ciddi belirtiler görülür. Kemikler yumuşak ve eğik olacağı için raşitizm görülür. Kemiklerin yumuşak olmasının nedeni doğru düzgün mineralize olamamasıdır. Kas ve kemik ağrıları da eşlik eder.

Raşitizm ilerlediğinde, D Vitamini eksikliği yüzünden kanda kalsiyum seviyesi düşer ve bu da solunum zorluklarına, nöbet ve spazmlara yol açabilir. Düşük kalsiyum seviyesi dişleri etkileyeceği gibi, çocuğun gelişimini de etkiler. Bazı çocuklarda kaburgaların zayıf olmasından ötürü nefes alma güçlüğü de görülür.

D Vitamini seviyesini bakılırken aynı zamanda fosfat ve kalsiyuma da bakılmalıdır, çünkü D Vitamini eksikliği bunları da etkiler.

Peki D Vitaminimiz eksik olduğunu öğrendik diyelim. Ne yapmak lazım?

Çok basit. D Vitamini takviyesi almak gereklidir.

Eksikliğin seviyesine göre miktarın belirlenmesi gerekli olacaktır. Hafif durumlarda ve risk grubundakilere genellikle günlük dozlar uygulanır. Unutulmaması gereken bir konu da D Vitamini deposunun hemen dolmayacağı, aylar sürebileceğidir. Ölçüm yapıldığında doktor size dozaj konusunda yardımcı olacaktır.

Dikkat etmeniz gereken ana nokta alınacak takviyenin D3 olmasıdır.

Bu yazı Paleo, Temel Beslenme kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to D Vitamini Eksikliği

  1. Duygu der ki:

    Bu noktada, 8 günlük yoğun bakım ve 11 günlük hastane odası ertesinde doktorun bana çıkarken yazdığı onca antibiyotiğin yanında söylediği bir şeyi belirtmek istedim: “Mutlaka D vitamini takviyesi al.”

    Buradan D vitamini takviyesinin ağır bir hastalıktan sonra iyileşme sürecinde de çok faydalı olduğunu anlayabiliriz. Kullanmak için bir sebep daha ;)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir