Kategoriler
Paleo Tarifler Temel Beslenme

Konuk Yazar: Duygu – Cevizli mantarlı et sote

Özlem’in paleo beslenmeyle beni tanıştırması sanırım 3 seneyi buluyor. O günden bu yana yemek yapmayı da sevdiğimden Paleo aşkına neler neler yapmadım ki; baklagil düşkünlüğümden çimlendirmeyle uğraşmak mı dersiniz, değişik yemeklerin paleo devşirmelerini icat etmeyi mi, tatlı sevgimden kuru meyvelerden şekersiz tatlılar icat etmeyi mi, hemen her yolu denedim. Reçel hayatımdan çıktı, yerine bal, pekmez, tereyağı ve kaymağa hoşgeldin dedim. Bir tek başarısız olduğum konu özellikle haftasonu abarttığım kahvaltılarımdı, tam buğday özel karışım unlarla yapılmış pankeklerden ve kızarmış bol tahıllı ekmekten bir türlü vazgeçemiyordum. Eh, bir kaç ay önce glutene alerji başlayınca onlar da bir anda tarih oldu.

Peki bana tüm bu paleo beslenme düzeninin ne faydası oldu? Gitgide güçlendim, kaslandım ve dilediğim sporu yapabilir hale geldim. Alerjilerim glutensiz beslenmenin de etkisiyle tamamen kesildi, sindirim sistemi problemlerimse gitgide düzeliyor. Spor salonunda yaptırdığım ölçümlerde biyolojik yaşımdan 7 yaş daha genç çıktım. Şimdiyse gene Özlem’in değerli yönlendirmeleriyle Avrasya Maratonu’nda ve Runtalya’da 15 km koşmaya hazırlanıyorum :)

Dedim ya, yemek yapmayı severim diye. Bu da bir yemek hikayesi aslında.

Aslında gün keyifli başlamış, kötü bitmek üzereydi. Çok sevdiğim arkadaşım Gülin’in cüzdanı aynı gün öğlen saatlerinde çalınmıştı, akşam da can sıkıntısıyla ve mutsuzlukla eve dönmek istemediğinden benim evime geçmeye karar verdik. Kurt kadar acıkmışken tek seçeneğimiz hızla ortaya çıkabilecek bir Paleo’ydu tabii ki. Dakika tutmadım ama, sanırım 20 dakikamı almıştır hazırlamak ve pişirmek.

Paleo usulu nar ekşili mantarlı et kavurmam 2 kişi için yapıldı ama aç günümde tek başıma da rahatlıkla yerim ben bunu :) Arzunuza göre dilediğiniz malzemeyi arttırabilirsiniz, akşam geç saat olduğundan biz fazla yemeyelim demiştik.

Cevizli mantarlı et sote

Malzemeler:

5 orta boy Mantar
1 çorba kaşığı Tereyağı (Vazgeçilmezimiz)
250 gram Et sote (Orta yağlı tercih ediyorum genelde)
1 küçük Beyaz Soğan
1 avuç kırık Ceviz
1 avuç kırık Çiğ badem içi (Evde var diye ekledim, yoksa gerek yok siz bilirsiniz)
2 yemek kaşığı kadar Nar ekşisi
Karabiber
Tuz

Yapılışı:

Tereyağını ortadan harlı ateşte eritip, soğanları hafif kavurun. Eti de ekleyerek ve hemen karabiberleyerek kavurmaya devam edin – Ben karabiberle eti kavurmayı seviyorum, çok güzel bir lezzet veriyor, hiç yapmadıysanız mutlaka bir kere deneyin. Et suyunu çekmeye yüz tutunca önceden dilimlediğiniz mantarları ekleyip kavurmaya devam – Tuzu hemen atarsanız mantarlar sulanır ve et sertleşir, genelde su iyice çekilince kendiliğinden mantarların su salması için sonradan ben yemeği tuzlarım. Mantarlar da biraz sularını çektikten sonra kırık ceviz ve bademleri atın, bir kaç dakika kavurmaya devam edin ve son 1 dakika kavurmadan önce nar ekşisi ekleyin.

Yemek hazır :) Fotoğraf kötü çıkmış, inanmayın siz fotoğrafa en iyisi, aksine şahane görünüyordu, lezizdi ve nefis kokuyordu :) Biz afiyetle yedik, size de şimdiden afiyet olsun.

P.S: Gün bir nebze iyi bitti aslında, Gülin’in cüzdanı bulundu, halen benim evde laflıyor olduğumuzdan hemen gidip alabildik ve en azından ehliyeti kurtarmış olduk.

“Konuk Yazar: Duygu – Cevizli mantarlı et sote” için 2 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.