Şekerli veya Diyet İçecekler Depresyona Sebep Olur Mu?

Yeni bir araştırma var.  Diyor ki özellikle diyet içecekler ile depresyon arasında bir ilişki var. Kahve ise tam aksine depresyon riskini azaltıyor deniyor.

Çoğu zaman araştırmalar iki şey arasındaki ilişkiyi ortaya koyarken neden sonuç ilişkisi var mı, bunu açıklayamaz. Bakalım biz açıklayabilecek miyiz?

Geçerliliği kabul edilen bir teoriye göre depresyonun bir sebebi de beyinde oluşan enflemasyon. Kan şekerindeki oynamaların (mesela bol bol şekerli gazozları içmenin sonucunda) enflemasyon oluşturduğu biliniyor. Böylece, depresyon ve şekerli içecekler arasındaki ilişkiye dair potansiyel bir açıklamamız var.

Peki ya diyet içecekler? Aspartam (en çok kullanılan tatlandırıcı) aspartik asid ve fenilalanin içerir. Aspartik aside bazen “eksitoksin” de denir. Bunun anlamı, sinir hücrelerini uyarma ve onlara hasar verme potansiyeli olmasıdır. Fenilalanin ise nörotransmitterların (sinir taşıyıcıları) işlevini etkiler ki bu da ruh halini etkileyebilmekte. Bu etkilerin de depresyon dahil olmak üzere fizyolojik semptomlara sebebiyet verebilir. Hatta başka bir araştırmada depresyona yatkın kişilere aspartam verildiğinde semptomların kötüleştiği de görülmüştür.

Peki ya kahve? Kahvede bol miktarda “polifenol” adı verilen antioksidan (hastalıktan koruyucu) işlevi olan madde bulunur. Hatta bazı polifenoller enflemasyonu bastırır ki bu durumda kahvenin depresyon riskini azaltması akla yatkındır.

Her ne kadar bu açıklamaların zaman içinde ispatlanması gerekse de, yine de diyet veya değil, sodalı içeceklerden uzak durmak akılcı bir çözüm olacaktır.

Bu yazı Bilimsel, Depresyon, Paleo kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

6 Responses to Şekerli veya Diyet İçecekler Depresyona Sebep Olur Mu?

 1. caner der ki:

  Kahve gibisi yok ya.. yag yakimimi dersin, perfomans artisimi dersin, mukemmel kokusumu dersin hersey var.. ustelik calorie free! :) Diet cola, sprite.. laktozlu sutler bos hepsi :))

 2. orhan bal der ki:

  selamlar,Özlem hanım bir sorum olacak;tatlandırıcılar karbonhidrat içermemelerine rağmen kilo alımına sebep olabilmekte imiş.(A.aydın) karbonhidrat yoksa kilo alımı nasıl olur?

 3. orhan bal der ki:

  bir de omega 7 hakkında hiç araştırma yapabildiniz mi?Ölümsüzlüğn sırrı olduğu söyleniyor:P

  • Ozlem der ki:

   evet ama sizin bahsettiğiniz gibi kayda değer bir etki ile karşılaşmadım. zaten yanlış hatırlamıyorsam zeytinyağında da bulunduğundan bizler için zaten tüketilen bir yağ asidi.

 4. Oğuz der ki:

  İnsülin salgılanmasına sebep olup olmadığı tam belli değil, olsa bile çok azdır. Kanda şeker olmayacağı için yağa dönüştürme gibi bir etkisi mümkün değil (paleo diyet yapanlar için) İnsülin kanda ki fazla şekeri depoluyor. Olmayan birşeyi depolayamaz.

  İnsülin salgılatırsa karaciğerin dönüştürdüğü kanda ki az miktarda şekeri de baskılar ve hafif bir hipoglisemi yaşayabilirsiniz. Fakat bu herkes için geçerli değil..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir