Kategoriler
Bilimsel Paleo

Yumurta Sarısı Sigara Kadar Kötü mü?

Geçtiğimiz günlerde yine bir çalışma yayınlandı ama ben Türk basınında henüz görmedim. Gerçi memleketimde gündem de yoğun olunca normaldir sanırım.

Bu çalışma neyi iddia ediyordu?

Yumurta sarısının sigara içmek kadar kötü olduğunu!!! 

Ve şöyle devam ediyordu: Plak oluşumunu artırabilir!

Artık eleştirilere başlayabilirim:

Öncelikle araştırmayı yürüten 3 araştırmacı hedefim. 2 tanesinin statin endüstrisi ile kuvvetli bağları var. Araştırma ise şu şekilde yapılmış: Orta-yaşlı ve yaşlı felçli hastalara sorular sorulmuş ve hayatları boyunca ne kadar yumurta yedikleri ve sigara içtikleri sorulmuş. Tabii hatırlama konusunda oldukça başarılı olmuş olmalılar. İnsanlar yedikleri her yumurtayı hatırlarlar. (Sigara daha net hatırlanıyor, kaç yaşında başlandığı ve günde ne kadar içildiği daha net biliniyor)

En çok yumurta yiyenler, çalışmadaki en yaşlı hastalarmış. Öte yandan yaş ilerledikçe damarlarda tıkanıklık görüşmesi ihtimalinin arttığı da bilinen gerçek. Ne de olsa günden güne artan birşey plak, öyle sabah uyanınca ortaya çıkıvermiyor.

En çok yumurta yiyenler aynı zamanda en çok sigara içenler ve de en diyabetik olanlarmış. Bu faktörleri ayrıştırmak için cinsiyet, kan basıncı, beden kitle indeksi vs de göz önüne almışlar ama pek bir yere varamamışlar ve şöyle bağlamışlar “egzersiz, bel çevresi vs gibi olası etkenlere dair daha fazla araştırma yapılmalıdır.” Tabii, stresi hiç göz önünde bulundurmamaları da ilginç olmuş.

Yani egzersizin etkisini yok sayıp, haftada 7 yumurta sarısının hayattaki tüm stresin üstünde yük bindirdiğini düşünmek olmuş yaptıkları.

Tabi insan neden yumurta sarısı ısrarı olduğunu da merak ediyor. Ya diğer yiyeceklerin durumu ne? Mesela yumurtanın yanında yenen ekmeğin, katkı maddeli sucuğun, poğaçanın (İzmir’liler için boyoz) durumu nedir? Nihayetinde herkes tereyağla, hatta sade yağla tüketmiyor yumurtasını. Margarinde pişiren malesef ki çoğunluk.

Bu arada yine de telaşlanan varsa karşısına başka araştırmalar ile çıkmak isterim.

Bu araştırmada, günde 2 yumurtanın kanın damarlarda akışını etkilemediği, ne toplam ne de LDL kolesterolü yükseltmediği bulunmuş. Yulaf ezmesi ile kıyaslandığında kardiyovasküler sağlıkta herhangi bir farklılık görülmemiş.

Bu araştırmadaysa,  yüksek kolesterollü hastalarda günde birçok katı yumurta yemenin kalp fonksiyonlarında etkisi olmadığı görülmüş.

Favorim olan bu araştırmada ise, kalp hastası obez hastalara bol bol doymuş yağ, sıfır nişasta, sıfır tahıl (tanıdık geldi mi?) ve bol bol sebze yedirildiğinde önemli kilo kaybı görüşmüş ve kan lipidlerinde olumsuz hiçbir etki görüşmemiş. Tüm araştırmaya girebilirseniz, hastalar günde 3-4 yumurta yiyorlar. Eğer yumurta sarısı tüm kalp hastalarını etkiliyorsa, bunları da gerçekten etkilemeliydi)

Peki ya gerçekten yumurta sarısında yanlış birşeyler varsa?

Hiç yok diyemeyiz. Çiftliklerde doğal olmayan şekilde Omega-6 deposu mısır ve soyayla beslenen tavukların yumurtalarından hergün 2 tane yiyen kişilerin LDL seviyesinde %40’lık artış görülmüş. Fakat normal beslenen yumurtalardan iki tane yiyenlerde normal LDL seviyesi görülmüş. Demek ki neymiş, Omega-3’ünüzü ihmal etmeyin.

Peki tüm bunlardan çıkacak sonuç nedir?

Egzersiz hayatınızın parçası olsun. Hem stresinizi de azaltacaktır.

Sigara içmeyin.

Yaşlanmayın.

Sadece gözleme dayanan araştırmalara çok ehemmiyet vermeyin. (Hem stresiniz de azalmış olur)

Bir de yumurta sarısı yiyin, hem de bol bol. Ama dikkat edin, en azından soya ve mısır dışında birşeyler yemiş tavuklardan gelsinler en azından. Her çiftlik yumurtası da bir değil elbette.

“Yumurta Sarısı Sigara Kadar Kötü mü?” için 2 yanıt

Ben kendimi bildim bileli günde 2 yumurta yerim ve kollesterolüm 120 yi geçmemiştir,
LDL 102 mg/dl
Trigliserid 40

3 ay öncesine kadar genelde bu civarlarda olmuştur değerlerim ama 3 ay öncesinden ketojenik diyete başladım, değerlerim yükselmeye başladı…

Yükselmesinin herhangi bir sorunu yok zaten, sorun değil. Yalnız bulursam linkini koyacağım, çok düşük kolesterol sanılanın aksine zararlı diye biliyorum. Benim de bir ara 130 idi. Bu kış yine düşük çıkacak diye ödüm patlamıştı. Aklımda kaldığı kadarı ile, kolesterol tamirci ya, tamir işleri için kullanıldığını, o yüzden düşük çıktığını ve vücutta bir problem olduğunun göstergesi olduğunu söylüyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.