İyi Bir Uyku ve Kilo Kontrolü

Sağlığımızın yarısı genetikse yarısı da çevresel faktörlere dayanır ki beslenmemiz ve aktivite miktarımız çevresel faktör olarak sayılabilir. Bazılarımızın genlerinde daha ağır olmak varken bazılarımız da yer, yer, yer ve yer ve hiçbirşey olmaz.

Genlerimizden gelen miras kilolu hatta obez olmak olabilir ama bu kilolu ya da obez olmaya mahkum olduğumuz anlamına gelmiyor elbette. Diyet, egzersiz ve pozitif yaklaşımla başa çıkılabilmekte neyse ki.

Eskiden genlerimize karşı koymanın herhangi bir yolu olmadığı düşünülürken yeni araştırmalar göstermiştir ki aslında o kadar elimiz mahkum durumda değilmişiz. Genlerimize karşı gelmek elimizde ki bu iyi bir haber.

Bir de uyku meselesi var malum. Ve de uykunun kilolarımıza etkisi.

Yeni bir çalışma var bu konuda. Yüzlerce tek ve çift yumurta ikizleri üzerinde yapılmış deneyde kalıtsal faktörlerin etkisi daha rahat gözlenebiliyor malum. Ve görülmüş ki  vücut ağırlığının kalıtımı sabit değil, hatta kişilerin ne kadar uyuduğuna bağlı.

Gecede ortalama 7 saatten az uyuyan ikizlerde görülmüş ki genlerin kiloya etkisi %70 civarındaymış. Oysa ki ortalama 9 saat ve fazlasını uyuyanlarda ancak %32 etkilediği görülmüş. Yani uyudukça, genler bir şekilde baskılanıyor ve hayatımızdaki seçimlere daha açık oluyor kilomuz.

Uykunun nesinin böyle bir etki yarattığı bilinmiyor. Bir ihtimal iyi dinlenmiş olmanın, gün içinde daha sağlıklı seçimler yapmaya etkisi olabilir. Uykusuz bir günde, vücut enerji ihtiyacı ile çok daha fazla hızlı enerji kaynağı olan karbonhidrat talebinde bulunur malum.

Meraklısı için bash geçen araştırma: Watson NF, et al. Sleep duration and body mass index in twins: a gene-environment interaction. SLEEP 2012;35(5):597-603.

Bu yazı Paleo kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

4 Responses to İyi Bir Uyku ve Kilo Kontrolü

 1. Selma der ki:

  Ben çok geç uyurum. Hele Ramazan’da sabah namazı na kadar uyanık kalabiliyorum. Ama çok geç te kalkarım. 7-8 saat uyuyorum. Benim kilo verememem geç yapmaktan mı kaynaklanıyor ??

  • Ozlem der ki:

   İdeali gece karanlık saatlerde karanlık bir odada uyumak. Kilo verememenizin sebepleri birçok olabilir. Diğer herşey düzgünse uyku da gayet sebep olabilir.

 2. Güzel ve faydalı bir makale olmuş, bizlerle paylaştığınız için çok teşekkür ederim.

  Kilo problemlerinin sebeplerinden biri olan uyku bozukluğu ciddiye alınması gereken ve düzene sokmak için çaba sarf edilmesi gereken bir durumdur.

 3. Makaleniz ve web sitenizdeki yazılarınız çok güzel ve faydalı. Bu bilgileri paylaştığınız için ve bizleri bilgilendirdiğiniz için size çok teşekkür ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir