D Vitamini

D vitamini. Kalsiyum metabolizmasında, bağışıklık sisteminde ve genlerimizde önemli rol oynar. Bu yüzden de sağlığımız için kilittir. Yine de D vitamini eksikliği modern toplumlarda en çok görülen eksikliklerden. Madem çoğu kişide sorun, o zaman şu sorunun cevabını aramalıyız: D vitaminini almanın en iyi yolu nedir? Ağızdan mı yoksa günışığından mı?

Şüphesiz ki herşeyde olduğu gibi ideali doğal yoldan almak, yani gün ışığından. Hem de gün ışığında olmanın kendimizi nasıl da iyi hissettirdiği tartışılmazken. Ama yine de ağızdan alınması da gayet iyi neticeler verir. Elbette D3 olduğu sürece. Zaman zaman D vitamini olarak D2 veriliyor, aman dikkat.

Bu arda, güneşlenince bronzlaşırız ya. Bu vücudun artık daha fazla D vitaminine ihtiyacım yok diyip, D vitamini üretimini durdurma mekanizmasıymış. İlginç değil mi?

Sonuçlandırmak gerekirse, mümkün olan her fırsatta güneşe çıkın. 10.000IU kadar D3 üretmek için, açık tenliler için 20-30 dakika ve esmerler için bunun 40-90 dakika yeterli olacaktır.

Ama yılın her günü güneşi bulmak imkansız. Ya da bazen iş hayatı izin vermiyor. Bazılarımız da dini gereklerle güneşlenemiyor. O zaman vitamin takviyesi kaçınılmaz.

Bu arada, ben hayatı boyunca yanamayan, tatilden geldikten 3 gün sonra ne zaman tatile gideceksin diye sorulan insanlardan oldum. Güneşle de hiç bir zaman aram iyi olmadı dolayısıyla. Fakat son 1 yıldır artık aramız iyi. Artık hemen bronzlaşıyorum ve de bronzlaşınca rengim çok daha uzun süre kalıyor. Güzel değişimler bunlar ve eminim ki beslenme ile ilgili.

D vitamininizi güneşten değil de takviye olarak alıyorsanız şuna dikkat etmek gerekiyor. Eğer zaten yağlı bir kapsülün içinde değilse, bir miktar yağlı yiyecekle birlikte alınması tavsiye edilir. Günlük 4000 IU almak lazımdır en azından. Mümkünse 25(OH)D seviyenizi ölçtürerek takviye almaya başlayın ve günlük 4000IU alıp, 2 ay sonra tekrar ölçüm isteyin. Olması hedeflenen seviye: 50-60 ng/mL. Eğer 4000IU yeterli gelmemişse, dozaj arttırılabilir. Bir saatte 10.000 IU üretebildiğimiz düşünülürse, alınan takviye de bu miktarı aşmadığı sürece sorun olmayacaktır.

Bu yazı Temel Beslenme kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

5 Responses to D Vitamini

 1. Okan06 der ki:

  Ozlem hanim dediniz ya fazla d vitamininden dolayi bronzlasiyoruz vucudun bi tepkisi bu diye
  Sorum sacma olabilir .d biz kapsul olarak cok fazla d vit aldik mesela oturduhumuz yerde bronzlasirmiyiz annemin sorusu bu .d

  • Ozlem der ki:

   D vitamininden doayı bronzlaşıyoruz yanlış ifade. Daha fazla D vitamini depolamaya gerek kalmadığı için bronzlaşıyoruz ki bir nevi kapama düğmesi görevi görsün.
   Kapsül olarak fazla aldığınızda, çok fazla alırsanız zehirlenme tehlikesi geçirirsiniz. O yüzden 10.000IU üzeri tavsiye edilmez.

 2. ahmet erdem der ki:

  internette rastladığım iki çok kapsamlı yazıyı burada paylaşmak isterim. birincisi daha uzun ve güneşlenme-kremler ile ilgili çok ilginç ayrıntılar da veriyor. mutlaka tavsiye ederim!

  http://beslenmebulteni.com/bes/index.php?option=com_content&view=article&id=1835%3Abuetuen-yoenleri-ile-d-vitamini-&catid=293%3Avitamin&Itemid=542&showall=1

  http://www.semihaydintug.com/d-vitamini-yetmezligi.phtml

 3. Duygu der ki:

  Benim de beslenmenin bronzlaşma derecesi üzerindeki etkileri çok dikkatimi çekti. Bildiğin gibi son 2 senedir sağlıklı seçimler yaparak beslenmeye özen gösteriyorum, tam paleo kesinlikle olamasam da akdeniz & paleo karışımı besleniyorum denebilir. Ve neredeyse tüm hayatım boyunca bronzlaşamamış ben, sadece bir kaç güneşlenmeyle çok güzel bir bronzluğa kavuşabildim! Yazında okuyana kadar beslenmeyle ilişkisi hiç aklıma gelmemişti bu durumun, ancak kesinlikle ilişkiliymiş!

 4. Geri izleme: D Vitamini Eksikliği | Paleo Cafe – Taş Devri Diyeti ile Hizmetinizde!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir