Kategoriler
Paleo

Sağlıklı Çocuk Yetiştirmek

Zaman zaman sorular alıyorum. Anne-babalar kendileri adına Paleo beslenme kararı alsalar da söz konusu çocukları olduğu zaman daha bir çekinceli oluyorlar. Haklılar da. Hele ki çocukların bakımını ve yediklerini %100 kontrol edemezken.

Ne de olsa çocuklar çocukturlar ve büyükannelerinin, dedelerinin onlara aldıkları çikolatalar ve şekerlemeler, okulda içtikleri kolalı içecekler, mc donalds’lar, doğum günü partileri, okullardaki öğlen yemekleri dahi bir Paleo anne babanın tüylerini diken diken edecek şeyler.

Bu konuda, her ne kadar tüyler diken diken olsa da, çok saplantılı olmamak gerektiğini düşünüyorum. Herhangi bir çocuğun özel sağlık problemi olmadığı sürece dondurma yemeden, hatta McDonalds bile yemeden büyümemesi gerektiğini düşünüyorum. Çocuklar, çocukluklarını yaşamalı.

Ama evlerinde, anne babalarıyla geçirdikleri zamanlarda yedikleri düzgün olduğu sürece. Çocukların önlerinde model olmak önemlidir. Yemek yediği halde ince kalan ve yağ yemekten korkmayan bir anne, yemekten gelince TV karşısında uyuklamayan, enerjik bir baba olmak çocuğa yapılabilecek önemli bir iyiliktir bence.

Bırakın sizle olduğu sürece sizin gibi beslensin, yakın ailenizi de paleo değillerse en azından çimlendirme/fermentasyon gibi işlemlere ikna edip, sonra da sokakta yediklerini kafaya takmamak en sağlıklı yöntem gibi geliyor bana. Siz ne dersiniz?

“Sağlıklı Çocuk Yetiştirmek” için 3 yanıt

Bence bebeklikten itibaren şekerli hiçbir şey çocuğa verilmezse, okul çağına kadar bu alışkanlık sürdürülürse zaten çocuğa göre bu tür şeyler gıda bile olmayacak.

Acikcasi ben yasaklamaya karsiyim. yasaklarin merak uyandirdigini dusunuyorum. yazinizda belirttiginiz gibi prototip olarak anne ve babasini alacagi icin aile icerisindeki beslenme aliskanliklari cok onemli. saglikli beslenme kulturu cverildikten sonra bir kac istisnayi bozan duruma goz yumulmali bence. tabii ki bunu yaparken sut tozundan yapilan dondurma yerine belki taze sutten yapilmis dondurma almak, icerisinde katki maddeleri bol olan cikolata yerine bitter`in iyisini secmek, beyaz seker yerine esmer seker kullanmak olabilir. (ev disindan bahsediyorum)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.