Kategoriler
Depresyon

Depresyonu İlaçsız Aşmak – 2

Önceki yazıda girişi yapmıştık, şimdi devam ettirelim.

Depresyonu aşmak için ilaç içermeyen diğer tedavilere bakacak olursak, bu yazıya konu olacaklar ışık terapisi, kantoron otu ve akupunkturdur. (Bir sonraki yazıda da beslenme, yeterli uyku ve dinlenme, stres yönetimi ve zevkten bahsedeceğim)

Işık Terapisi

Geçtiğimiz kar yağan haftalar boyunca hepimiz bunu yaşadık aslında. Karanlık ve soğuk hava insana iyi gelmiyor. O yüzden de çözüm olarak bu mevsimsel etkilerden kurtulmak için uzun zamandır ışık terapisi kullanılmaktadır. Hatta sadece kışın değil, her zaman.

Güne 10.000 lux ışık birimi olan floresan lambanın önünde oturarak başlamak depresyonla boğuşacak birçok insana yardımcı olmuştur. Nisan 2005’de American Journal of Psychiatry’de yayınlan bir araştırmada mevsimsel olmayan depresyonda ışık tedavisinin etkisi antidepresanlara denk bulunmuş.

Aynen egzersiz ve psikoterapide olduğu gibi, ışık terapisini antidepresanlarla birlikte uygulamak ışık tedavisinin etkisini arttırmamış.

Öte yandan, egzersiz ve psikoterapinin aksine, ışık terapisinin bazı yan etkileri vardır: baş ağrısı, göz ağrısı, baş dönmesi gibi. Yine de bunların hepsi antidepresanların yan etkileri ile kıyaslandığında çok daha hafiftirler. Hatta bazı beyni etkileyen ilaçlar (ve kantaron gibi bitkiler) ışığa hassasiyeti artırabildikleri için birlikte alınmamaları önemli dahi olabilir.

Işık tedavisinin plasebo olduğunu iddia edenler de yok değil, ama aksini kanıtlamanın imkansız olması bu tartışmayı benim nazarımda boşa çıkarıyor. Bir yandan da şu var: Diyelim ki hastalar iyi olacakları beklentisi ile ışık tedavisine olumlu cevap veriyorlar. Eeee, sonuçta ne farkeder? Tedavinin zarar vermemesi ve de maliyeti açısından değerlendirildiğinde gayet mantıklı bir seçim olmaya devam etmekte antidepresanlara karşı.

Sarı Kantaron

Çayı yapılabildiği gibi özü çıkarılarak hap olarak da tüketilebiliyor. Özellikle Avrupa’da antidepresan olarak kullanımı çok yaygın.

Kantaron otunun her türlü kontrollü deneyde antidepresanlardan daha etkili olduğu ispatlanmış, elbette söylemeye gerek yok yan etkileri de sınırlı. En yaygın görülen yan etkisi de az önce bahsettiğim gibi ışık hassasiyeti. Belli ilaçların da etkisini azaltabileceği için herhangi bir rahatsızlıktan ötürü ilaç kullanımı varsa kafadan kantaron kullanmaya başlamak çok da iyi bir fikir olmaz, doktora danışmak gerekir.

Akupunktur

Cochrane Database Systematic Review (medikal araştırma değerlendirmelerinde altın standarttır) der ki “depresyonun şiddetini düşürmede ilaçların akupunkturdan daha iyi olduğuna dair hiçbir kanıt yoktur)

Yine de bu konuda araştırma kısıtlıdır, çünkü genelde ilaç firmalarının desteği ile ilaçlar üzerinde araştırmalar yapılıyor, akupunktur ya da kantaron üzerinde değil.

Akupunktur konusu da plasebo olarak sıklıkla değerlendirilmektedir. Vakti zamanında zayıflamak için akupunktur yaptırmış biri olarak şunu söyleyebilirim: En azından hiç bir zararı yok, ben işe yaramasını istediğim için işe yarıyorsa, öyle olsun, bence mahsuru yok.

Bir sonraki yazıda dediğim gibi daha gündelik hayata dair şeylerden bahsedeceğim ki bunlar sayesinde aslında depresyonu tedavi etmek yerine uzakta tutmak mümkün olsun.

“Depresyonu İlaçsız Aşmak – 2” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.