Kategoriler
Depresyon

Depresyonu İlaçsız Aşmak – 1

Depresyonu ilaç almadan aşmak için alternatifler nedir dersek…

Diyelim ki 5 tedavi alternatifi var. A tedavisinin birçok yan etkisi var ki bunlar aasında ishal, uyuşukluk, anorecia, terleme, unutma, kanama, anksiyete, uyku bozukluğu ve cinsel fonksiyon bozuklukları sayılabilir. B, C, D ve E tedavileri de A tedavisine benzer sonuçlar veriyor ama yan etki ve maliyet açısından A’dan çok daha avantajlılar. Hatta B ve C tedavilerinin yan etkisi yok bile ve uzun vadede A tedavisinden çok daha etkili.

Tahmin ettiğiniz üzere, gerçekten de böyle alternatifler var.

  • A tedavisi > SSGİ (selektif seratonin gerialım inhibitörleri) yani antidepresan kullanımı.
  • B tedavisi > psikoterapi. Kısa vadede antidepresanlar kadar etkili ve uzun vadede çok daha etkili.
  • C tedavisi > egzersiz. İyileşen fizyoloik ve zihin sağlığı dışında hiçbir yan etkisi yok ve majör depresyonda dahi kalıcı tedavi edici etkisi belgelenmiş.
  • D tedavisi > ışık tedavisi
  • E tedavisi > Sarı kantoron otu. Antidepresanlara benzer etkisi var ve de 10 kat daha az yan etki ile.

Hadi gelin alternatiflerimize bakalım:

Psikoterapi 

Belki de insan temasıdır burda etkili olan, kim bilir? Araştırmalar der ki kısa vadede ilaçlarla gayet rekabet halindedir, depresyon çok şiddetli olduğunda bile. Uzun vadede de ilaçlara üstün gelir. Zaten hastalar da ilaç mı psikoterapi mi dendiğinde direk psikoterapiyi tercih ediyor.

İşin ilginci ilaç+psikoterapi birlikte olduğunda daha iyi sonuç vereceği düşünülür, değil mi? Maalesef ki sonuç böyle olmamış. Büyük ihtimalle REM uykusunun baskılanması, kortizol seviyesinin yükselmesi gibi ilaçların yan etkileri buna sebep.

Ülkemizdeki ana sorun, psikoterapinin adeta lüks olması malesef.

Egzersiz

Bu konuda birçok çalışma var. Aerobik egzersizler depresyon tedavisinde en az antidepresanlar kadar etkili.

Egzersizin depresyon tedavisinde kullanılmasının güzel “yan etkileri” de söz konusu. Mesela fizyolojik ve akıl sağlığımızın gelişmesi. Ayrıca anksiyetiyi azaltır, kişinin fiziksel algısını geliştirir ve bazılarında tüm özgüveni etkiler, ruh halindeki dalgalanmalar azalır. Bir faydası da bir şekilde kişinin kötüye gitmesinin de önüne geçmesi.

Aynen psikoterapide olduğu gibi, ilaç+egzersiz iyi sonuç vermek yerine kötü sonuç vermiş.

Yazıyı burada noktalayacağım ki çoook uzun olmasın. Devamında diğer maddelere değineceğim.

“Depresyonu İlaçsız Aşmak – 1” için 4 yanıt

[…] Birinci ve ikinci bölümde ilaçlara alternatif olan egzersiz, psikoterapi, ışık terapisi, sarı kantoron ve akupunktura değinmiştik. Kısa vadede antidepresanlar kadar etkili olduklarını hatta bazılarının (egzersiz ve psikoterapi) uzun vadede daha etkili olduğunu görmüştük. Hepsinin de ortak yanı antidepresanlarla kıyaslandığında yan etkilerinin ve risklerinin çok daha düşük olması ya da hiç olmamasıydı. Hatta egzersiz ve psikoterapinin yan etkileri sadece olumluydu. […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.