Kategoriler
Depresyon

Depresyon

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre dünyada 120 milyondan fazla kişi depresyonla boğuşuyor. ABD’de en çok tüketilen ilaç grubu antidepresanlar ve son 20 yılda tüketimi hızla artmakta. Hızla derken öyle küçümsenecek bir büyüme değil, 1990-2000 arası %1300’lük artış söz konusu.

Öte yandan yapılan araştırmalar da antidepresanların sanıldığı kadar işe yaramadığını arka arkaya göstermekte. Uzun süreli kullanımına karşı kaygılar ciddileşmekte zira intihar riski artmakta.

Ben de tiroid serisi gibi bir depresyon-beslenme ilişkisi serisi yapmayı planladım. Çünkü site içinde zaman zaman belirttiğim gibi 15 yaşından beri polikistik over-insülin direnci ile boğuşuyorum ki her ikisi de depresif yapar. Ben de en eğlenceli geçmesi gereken yıllarımın bir kısmını depresyonda/depresyon eşiğinde geçirdim malesef.

Şimdi ise değişen beslenmemle birlikte en stres yoğun dönemlerde bile depresyon yamacıma yaklaşamıyor bile. Keşke çok daha önce beynimdeki düşüncelerin beslenmemle direk ilişkili olduğunu farkedebilmiş olsaydım.

Bundan sonraki bir dizi yazı buna dair olacak. Haydi bakalım.

“Depresyon” için 3 yanıt

taş devri diyetini denedim eşimin gastriti vardı ve çok iyi geldi ilacını bıraktı bendede ters etti enerji düşüklüğü ve alerjimde artış yaptı… daha sonra D’adamo nun kan grubu diyetiyle karşılaştım…. ben A ydım eşim 0…. taş devri diyeti tam 0 kan gruplarına göre… 0 kan grubunun tahıl ve baklagil yemesi metabolizmayı yavaşlatıyor direkt kilo yapıyor… türkiyenin büyük bir kısmı 0 kan grubu… ama A kan grubunda et(tavuk ve kuş etleri hariç) kanı koyulaştırıyor… şu an A grubu diyetindeyim böyle daha iyi hissediyorum… derdim zayıflamak değil alerjilerim… süt ve et ürünlerine tahammülsüzlüğüm gerçekten varmış…

Ben de A grubuyum.

Kan grubu diyeti malesef oldukça bilimsellikten uzak bir diyet, zira hiç kimse %100 A veya 0 grubu değil.
Öte yandan, insülin salgılanması yenilenlerle alakalı, kan grubunuz ne olursa olsun çikolata yiyince insülin salgılarsınız, bunun başka yolu yok.

Merhaba
Elinize sağlık Özlem Hanım,konu yine çok güzel.Ben de depresyonun direk yediklerimizle ilgili olduğunun farkına vardım.Depresyon olarak yaşamasam da sürekli isteksizlik,neşesizlik,mutsuzluk,hayatı anlamsız görme ,ölümü düşünme .En kötüsü de etrafınızda ki insanlar,neşeli,kıpır,kıpırlar.Sürekli kendi sıkıntılarınız ve bunları saklmaya çalışarak geçen hayat.
Ancak bunları farketmeme rağmen benim kötü bir huyum var,diyeti sık,sık bozuyorum.Çok geniş bir aileyiz ve çoğunluğumuz erkek, genelde paleo’ya uygun yemekler yapmaya dikkat ediyorum ama yorgunsam ,açsam ,o anda yiyecek uygun bir şey yoksa veya dışarıdan hazır yemek söylenmişse ben de diyet bozuluyor.Tekrar toparlaması en az on günü buluyor.Bir buçuk sene böyle geçti.Kilo da veremedim.Ama en önemlisi sizin de bu konuda belirttiğiniz gibi yaşanan ruhsal sıkıntılar.İlk başta,bu sıkıntıları haşimato tiroidid yapıyor, çaresi yok ilaçlarla düzelteceğiz denildi dünya kadar antideprasan kullandım.İlaçlardan fayda göremeyince ,bir de hiçbir işe yaramadığını öğrenince hemen kestim.Evet yediklerimizle ilgili olduğunu artık biliyorum,bir de bozmamayı başarabilirsem bu yaştan sonra tekrar hayata tutunacağım.Sevgilerimle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.