Kategoriler
Tiroid

Testlerde Tiroid Çıkmadığında

Bir süredir tiroid, tiroid diyorum, başka birşey demiyorum ama bunun sebebi var: o kadar yaygın ki! Bir de her zaman doğru teşhis edilemiyor olması da cabası.

Yani tiroid hastası olup da farkında olmayabilirsiniz çünkü testlerde çıkmayabilir. İşin kötüsü semptomlar ordadır ve siz ısrar ettiğinizde abartmakla, hastalık hastası olmakla suçlanırsınız, hatta bu yüzden antidepresan bile tavsiye edilebilir.

Oysa tüm hipotiroidi hastalarının aynı sebeple hasta olması, aynı seyri göstermesi ve aynı şekilde tedavi edilmesi biraz zorlama bir düşünce.

Aşağıda tiroid bozukluklarının beş farklı biçimine değineceğim, hem de testlerde çıkmayan biçimler. Dolayısıyla tedavi edilemeyeceğiniz biçimler.

Geçmeden önce ana soruna göz atalım. Testlerde TSH ve T4’e bakılır. Problem şudur ki, normal değerler bir araştırmaya değil de yıllarca yapılan testlerdeki çan eğrisine dayanır. Zaten sorun da burda başlar. Bu testi kimler olur? Evet, hastalar. En azından hasta olduğundan şüphesi olanlar. Bu durumda çan eğrisi bize hasta ya da hasta olması muhtemel insanların verilerini yansıtır. O zaman bu değer nasıl normal değer olur ki?

Neyse, diğer problemler önce:

1. Hipofiz bozukluğundan kaynaklanan hipotiroidi

Yüksek kortizolden kaynaklanır ki o da enfeksiyon, kan şekeri bozukluğu, kronik stres, hamilelik, hipoglisemi veya insülin direncinden kaynaklanabilir. Her biri hipofiz bezini öyle yorar ki yeterli tiroid salgılanması için gereken sinyali gönderemez. Tiroid bezinde hiçbir sorun olmasa da gerekli mesajı almadığı için sorun olabilir.

Eğer sorun buysa, hipotiroidi semptomları görülür. TSH fonksiyonel aralığın altında ama standardın içinde çıkar. T4 de alt sınırda çıkar.

2. T4’ün T3’e çevirilmemesi

T4 tiroid hormonunun aktif olmayan çeşididir ve T3’e dönüştürülerek kullanılır. Üretilen tiroid hormonunun %90’ından fazlası T4’tür.

Dönüştürülememesi de yine enflamasyon ve yüksek kortizol seviyesinden kaynaklanır.

Eğer sorun buysa, TSH da T4 de normal çıkar. Ancak T3 ölçülürse, düşük çıkar.

3. Yüksek TBG’den kaynaklanan hipotiroidi

Tiroid hormonunu kanda taşıyan proteine Tiroid Bağlayıcı Globulin (TBG) adı verilir. TBG’ye bağlıyken tiroid aktif halde değildir. Dolayısıyla TBG seviyesi yüksekse, aktif olmayan tiroid hormonu miktarı yüksek olur, yani tiroid düşer ve hipotiroid semptomları oluşur.

Eğer sorun buysa, TSH da T4 de normal çıkar. Ancak T3 ölçülürse, düşük ve TBG yüksek çıkar

TBG genelde östrojen seviyelerinin yüksekliğinden kaynaklanır. Bu da genelde doğum kontrol hapları veya östrojen takviyesinde görülür. Tedavi için de önce östrojen seviyesini dengelemek gerekir.

4. Düşük TBG’den kaynaklanan hipotiroidi

TBG seviyesi düşük olduğunda serbest tiroid seviyesi artar. Bunun da hipertiroidi semptomları vermesi beklenir. Ama öyle olmaz. Kanda çok fazla serbest tiroid olduğunda hücrelerde direnç gelişir. Böylce, yeterince, hatta fazla fazla tiroid olsa da, hücreler kullanamadığı sürece bir anlam ifade etmez ve yine hipotiroid semptomları görülür.

Eğer sorun buysa, TSH ve T4 normal çıkar. T3 yüksek ve TBG düşük çıkar.

Düşük TBG’nin de sorumlusu yüksek testesteron seviyesidir. Kadınlarda bu durum polikistik over sendromu ve insülin direncine işaret eder. İnsülin direncini aşmak tedavide kilit rol oynar.

5. Tiroid direnci

Hem tiroid hem hipofiz bezi normal çalışır ama hormonlar ihtiyaç olan hücrelere gidemezlere ve hipotiroid semptomları oluşur.

Tüm test sonuçları normal çıkar çünkü hücrelerdeki alıcıları test etmenin yolu yoktur.

Genelde kronik stres ve yüksek kortizol seviyelerinden kaynaklanır. Genetik de olabilir.

Sonuç

Yukardakilerin dışında vücutta farklı mekanizmalarla hipotiroid belirtileri ortaya çıkabilir ve test yaptırdığınızda tiroid sorununuz yok denerek eve gönderilebilirsiniz. Ama belirtiler varsa, muhtemelen test değil, siz haklısınızdır.

İşin kötüsü, yukarda anlatılanların hiçbiri tiroid hormonu takviyesi ile yapılacak tedaviye cevap vermez, çünkü sorun başka yerlerdedir. Hatta tedaviye cevap alınmadığında doz artımına da gidilebilir ki, yine birşey değilmez. Tekrar doz arttırılır ve yine birşey olmaz.

Ama sorun varsa, sadece T4 ve TSH yerine T3’e de baktırmak akıllıca olacaktır.

Bir çoğunda kökende stres, dolayısıyla kortizol, insülin direnci ve enflamasyonlar yatıyor fark ettiğiniz üzere. İşte size paleo beslenmek için bir sebep daha.

“Testlerde Tiroid Çıkmadığında” için 6 yanıt

peki, bi dakka, bu otoimmün rahatsızlıkların sebebi gluten değil mi? o da sadece buğdayda var? e o zaman rejimimizden sadece buğdayı çıkartsak da bakliyata, pirince, patatese devam etsek olmaz mı?

gluten sadece buğdayda değil, tahılların birçoğunda var. ve de hayattaki tek sorun tiroid de değil.

bakliyatlarda da tahıllara benzer problemler var malesef. ama kilo derdiniz yoksa pirinç ve pilav yersiniz. ben zaman zaman yiyorum.

gluten bakliyatlarda var demedim ki, tahılların birçoğunda var dedim?

gluten evet, kesinlikle temel sorun bence. orda kesinlikle hemfikiriz. bakliyat konusunda da önümüzdeki haftalarda yazmayı planlıyorum, ille yenecekse, en azından çimlendirme yöntemi ile hazırlanarak yenmeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.