Kategoriler
Tiroid

Hipotiroidide İyot Kullanımı

Tiroid tedavisinde doktorlar tiroid hormonu vermekten yanayken, alternatif tedaviye inanlar ise iyot takviyesinden yana.

Bir önceki yazıda tiroid hormonu takviyesinin beslenmeyi düzeltmeden işe yaramadığından bahsetmiştim. Bu yazıda da iyotun nasıl işe yaramadığından hatta kaş yaparken göz çıkarabildiğinden bahsedeceğim.

Tüm dünyada iyot eksikliği hipotiroidinin ana sebebi olarak gösterilir. Zaten bu bulgudan sonra sofra tuzlarına iyot eklenmeye başlanmış. Gayet mantıklı, değil mi? Ama her zamanki gibi yine ters tepmiş ve otoimmun tiroid hastalıklarında artış görülmüş. (Türkiye’den bir araştırma)

Peki bu neden oluyor?

Çünkü iyot tüketimi artınca, özellikle de takviye olarak, tiroide bağışıklık sisteminin saldırısı artıyor.

Peki bu neden oluyor?

Çünkü iyot, TPO denilen tiroid peroksidaz aldı enzimin çalışmasını yavaşlatıyor ki bu enzim tiroid hormonunun normal çalışması için gereklidir.

Farelerde yapılan deneylerde de iyot verildiğinde guatr benzeri tepkiler görülmüş. (Bu insanlarda da aynısının olacağı anlamına gelmez nihayetinde, pek sevmiyorum fare deneylerini ama bu da ekstra bilgidir işte)

İyot tüketimini kısıtlamak ise hipotiroidiyi tersine çevirebilir. Bir araştırmada Haşimoto hastalarının %78’i sadece iyot tüketimini durdurarak normal tiroid fonksiyonuna kavuşmuşlar.

Bununla birlikte, iyot alımı sadece, eş zamanlı olarak selenyum eksikliği de varsa problem yaratmakta. Az önce bahsettiğim deney farelerine yeterli selenyum verildiğinde, guatr benzeri tepkileri göstermez olmuşlar. Selenyumun iyodun bağışıklık sistemine etkilerine karşı koruduğuna dair başka araştırmalar da vardır.

Bu çok önemli bir bilgi, çünkü hipotiroidinin ana sebebinin iyot eksikliğindn ziyade Haşimoto olduğu düşünülüyor. O yüzden, hipotiroidi varsa, Haşimoto’ya da baktırmakta fayda var. Ve de iyot takviyesi denendiğinde selenyumla birlikte denenmesinde.

Yine, yanlış anlaşılmaları önlemek için toparlayayım: Hipotiroidinin kaynağı iyot eksikliği ise, iyot takviyesi almak hem zorunludur hem de etkilidir.

İyot eksikliği nasıl tespit edilir?

50mg.lık iyot tableti alındıktan sonra 24 saatlik idrar tahlili yapılır ve ne kadarının dışarı atıldığına bakılır. Eğer %90 ve fazlası atılmışsa, iyot eksikliği yoktur. Yok, altındaysa iyot eksikliği vardır.

“Hipotiroidide İyot Kullanımı” için 7 yanıt

Bir ara ben de selenyum kullanmaya başlamıştım ama doktorum,çok faydası olmaz deyince de bırakmıştım.Ben de haşimoto hastasıyım.Kaya tuzu kullanıyorum.Sizce tekrar selenyum desteği faydalı olur mu?
Selamlar.

Bu arada muhtemelen olur dedim ama sorunun kaynağında iyot eksikliği varsa ki Haşimoto ise iyot eksikliğinin ötesindedir muhtemelen. Yine de denemekten zarar gelmez diye düşünüyorum.

ben subakut tiroidit geçirdim 2012 temmuz ayında, hipertiroid ile başlayan rahatsızlığım sonrasında hipotiroide döndü, normalde 12 ay gibi bir sürede geçmesi beklenirken hipotiroid bende kalıcı oldu, gebelik düşündüğümü söylediğimde doktorum 50 mcg euthyrox ile birlikte jodid adlı iyot takviyesi verdi ilaç olarak, sizce benim durumumda iyot takviyesi gerekli mi?

Doktorunuz muhtemelen tahliller yapıp iyot takviyesini vermiştir, o yüzden aksi bir şey söylenemez. Ama eğer bakılmadıysa selenyumunuza da baktırmanızı tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.