Kategoriler
Tiroid

Gluten – Tiroid İlişkisi

Dün tiroid hastalıklarına giriş yaptık. Şimdi biraz daha devam edelim.

Haşimoto (ve Graves) ile glüten intoleransı arasında çok güçlü bir ilişki olduğunu gösteren birçok çalışma bulunmakta. O kadar güçlü bir ilişki ki, otoimmün tiroid hastalıklarında gluten intolerans testi yapılmasını araştırmacılar şiddetle önermekte, tabi aksini de, gluten intoleransı varsa otoimmün hastalıklara bakılmalı.

Glutenin protein kısmı olan gliadinin moleküler yapısı tiroid bezinin yapısına çok benzer. Gliadin mide/bağırsak duvarlarını geçip kana karıştığında, bağışıklık sistemi hemen yok etmek için hedefi belirler ve karşı maddeler oluşturur. Malesef olan arada tiroid dokusuna olur, gliadinlerin arasında kaynar.

“Gluten – Tiroid İlişkisi” için 5 yanıt

Tebrik ederim. Çok güzel bir yazı. Ben kendimde gluten intoleransı olduğunu 55 yaşımda keşfettim. Buğdayı tamamen terkettim. Sıkıntılarımın geçtiğini farkettim. Hatta kronik yorgunluğum bir gün sonra kalmadı. Ben “herhalde yorgunluğumun kalmaması buğday yemememden değildir; bir günde insan iyi olmazki” diyerek tekrar buğday yemeye başladım. Fakat kronik yorgunluğum tekrar başladı. Bir ay sonra aklım başıma geldi. Artık buğday ürünleri yemiyorum. Benim kan grubum B. Yulafın bana zararlı olmadığını farkettim. Yulaflı kurabiyeler ve börekler yiyorum.
Etrafımda buğdayı sıkça yiyenlerin başlarına gelen hastalıkları ve ölümlerinin buğdaydan olduğunu anlıyorum fakat maalesef insanlar buğdayı yemeyi terkedemiyor.

Çok teşekkür ederim. Beslenme bülteninde ekşi mayalı buğday ekmeğinde intoleranslı maddenin az olduğuna lişkin bir yazı okudum. Doğru ise en azından pazar günleri ailecek kahvaltıya oturduğumuzda halk ekmeğin organik unlu ekşi maya buğday ekmeğinden bir-iki dilim yemeyi düşünüyorum. Fakat tahılsız hayat veya çok az tahıllı hayat o kadar güzel ki, açıkça hiç de içimden gelmiyor!!!

Ekşi mayalı ekmeklerde problem oldukça azdır. Ama yine 0 değildir, özellikle de ticari ürünlerde çünkü bunlar genellikle ekşi maya-hızlı maya karışımı kullanırlar. Halk Ekmek de böyle midir, bilmiyorum. Ailece yemek için, evde kendiniz yapmayı deneyebilirsiniz ya da daha küçük fırınların ürünlerinde tam ekşi mayalı ekmek bulabilirsiniz.

Dün akşam keçi peynirli yulaf böreği yedim. Hemen uyku bastırdı. Kronik yorgunluk sendromu örneği. Evet haklısın hayatımda tahıl çok az olmalı veya olmamalı. Bir de ekşi mayalı hamurla ne olacağını görmek istiyorum.
Her neyse tekrar teşekkür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.