Kategoriler
Tiroid

Hipotiroidi ve Haşimoto

Bu kadar çok çeşitli belirtinin olmasının sebebi vücudumuzdaki her hücrede tiroid hormonu reseptörü (almaç) olması. Dolayısıyla tüm vücudumuza etki etmekte. Direk etkiledikleri ise:

 • Beyin,
 • Sindirim Sistemi,
 • Kardiyovasküler Sistem,
 • Kemik Metabolizması,
 • Kırmızı Kan Hücresi Metabolizması,
 • İdrar Yolu ve Karaciğer Fonksiyonu,
 • Steroid Hormon Üretimi,
 • Glukoz Metabolizması,
 • Lipid ve Kolesterol Metabolizması,
 • Protein Metabolizması ve
 • Vücut Isısı Metabolizması

O kadar hayati konularda etkili ki, tiroidde oluşacak bir bozukluk, zincirleme herşeyi etkileyecektir.

Hipotiroidi hastalarında kilo alımı, depresyon, kısırlık, kemik kırılması ve saç dökülmesi sıklıkla görülür.

Ama asıl sorun tıpın yardım için yetersiz kalması. Peki neden?

Çünkü hipotiroidizm de otoimmün yani doğuştan gelen bağışıklık sistemi hastalığı. Hastaların %90’ında tiroid dokusuna karşı maddeler üretir vücut ve bunlar da tiroide saldırıp, yok ederler ve zaman içinde tiroid seviyesi düşer. Yani bilimsel adıyla Haşimoto hastalığı ki en yaygın görülen otoimmün hastalıktır.

Tıp, tüm bağışıklık sistemi hastalıklarında baskılamak için steroid ve benzeri ilaçlar verir ki bunların yan etkileri bazen daha büyük yıkım getirir, özellikle de Multipl Skleroz, romatoid artirit ve Crohn’s gibi hastalıklarda. Ama Haşimoto’da o kadar çok yan etki olur ki, olası yararı kat kat aşar zararlar. Bu yüzden de bu hastalarda bırakılır ki bağışıklık sistemi iyice saldırsın tiroide ki hasta hipotiroidi olsun ve bu aşamada da tiroid hormonu takviyesi verilsin. Depresyon veya insülin direnci gibi en çok görülen semptomlar ortaya çıktığında, bunlar için de ayrıca ilaçlar verilir.

Görüldüğü üzere, sorun çözülmüyor aslında. Yani bağışıklık sistemi saldırılarının önüne geçilmiyor. Bu yüzden de tedaviler pek işe yaramıyor, en azından çok uzun süre boyunca. Tekneniz su alıyorsa, suyu boşaltarak bir yere kadar ilerlenebilir, iş deliği tıkayabilmekte.

Önemli olan konulardan biri de, hipotiroidi hastaları sorunu tiroid sorunu olarak değil de bağışıklık sorunu olarak görmeleri gerekmekte, çünkü en çok etkilenen tiroid olsa da tek etkilenen olmayacaktır. Haşimoto hastalarında çoğu zaman sadece tiroide saldıran karşı maddeler bulunmaz, başka karşı maddeler de görülür. En sık görülen karşımaddeler transglutaminaz (Çölyak hastalığı), serebellum (nörolojik bozukluklar), içsel faktör (pernisiyoz anemi), glutamik asit dekarboksilaz (anksiyete/panik ataklar ve erişkin tip 1 diyabet)

Yazının burasında daha da ilerlemeden, ara vermek ve Tahılları Neden Yememeliyiz? yazısına bir göz atmanızı isteyeceğim, bakalım tanıdık birşeyler görecek misiniz?

“Hipotiroidi ve Haşimoto” için 14 yanıt

Bende de hipotiroid vardı her gün ilaç kullanıyordum. Fakat İstanbul’dan Bodrum’a taşındıktan yaklaşık 4 ay sonra hem tiroid ilacını bıraktım hem de astım ilaçlarını ikisine de gerek kalmadı. Eşimde haşimato hipotiroid var onunkinde gerilemek bir yana daha da kötüleşti ama şimdi verilen ilacın dozajı arttırıldıktan sonra kontrol altına alındı. En az 4 kadından duydum Bodrum’a geldikten sonra tiroid fonksiyonlarının normale döndüğünü (doktorlar bunu selenyum ve iyota bağlıyorlarmış)

hipotiroid hastaları ilaçlarını düzenli aldıkları sürece sıkıntı çekmeyeceklerdir. bunu da belirtmeliyiz, çünkü yazı baya baya sert ve korkutucu gözüküyor … oysaki öyle değil. Tiroid bezi tamamen alınmış insanlar dahil olmak üzere düzenli t4 kullanımı kontrollü çözümdür. alınan ilaç kanda 2-3 gün kalır yani bir şeker hastalığı gibi durum anlık ve pamuk ipliğine bağlı değildir.. Tedaviside inanılmaz ucuzdur 1 lira t4’ler.. Bunun yanında ketojenik bir beslenme tarzı durumu mükemmelleştirir… Önemli olan tedaviyi düzenli sürdürmek.. Uyanında 1 tane ilaç icicez 20-30 dk bişey yemiycez bu akdar basit.

Burada çok önemli bir detay var yalnız. Eşim ilacını düzenli kullandığı halde bir türlü kontrol altına alınamıyordu. Endokrin uzmanı ilacı nasıl kullandığını sordu. Eşim ilacı sabah kalkınca ayakta bir bardak su ile alıp 30 dakika sonra kahvaltı yapıyordu. Bunu söylediğimizde endokrin uzmanı bu ilacın bol suyla değil 1 yudum su ile ve oturarak alınmasının gerkli olduğunu söyledi. Bu ilacın midede mide özsuyu ile buluşarak kana karışmasının gerektiğini. Eşim ilacı bu şekilde kullanmaya başladıktan sonra dozajı bile azalttık :) Kullananlar varsa diye paylaşmak istedim. Çünkü daha önce bu işin bir kaç profesörü bile eşimle ilgili bu sorunu çözemeyip doz artırmışlardı.

Çok güzel bir bilgi teşekkürler. Benimde tsh değerim 4 çıkmıştı. 25lik ilaç verdi doktor fakat hipotiroidi tehşisi koymamıştı bu değerde henüz belli olmaz dedi. 1 ay sonra 2 oldu tsh üstelik ben yemeklerle birlikte alıyordum ilacı acıktığım için :))) yakında tekrar gidicem son karar orada belli olucak bakalım.

Ben 2002,den beri Hipotiroidiyim bir türlü düzen tutmadı, şimdi 250 Mgr.kullanıyorum. Yeni öğrendim sabahları bol su ile alıyordum artık öyle yapmam.

Bende 21 yaşından beri hipertiroidi vardı, 31 yaşında teşhis kondu. Tedaviye gerek görmeden izlediler. Şimdi 48 yaşındayım ve son üç yıldır hipotiroidi belirtileri gösteriyorum. Geçen yıl gittiğim doktor tiroid hormonumun ancak normal aralığa döndüğünü ve şimdilik tedaviye gerek olmadığını söyledi. Ama benim zihnim dahi uyuşuk, onbeş kilo aldım ve bütün eklem ve kaslarım ağrıyor. En ufak bir fiziksel hareket ya incinme, ya da müthiş bir yorgunluk nedeni. Yüzüm sürekli şiş. Acaba “normal aralıktaki” o tiroid hormonu herhangi biçimde bana yetmiyor olabilir mi?

Malesef dünyanın her yerinde doktorlar zaman zaman duyarsız olabiliyor, hastayı yeterince dinlemeyebiliyorlar. Sanırım sizin doktorunuz da, sizin bedeninizi yeterince tanıyor olabileceğiniz gerçeğini atlamış. Acaba farklı doktora da mı görünseniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.