Kategoriler
Temel Beslenme

B12 Eksikliği


 • Alzheimer, bunama, hafıza kaybı (genelde sadece “yaşlılık” dense de)
 • Multipl skleroz (MS) ve diğer nörolojik bozukluklar
 • Zihincel hastalıklar (depresyon, anksiyete, bipolar bozukluk)
 • Kardiyovaskular hastalıklar
 • Çocuklarda öğrenme ve gelişme bozuklukları
 • Otizm
 • Bağışıklık sistemi hastalıkları
 • Kanser
 • Erkek ve kadın kısırlığı

Tüm bu hastalıkların ortak yanı nedir?

Cevap: Hepsi de B12 eksikliğinden kaynaklanabilir

B12 eksikliği çok görülen bir sorun. İki ana sebebi var: Birincisi, çok nadiren test edilmesi. İkincisi, normal sınırının çok düşük tutulması. Oysa ki normal kabul edilen 200-350pg/mL seviyesinde B12 eksikliği belirtileri görülmekte. 450pg/mL seviyesinin altının mutlaka tedavi edilmesi gerektiğini iddia eden doktorlar var. Japonya ve Avrupa’da alt limit 500-550pg/mL. Hatta Japonya’da ABD’dekine kıyasla çok daha az Alzheimer görülmesini bununla açıklayanlar dahi var. Türkiye’de ise ABD standardı kabul edilmekte malesef.

İlk Belirtiler Psikiyatrik Bozukluklar Kronik Hastalık
Yorgunluk Depresyon MS
El ve ayaklarda uyuşma Obsesif kompülsiyon Anemi
Uyku bozuklukları Manik depresyon Kanser
Mantıksız sinirlilik Bunama/Alzheimer Kalp hastalığı

eksikB12 nerde bulunur? 

Sadece hayvansal gıdalarda. Bitkilerden veya günışığından alamadığımız tek vitamindir. Bitkilerin B12 ihtiyacı olmadığından depolamazlar. Vegan ve vejetaryen çevrelerde yosun, fermente soya, spirulina ve mayada B12 olduğu iddia edilse de olan şey B12 analogudur ve gerçek B12’yi bloke eder ve ihtiyacı arttırırlar. Bu sebepten ötürü uzun dönem vejetaryenlerin yarısı ve veganların %80’inde B12 eksikliği görülür.

Çocuklardaki B12 eksikliği ise son derece önemlidir. 6 yaşına kadar vegan yetiştirilen çocuklar hayvansal gıdalara geçtikten sonra dahi uzun yıllar B12 eksikliği göstermekteler. Tabii bu çocuklarda zeka ve kısa dönem hafıza performansları et yiyen çocukların hep gerisinde kalmıştır.

İnsanların farklı sebeplerle vejetaryen ya da vegan olmalarını kabullenebiliyorum ama hamilelerin et yememelerini ve çocuklarına et yememelerini bu bağlamda kabullenemiyorum.

Yine hayvansal gıda olan süt ürünlerinde de B12 bulunsa da pastorize edildiğinde B12 neredeyse tamamen hasar görür.

Peki kimlerde en çok B12 eksikliği görülür? 

 • vejetaryenlerde ve veganlarda
 • 60 yaş ve üstünde
 • Düzenli antiasit kullananlarda
 • Metmorfin gibi diyabet ilacı kullananlarda
 • Crohn’s hastalığı, ülser, çölyak veya irritabl bowel sendromu olanlarda
 • Kısırlık ve düşük geçmişi olan kadınlarda

B12 eksikliği nasıl tedavi edilir?

Bir iyi haber var bir de kötü. B12 eksikliğini gidermek, sebep olduğu hastalıkları gidermekten çok daha ucuz. Ama öte yandan Crohn’s hastalığı gibi hayatınız boyunca sindirim sorunu yaşadığınız bir hastalıktan kaynaklanıyorsa muhtemelen sonsuza dek B12 iğnesi gerekecektir. O yüzden B12 eksikliğinin sebebinin belirlenmesi de önemlidir.

“B12 Eksikliği” için 3 yanıt

Yıllarca et tüketmedim 3 ay önce yaptırdığım tahlilde b12 220 çıktı doktor normal dedi :(

Türkiye’de ve de ABD’de kabul gören limitlere göre normal, gerçi alt sınır ama yine de normal işte… Şimdi sorun B12 enjeksiyonu yaptırmayı başarabilmekte.

vallahi ben B12 emilim bozukluğu teşhisi(Çölyak olmayan gluten hassasiyeti nedeniyle) konanlardanım. Önce iki hafta boyunca her gün, sonra haftada bir, şimdi de ayda bir veya iki ayda bir iğne yaptırmak durumundayım. Doktorlara “iğnelere daha ne kadar devam edeyim” diye sorduğumda, hem hematolog hem iç hastalıkları uzmanı hem de gastroenterolog aynı şeyi söyledi “Vallahi işte sen böyle devam et… Nasıl olsa bir zararı yok B12’nin fazlasının” dendi.
Şu anda daha geç saatlere kadar uyanık kalabiliyorum, misafirliğe gittiğimde çocuk gibi bir köşede uyuya kalırdım eskiden:))) Bunun dışında trombositlerim düzelmeye başladı. Diğer faydaları varsa da ben bilmiyorum ama inşallah şu anahtar kaybetme sorunumu da çözer:))))
Özetle, mutlaka seviyenize baktırın diyorum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.