Paleo ve Osteoporoz

Geçenlerde yıllık kontrole gittiğimde doktor kemiklerim için rutin soruları sormaya başladı : “Her gün süt içiyor musun?”  Ben de, “Yoo” dedim, “her gün içmiyorum, hatta çok nadir içerim, o da asla 1 bardak değil.”

Sonra da düşünmeye başladım. Bu rutin sorular ne kadar anlamlı? Nihayetinde süt ürünleri içinde en az kalsiyum içeren süt ve süt içmiyorum dediğim anda çok daha fazla kalsiyum tüketiyor olsam da kağıt üstünde birşeyleri yanlış yapmış oluyorum.

Öte yandan Türk halkının büyük kısmında laktoz intoleransı varken insanları süt içmeye teşvik etmek ne kadar anlamlı? Sadece kalsiyumdan değil, diğer yediklerindeki vitamin ve mineralleri hazmedemiyor olacaklar.

Zaten UHT sütleri içsen ne olur içmesen ne olur?

Bir de daha önce Tahılları Neden Yememeliyiz yazısında anlattığım gibi, fitik asit süt ürünlerindeki kalsiyumun emilimini azaltıyor. Sonuçta aldığımızı zannettiğimizin ne kadarını gerçekten alıyoruz, o da tartışılır.

Diğer önemli bir konu da gazlı içecekler. Günde 1 tane bile içilmesi kemikleri %5-7 oranında zayıflatıyor. Eee, nooldu içtiğim süt? Havaya gitti.

Ayrıca kalsiyum önemli olsa da, tek farkı kalsiyum yaratmıyor. Magnezyum, potasyum, fosfor, D vitamini ilk akla gelenler.

D vitamini demişken, 5 dakika için dahi dışarı çıkarken sürülen güneş koruyuculara biraz ara vermek gerekmiyor mu? Bir de yine Türkiye’de dini gerekçelerle yeterince güneşlenemeyenlerde görülen D vitamini eksikliği kemik erimesinde oldukça önemli bir faktör.

Bir de Türk kadını yeterince ağırlık egzersizi yapmadığı için kaslarını, yani kemiklerini sarmalayıp koruyan ve destekleyen kaslarını da güçlendirmediğinden kemikleri çok daha savunmasız oluyor.

Yine de daha fazla kalsiyum tüketmek isteyenler için süt ürünü olmayan birkaç besinin bilgisini de bulabilirsiniz.

ürün 100g’daki kalsiyum mg Günlük % Porsiyonu diğer vitamin ve mineraller
 Sardalya  382 %38  1 tabak = 149g D Vitamini, Niasin, B12, Fosfor, Selenyum
 Kara Lahana (pişmiş)  140 %14 1 tabak = 190g  A Vitamini, K vitamini, C vitamini, Folat, Manganez
 Ispanak (pişmiş)  136 %14  1 tabak = 180g A Vitamini, K vitamini, Folat, Demir, Magnezyum, Manganez
 Susam Tohumu  975  %98  1 yemek kaşığı = 9g (87.8mg kalsiyum)  Demir, Magnezyum, Fosfor, bakır, Manganez, Çinko, Tiamin, Niasin, B6, Folat

 

 

Bu yazı Paleo kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

9 Responses to Paleo ve Osteoporoz

 1. hasan heldic der ki:

  tahin icin ne dusunuyorsunuz sonucta susam yagı

 2. hasan heldic der ki:

  bende aynısını dusunmustum bugun gittigidiyordan hindistan cevizi yagı alcaktım ama aktif satısınız yokmus özlem hanım :)

 3. Konuşmanın devamı ne oldu? İlle süt mü içmeliymişsiniz? :)

 4. umut der ki:

  Prfo Ahmet Aydın da alıntı:
  Dereotu sütten daha fazla kalsiyum içeriyor. İnek sütünde 117 miligram kalsiyum bulunurken, dereotunda bu oran 208’dir.

  Ayrıca dereotu magnezyum ve potasyum bakımından zengin olması bakımından da kemik sağlığına daha faydalıdır” dedi. Prof. Dr. Aydın, dünyada en çok süt tüketen ülke olan ABD’de, yine dünyada en çok osteoporoz rahatsızlığının olduğunu bildirdi. Prof. Dr. Aydın, çocukların ve anne- babaların kemiklerinin kuvvetli olması için mutlaka dereotu tüketilmesini önerdi.

  İsveç’te yapılan bir çalışmada 50- 85 yaşlarındaki menopoz sonrası kadınlarda süt tüketimi fazlalığının kırıkları azaltmadığının saptandığını kaydeden Prof. Dr. Aydın, şöyle konuştu:

  “Benzer şekilde ABD’de hemşireler üzerinde yapılan araştırmada gerek süt, gerekse süt dışı kalsiyum tüketimi fazlalığının kalça kırıklarını azaltmadığı tespit edilmiştir.

  Çocuklarınızın ve kendinizin kemiklerinin kuvvetli olması için mutlaka dereotu tüketin. Dereotundaki magnezyum ve kalsiyum kemik gelişimi için oldukça önemli bir mineraldir. Her memelinin sütü kendi yavrusunadır. 5- 6 milyon yıllık insanlık tarihinin sadece son 10 bin yılında insanlar başka memelilerin sütünü içmişlerdir.

  Kendi annelerinin sütünü ise sadece hayatlarının ilk 2 yılında emerler, daha sonraları hiç süt tüketmezlerdi. Fosil incelemeleri, taş devri insanlarının kalın ve kırığa dirençli sağlam kemiklerinin olduğunu göstermektedir. Bu devre ait kemik örneklerinde osteoporoz yok denecek kadar azdır. Bunun nedeni de o devirde insanların sütten ziyade, daha çok yeşil sebze, ot türü yiyecekler tüketmesindendir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir