Kategoriler
Kalp Sağlığı Paleo

Ancel Keys – Az Yağ Çok Karbonhidrat Belasını Başımıza Açan Adam

1953 yılında Ancel Keys aşağıdaki tabloyu da içeren çalışmasını yayınladı. Tablonun X ekseninde yağ tüketimi, Y ekseninde de kalp hastalıklarından ölümler yer alıyor.

Oldukça ikna edici bir tablo. Farklı ülkelerde yağ tüketimi arttıkça kalp hastalıklarından ölümler gayet artıyor.

Ama minik bir sorun var elbette. Meğerse aslında araştırma aslında 22 ülkede yapılmış ve tüm ülkelerden gelen verileri içeren tablo aşağıdaki gibi:

Diğer ülkelerden veriler girince her tarafta noktalar belirdi. Yani o çizgiyi o şekilde çizmek artık pek de imkan dahilinde değil…

Tabii aslında Ancel Keys’in seçtiği ülkeler yerine farklı ülkeler de seçebiliriz, madem istediğin veriyi seçmek serbest.

Mesela İsrail, Avusturya, İsviçre, Almanya, Hollanda ve Norveç’i seçersek…

Tablonun bu hali benim çok hoşuma gitti, çünkü bu tabloya bakarsak yağ oranını %40’ın üzerine çıkarırsak kalp hastalıklarından ölümler tarihe karışıyor :)

Hatta bu tablo ne ki! Finlandiya, Avustralya, İrlanda, İsviçre, Almanya ve Hollanda’yı seçersek çok daha eğlenceli bir tablo çıkıyor ortaya.

Bu tabloya göre ise, yağ tüketiminizdeki her bir artış kalp hastalıklarında dramatik azalmalara yol açıyor.

Ama dalga geçmeyi bırakırsak, bilim böyle birşey olmamalı. Ama malesef oldu ve de gıda endüstrisinin işine geldi ve destek de gördü.

Ama bundan sonra birisi yağ yememenizi söylediğinde ya da Akdeniz diyetini övdüğünde, verecek cevabınız var. Hatta İtalya’da artık yeni doğan her bebeğe çölyak testi yapılıyor ve devlet çölyak hastalarını glutensiz spagetti almaları için maddi olarak destekliyor…

“Ancel Keys – Az Yağ Çok Karbonhidrat Belasını Başımıza Açan Adam” için 10 yanıt

ozlem cok guzel bir yazi olmus bu dahil butun yazilarin icin tesekkurler :) bu adam tam bir sahtekarmis bu ölmeseymis bizim elimize verselermis :)

cok enteresan seyler bunlar

ne kadar onemli ama, mumkun degil ki, soyle orataya cikilsin, tartisilsin konusulsun

Malesef kullandığınız istatistiksel yöntem yanlış ve adamın grafiksel yöntemi doğru. “Best Fit” eğrisi adamınkine yakın. Yani yağdan gelen kalorilerle ölüm arasında ciddi bir ilişki görünüyor. Bu konuda adamın yanlışı yok..

Adamın ve tıbbın yanlışı tüm sonucu yalnızca bir veriye dayandırması. Büyük ihtiymalle yağdan gelen kalorileri yüksek olanlar, obez kişiler ve haddinden fazla yiyorlar. Yağdan gelen kalori % değil de, hem karb’dan hem yağdan gelen kalori alımına göre de 3 boyutlu bir grafik çizmek gerek.. Büyük ihtimalle low karb beslenenler çok ama çok az olacak yada neredeyse hiç olmayacak. Ben benim dışımda low carb beslenen babam ve amcamı (onlar da benle başladı) tanıyorum.

İşte tıp dünyasının EN BÜYÜK ÇIKMAZI olarak bahsettiğim nokta da burası. Temel bilimlerde, ölçme/değerlendirme/deney kurma’da tembel olmaları..

nasıl yani? anlamadım. adamınki nasıl doğru? 22 veriden işine gelen 6 tanesini seçerek nasıl doğru oldu??

yağdan gelen kaloriler hikayesi de uzun yıllar trans yağlar da doymuş yağ olarak kabul edildiğinden çok gerçeği yansıtmıyor ki iki şey arasındaki ilişki her zaman sebep sonuç ilişkisi içermiyor da. ama 3 boyurlu grafik fikrini de sevdim.

daha fazla deney yapılmamasının bir sebebi de fon yetersizliği. çünkü bizim istediğimiz deneylerin yapılabilmesi için ciddi fon gerekiyor ve fonların aslan payı P&G gibi çıkacak sonuçlar işine gelemeyecek firmalardan sağlanıyor.

şöyle doğru, istatistiksel olarak örnek sayıları vs de hesaba katılınca “least squares fit” teorisine uygun olan grafik ancel keys’in ki.. rastgele noktalar alınmış değil, nokta bulutu bariz şekilde sağa doğru gittikçe yukarı gidiyor ve burada örnek sayısı vs de etkili..

yalnız yorumlama, kullanılan yöntem vs toptan yanlış.. bahsettiğim gibi o kişilerin kaç kalori aldığına da bakmak gerek. eminim grafik yağ yüzdesine paralel çıkacaktır. dolayısıyla bu yağın değil, obezitenin grafiği olmalı. yani obezite ile yaşam beklentisi arasında ciddi bir ters orantı olmalı..

yağlar zararlıdır demek için şöyle bir araştırma olmalıydı: yakın kalori düzeyi ile beslenenler arasında yağ yüzdesine bağlı bir grafik. örneğin 2000kcal alanlar arasında yağ yüzdesine bağlı olarak ölüm oranı.. toplam kalori hesaba katılmayınca bir sürü parametre birbirine giriyor ve iddialar anlamsızlaşıyorlar..

Yağ- Karbonhidrat meselesine yorum yapamayacağım, çünkü uzmanı değilim. Ama grafik konusunda çok yanlış bir yorumda bulunmuşsunuz Özlem Hanım. Rastgele 3-4 veri seçerek grafiği hazırlayamayız. Keys 6 veriyi seçip diğerlerini ihmal etmiş değildir. Belirli istatistiki hesaplamalar ile tüm 22 veriyi de dahil ederek “trendline” çıkarmıştır.

Fakat yine de istatistiki verilerin bazı bilgileri gizlemede(!) çok sık kullanıldığı da doğrudur. Sonuçta bu tip araştırmları finanse eden kuruluşlar kendi istedikleri sonuçlara bir şekilde ulaşırlar. İki faktör arasında bir korelasyonun kesin olarak var olduğunu söyleyebilmemiz için diğer tüm faktörlerin sabit olduğunu kabul etmemiz gerekir. Sadece bu grafiğe bakarak ise bunu söyleyemeyiz. Araştırmanın tamamını görmemiz gerekir.

Yazılarınızı okumaya henüz bugün başladım. Bazı sağlık sorunlarından dolayı artık beslenme stilimi değiştirmeye karar vermiştim. Yazdıklarınızı ise genel olarak faydalı bulduğumu söylemek isterim. Ama bu yazıyı siteden tamamı ile kaldırmanız en iyisi olabilir. Çünkü biraz istatistik bilenler için sitenin güvenilirliğini sarsıyor ve okuyuculara yanlış bilgi veriyor.

İstatistikçi olmadığım ortada :) Daha önce Deniz Can da benzer yorumda bulunmuştu. Dediğiniz gibi trend o şekilde çıksa da, yine de bana garip gelen sadece örtüşen 6 ülkeden bahsetmesi ve diğer ülkelerden hiç bahsetmemesi.

Yazıyı silme konusunu düşüneceğim.

Kesinlikle yazıyı silmemelisiniz. Çünkü bu grafik, beslenme piramidinin yanlışlığı kesin olarak kabul edildi. Önceden en altta karbonhidratlar varken şimdi en üstte taşındı. Bu grafik yanlış değerlere sahip. Aslında değil ama sadece o zaman ki reklam propagandası ve insanlık için en büyük utançlardan biri.

Varsayalım ki bu grafiği Özlem Hanım yanlış yorumlamış olsun.O zaman hastalanma yaşının çok erken yıllara inmesini,hasta ve hastane sayısında da patlama olmasını nasıl açıklayacağız? İnsanlara az yağ,az protein,çok karbonhidratı dayatanlar(güya tavsiye edenler) hala bilim adamı kılığında dolaşıyorlar.Hastalıkların,özellikle de kronik hastalıkların nedenleri hakkında “Beyin doktoru”adlı sitede Dr.Güçlü Ildız’ın “Gerçek reçete doğal beslenmedir”adlı makalesini şiddetle öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.