Kategoriler
Paleo

Paleo – Atkins/Ketojenik Diyet Farkları

Beslenme biçimimden insanlara bahsettiğimde ilk tepki, “Aaaa, aynı Atkins, ama o çok zararlı değil miiiii????” oluyor. *

Zaman zaman siteye gelen yorumlarda da paleo ile ketojenik diyetlerin karıştırıldığını görüyorum. Yorumların arasında kaynaması yerine bu konunun ayrı bir başlığı hakkettiğini düşündüm.

Öncelikle Atkins’in de bir ketojenik diyet olduğunu belirteyim. Belli bir formüle ihtiyaç duyan insanlar için ketojenik diyeti çok güzel formülize etmiştir. Ama günümüzde Paleo/Ketojenik olan birçok insan da var. O yüzden farkları çizelim.

Proteinler

Paleo – Her türlü hayvanın eti, yağı, yumurta yenir. Ama bunların doğada özgürce beslenen hayvanların eti, yağı ve yumurtası olması önceliklidir. İlle de organik olması gerekmiyor, organik beslenmesi o hayvanın doğal beslendiği anlamına gelmez. Mesela tavuk çiftliğinde özgürce dolaşamayan ve topraktan böcekleri, solucanları yiyemeyen bir tavuk organik yemle de beslense çok makbul değildir. Ama ekonomik koşullar izin vermiyorsa, hayvan çiftliklerinde yetişen hayvanlar yenilebilir.

Bunun dışında sucuk, salam gibi ürünlerdeki katkı maddeleri sevilmez. Bunlardan uzak durulur. Katkı maddesi kullanılmadan yapılan kasap sucuğu, sosisi tercih edilir. Bu ürünlerde bolca kullanılan nitrat ve nitritleri vücuduna sokmak istemez.

Atkins – Protein olsun da ne olursa olsun der. Ne nasıl beslendiği ile ilgilenir, ne katkı maddeleriyle.

Ketojenik – Paleo/Ketojenik ise ilk gruptaki kaygıları vardır. Yok değilse, ikinci gruptadır.

Yağlar

Paleo – Vücudunu Omega-6 ile doldurmak istemez. Bu yüzden de ayçiçek yağı, mısır özü yağı gibi yağlardan uzak durur. O kadar ki, fıstık ezmesinden bile uzak durur.

Kuruyemişleri kavurmadan yer, çünkü ısı bunlardaki yağların oksitlenmesine sebebiyet verecektir. Vücuduna okside yağ da sokmak istemez.

Hayvansal yağların da, proteinlerdeki gibi özgür beslenen hayvanlardan gelmesini tercih eder. Ekonomik koşullar buna elvermiyorsa, yediği hayvanların yağlarından uzak durur çünkü kendisi tahıl yediğinde ne oluyorsa, hayvanlara da aynısının olduğunu bilir.

Omega-6/Omega-3 oranını mümkün olduğunca 1:1 oranına yakın tutabilmek için sıklıkla Omega-3 takviyesi alınır.

Süt ürünleri konusunda tam bir uzlaşma sağlanmamıştır ama teamül ancak laktoz ve/veya kazein intoleransı ya da aşırı insülin direnci yoksa tüketmek yönünde.

Atkins – Yağ olsun da ne olursa olsun der. Ne nasıl beslendiği ile ilgilenir, ne katkı maddeleriyle.

Ketojenik – Paleo/Ketojenik ise ilk gruptaki kaygıları vardır. Yok değilse, ikinci gruptadır.

Karbonhidratlar 

Paleo – Tahılları ve bakliyatları yemez. Vücudunu glutenle, aflotoksinlerle doldurmak istemez.

Mısır ve soya gibi ürünleri hem genetiği ile çok oynandığı için hem de lektinlerden ötürü tüketmez.

Sebze ve meyveleri mevsiminde tüketir ve de mümkün olduğunca çok uzak mesafelerden gelen meyve/sebze yerine yerel ürünleri tercih eder.

Hazır satılan ambalajlı ürünlere (çoğu karbonhidrattır) pek sıcak bakmaz ve içindekileri dikkatle okur. Doğal olmayan katkı malzemelerinden uzak durur.

Yenilen karbonhidrat miktarına karışmaz. Hayat biçimi, amaçlara göre kişinin kendisi için uygun karbonhidrat miktarını kendisinin belirlemesi beklenir.

Atkins – Toplam karbonhidrat miktarını sınırlar. İlk aşamada günlük 20g ile başlatır, 2 hafta sonra başlayarak her hafta 5g arttırır, kilo verimi durana kadar.

Burada tokluk hissini verebilmek için genelde karbonhidrat miktarı düşük yeşil sebzeleri ve otları tercih etse de, herhangi bir kısıtlaması yoktur. Dileyen 20g karbonhidrat karşılığı ekmek ya da pasta yiyip kalanı et ve yağ ile karşılayabilir.

Diyet Coca-cola gibi ürünlerle herhangi bir alıp veremediği yoktur, dolayısıyla yapay tatlandırıcılarla da.

Ketojenik – Paleo/Ketojenik ise ilk gruptaki kaygıları vardır. Yok değilse, ikinci gruptadır.

 

Sanırım bu ana gruplardaki ayrım aradaki farkı ortaya koymuştur. Paleo temel olarak mümkün olduğunca sadece doğal beslenmiktir. Doğadan kopmama kaygısını taşır ve bunu yaparken de yüzbinlerce yıl öncesinden, taşdevrinden gelen atalarımızın izinden gider.

Bir kişi hem paleo hem ketojenik olabilir, aldığı karbonhidrat miktarına bağlı olarak. Ama her ketojenik diyet yapan paleo olmak zorunda değildir, Atkins örneğinde olduğu gibi.

Şahsi fikrim, Atkins’ten ziyade paleo/ketojenik diyet yapmanızdır, elbette ketojenik diyet tercihiniz ise. Ama ne olursa olsun, uzun vadede paleo olmanız size sağlıklı uzun bir ömrün kapılarını açacaktır.

* Atkins bir kalp probleminden öldü ama fonksiyonel bir bozukluktan, yoksa enfarktüs vs değil. Keza bende de minik bir kalp problemi var doğuştan, bir gün bu sebepten ölürsem sebebi paleo beslenmem olmayacak :)

“Paleo – Atkins/Ketojenik Diyet Farkları” için 23 yanıt

Çok açıklayıcı olmuş, bazen kafa karışabiliyor.Teşekkürler Özlem:) Ama yine de daha önceki kaygımı tekrar dile getireceğim.Serbest dolaşan hayvan vb lerini bulmak artık çok güç. Ne kadar kassak da o kadar da doğal beslenemiyeceğimizi düşünüyorum ben hala:( Yine de ambalajlı ürünlerde gösterilen dikkat bile tüm çabaya değer doğrusu:)

Evet, yapacak birşey yok diyip iyice batmaktansa elden geleni yapmak ve Omega-3 takviyesi ile durumu kurtarmak çözüm olabiliyor.

Market yerine pazardan alışveriş yapmak da çözüm. Hatta tavuk çok zor ama et ve balığı çiftlik hayvanı olmayanı biraz dolaşarak bulunabiliyor, neyse ki o kadar kötü durumda değil ülkemiz halen daha. Özellikle küçük şehirlerde hayat daha kolay.

selamlar,
bu siteye ve sana yonelttiğim sorulardan bellidir; hep aklıma takılıyordu ketojenikle paleo ilişkisi.Anladığım kadarıyla tek fark carb miktarı. Yazı çok işime yaradı gercekten; teşekkürler.: )

Evet ve hayır :

Yazıda belirttim. Paleo ve ketojenik olabilirsiniz. Ama ketojenik olup paleo olmayabilirsiniz :) Ama ketojenik durum kesinlikle asıl olarak karbonhidratların miktarı ile ilgili bir konu.

Ya şu serbest dolaşan hayvan bulunabilecek yerler, doğal süt satan yerlerle ilgili bir yazı yazsan da yorumlarla altında bildiklerimizi paylaşsak?
Mesela ben keçi sütü,keçi peyniri ve vakti geldiğinde keçi eti temin edebilirim isteyenlere,ama tavuk,tavuk yumurtası ve inek sütü nerde bulabilirim bilmek istiyorum.

Ben tavuk bulabilmiş değilim ama ailem Adapazarı’nda yaşıyor ve ordan köy yumurtası bulabiliyorum. Ayda bir gidip bol bol alıyorum ama anca 2 hafta gidiyor, kalanında organik ya da Omega-3 yumurtalardan alıyorum. Beşiktaş’da Kaymakçı Pando da özgür tavuk yumurtası satıyor. Eti de toplu olarak Adapazarı’ndan alıyorum.
Sütü ise bir arkadaşım Cevahir AVM’nin yakınındaki kasabı ile konuşurken süt de getirebileceğini öğrendi. Talep üzerine getiriyor. Çevredeki kasaplarla, şarküterilerle konuşarak taleplerimizi karşılayabiliyoruz.

Bunu ayrı bir post yapalım ve keçi ürünleri için iletişim bilgilerini yayınlayalım mı? Ne dersin?

Çok güzel bir karşılaştırma olmuş..

Yemsiz beslenmiş et arıyorsanız keçi etini deneyin, genelde dağlarda serbest besleniyorlar. İstanbul’u bilemem ama Ankara bu açıdan şanslı, oturduğum bölyeye 7-8km uzaklığında köyler var, oranın kasaplarından faydalanmak bu nedenle kolay.. Bir de benim asıl derdim omega-3 eksikliği değil, onu gidermek kolay. Asıl sorun antibiyotik katkısı..

Merhaba Özlem. Siteni yeni keşfettim. Bir süredir keto yapan biri olarak, Türkiye’de bu tür diyetler daha az bilinmiş maalesef. O yüzden siteni bulduğuma sevindim :)

Öncelikle şöyle bir şey var, keto ile paleo arasında yağ konusunda pek bir fark yok. Tanıdığım bütün ketojenikler genelde sağlığını sevdiği için soya/ayçiçek yağından uzak durur. Örneğin benim favorim bol tereyağıdır :)

Fakat temelde dediğin gibi, ketosis diyeti’nin asıl amacı karbonhidrat miktarını sınırlayıp, ketosis’te kalabilmektir. Bu yüzden ketosis için koyulan genel bir tavsiye vardır ki, kalorilerin %65’i yağdan, %30’u proteinden, %5’i ise karbonhidratlardan gelmelidir. Böylece hem protein ihtiyacı karşılandığı için kas kaybı olmaz, hem de bol yağ uzun süre tok tutar. Fakat dediğin gibi bazen arada kısayollar da kullanılabiliyor. Mesela ben kahvaltı yapamadığım zaman, Bol kremalı (%38 yağ) ve içine biraz protein tozu atılmış bir kahve içerim, uzun süre tok tutar :)

Bu arada Atkins’in ölmesinin kalp sorunlarıyla ilgisi yok. Kendisinin genetik bir kalp sorunu geçmişi var orası doğru ama, Atkins buzun üstünde düşüp kafasını vurduktan sonra ölmüştür. Ailesi otopsi yapmak istemediği için de bu tür iddaalar maalesef ortaya atılmıştır. Halbüki adamın tek yaptığı bizim önümüze gerçekleri sunmak :)

Bu arada eğer paleo ve keto hakkında daha fazla bilgi, yemek tarifleri vs. bulmak istersen sana şunları öneririm:

http://www.reddit.com/r/paleo
http://www.reddit.com/r/keto

Kal sağlıcakla.

bir haftadir paleo/ketojenik karisimi bir diyet uyguluyorum. henuz “dogal” urun kismina cok fazla odaklanamadim, market raflarinda ne varsa onlarla idare ediyorum simdilik. kan degerleri, kilo&yag orani, bel cevresi vs hicbirsey olcmedim baslangicta. degisiklik oldukca farkedecegimi biliyorum.

ilk notlarim sunlar:
– un&seker tamamen kesmis durumdayim.
– kalori saymiyorum, doyana kadar ve aciktikca yiyorum ama gun sonunda miktarlari gorebilmek icin yediklerimi excel tablosuna giriyorum. aldigim kalori gunluk ortalama 2000 kalori cavarinda geziniyor.
– yine ortalama bir gunde yediklerim:
protein: 100 gr, 21%
yag: 145 gr, 60%
karb: 60 gr, 12%
kalori: 1933 kcal
– egzersiz ve hareketelilige gore fiziksel aktivite yogunlugum icin 5/10 verebilirm. 185cm/95kg deyim. yag oranim tahmimince %20-25 arasindadir.
– gun icinde kendimi gayet dinc hissediyorum. oglen nadiren acikiyorum. bazen 3-4 gibi yemek yemedigimi hatirladigim da oluyor.
– ekmek ve turevleri, tatli vs hic aramiyorum, ayni sekilde bakliyat da pek aklima gelmiyor. tek zorlandigim sey: meyve. orta buyuklukte bir seftalide (200 gr) 20 gr karb oldugunu ogrendigimden beri goz goze gelmemeye calisiyoruz. ben ki gunde yarim kg meyveyi ayakustu goturen biri 1 haftadir 1 kg bile yiyemedim. buna ragmen gunluk 50gr bariyere zar zor bazi gunler ulasabiliyorum.
– protein miktari icin burada verilen yagsiz agirlik x 1,5-2 formulune gore benim almam gereken protein gunluk 130 gr kadar. bunca et, peynir, yumurta tuketmeme ragmen max 100’u goruyorum. protein tozu sart gorunuyor..

ha bir de unutmadan, Yalin’in verdigi keto diyet formulune gore %(35, 65, 5), 2000 kcal dagilimi: 700, 1300, 100. miktar dagilimi ise 175, 185, 25 gr.
yag neyse de, 175 gr protein, 25 gr karb nedir arkadas??? :)
kovayla whey tuketip, seftaliyi eve sokmayip, aksam salataya dogradigim gariban 1 domatesle de vedalasirsam belki :)

neyse.. kulaga kotumser bir yazi gibi gelse de halimden simdilik memnunum. bakalim 1 ayin sonunda neler degisecek..

Yalın’ın verdiği oran genel kabul gören oranlardır. Ama şu yazıda (https://paleocafe.org/2011/07/14/dusuk-karbonhidrat-tuketimi-ve-ketosis/) mekanizmasını anlatmıştım. Siz 60g ile de ketosise giriyor olabilirsiniz. Piyasada bulunan ketosis stikleri ile ölçüm yapılabilir.

Öte yandan bireysel olarak ben de pek ketosis taraftarı değilim. Dediğiniz gibi, yağ ve protein tamam da sürekli çok çok az karb tüketmek beni mutsuz ediyor. O yüzden, aceleye gerek yok diyerek, düşük karb beslenerek ketosise girmeden kilolarımı verdim. Sizin de verecek fazla kilonuz olmadığı için aceleniz olmayabilir, seçim sizindir.

Ketosis için kullanılan sebzeler daha çok yeşil yapraklı bitkilerdir arada, pazı mesela süperdir.

ketosis stikleri nedir ozlem, biraz daha bilgi verebilir misin?

ben de orhan bey gibi emyveci idim, ama fark ettim ki bir şekilde meyveyi azaltmisim gecen hafta. baska yerlerden olan karbonh,drat kacagina ragmen, kilo veriyorum (gram gram da olsa)

bir de tabii esasında o karbonhidrat miktari madem geliyor, meyveden gelmesini tercih ederdim

piyasada keton stribi (ya da stiki) satılıyor. idrarda keton görüldüğü için ölçüm yapılma imkanı veriyor, ph ölçer gibi. Öte yandan ben de hiç kullanmadım, ketosis bana hep çok zor geldi, çünkü ben de meyveciyim.

Ozlem hanim tekrar merhaba yazinizda keto ve atkins diyeti icin karbohidrati ister cikolatadan ister ekmekten alabilirsiniz gibi bisey demissiniz
Bu dogru degil cunku basit seker direk ketodan atiyor vucudu
Birde sunu sormak istiyorum kilolari verdik kilomuzu sabitlemek icinde 70 80 gr kh alicaz bu kh i meseka dondurma magnumda 20 gr var :)
Yada sabah 1 2 dilim ekmek koyarak koruyabilirmiyiz yani gercekten kh in nerden geldigi onemli degilmi tam bugday ekmegi ve beyaz ekmek gibi

Basit şeker direk ketodan atmaz ki vücudu, karbonhidrat miktarıdır sizi ketoya sokan ya da sokmayan.

Kilo sabitlemek için, kişisel olarak değişiyor miktar aslında. Ben şahsen çok yüksek miktar alamıyorum her ne kadar eskiye oranla daha yüksek tüketebilsem de. Kilonuzu korumak için sizin için uygun karb miktarını kendiniz bulacaksınız. Dışardan birisi sizin yerinize bulamaz. Dediğiniz gibi ekmekle de koruyabilirsiniz ama ben yine de bu karbonhidratın direk şekere dönüşecek ekmekten gelmesinden ziyade sebzelerden, meyvelerden gelmesini tercih ederim her zaman.

Tesekkurler cevabiniz icin evet atkinsde tam bunu diyor herkesin farkli kh duzeyi ama tabiki durum pekde oyle degil gibi
Cunku bu kilo alip verme glikojen depolariyla alakali yani biz 50 60 gr kh i antrenmandan once alirsak evet ketodan atabilir ama antreandan sonrada ketoya geri sokar diye dusunuyorum cunku antrenmanlarda glikojeni harciyoruz ha almamis olsak antreandada yag yakariz mesela bi atletizmci ketoyla ne kadar yasayabilir diye dusunuyorum depolari %60 doluyken ?kosarken surekli yag yakcak adamin yagida yok vucudunda o napcak :)?
Kafam cok karisik ama ketoda ayri bi enerji
veriyor :) icinden cikamadim tam
Cok uzatiyorum kusura bakmayin ama birde su derdim var ketoya basladim baslayali baya bi oluyor carp up yapiyordum yapa yapa şeker hastasi oldum cok fazla kh aliyodum car uplarda yaklasik 800 900 gr kh giriyodu vucuduma,artik sekeri hayatimdan omur boyu
cikartmak istiyorum Sizinde yazilariniz okudum nasil biraktiniz neler yaptiniz bendede sizdeki gibi bi bozuldumu devami geliyor 1 tane kupseker girsin agzima o gun bitmistir gelsin piZzalar makarnalar tatlilar buna son vermem gerek :) cok uzattim yahu

Atletler konusunda haklısınız ama biz normal insanlar için pek söz konusu değil. Ama ben hep diyorum, şimdi de tekrarlayayım, ben herhalde hiç ketosis ile ilgilenmedim. Basit karb lardan uzak dursam da yine de o derece karbonhidrattan uzak durmak benim damak tadım için çok zorlayıcı idi.

Car up dediğiniz refeed ler mi acaba? Karb yüklemeleri yani? Ben ketosis de yapmadığım için karb yüklemesi de yapmam hiç gerekmedi.

Ben nasıl yaptım? Sanırım birçok insanın sigarayı bırakması gibi. Birçok defa bırakmayı deneyip, yenilip, sonra tekrar bırakıp, tekrar yenilip, tekrar bırakarak. Ama kesin olan şu var ki, her seferinde süre uzadı ve süre ne kadar uzarsa, o kadar kolaylaştı bırakma ve tekrar başlama riski azaldı. Bugün geldiğim noktada hiç mi yemiyorum bunlardan? Evet yiyorum. Çünkü insanım ve bazen, özellikle de işle ilgili olarak seçeneğimin olmadığı zamanlar oluyor. Yine de bunları yemek beni ne mutlu ediyor, ne de tatmin. Enerjim ciddi şekilde düşüyor en önemlisi ve de sindirim sorunları yaşıyorum…

Evet carp up lar refeed gunleri bunlar mahfetti beni 3 verip 5 aldim hep kendime yemin ediyorum bidaha yapmicam diye ama gene oluyo gene oluyo
Atlatizm i su amacla sormustum arkadasimla bisiklet alip gunde 5 6 saat surmeyi planliyoruz sehir arasi gezide yapabiliriz bu vakitlerde bisey olmaz dimi karbo almicaz sonucta :)

Peki, Karatay ile paleonun arasında herhangi bir fark söz konusu mu? Ikisi de aynı şey gibi geldi bana.

Var aslında.

Paleo bakliyat yenmesini istemez. Bir grup ise ancak çimlendirerek yer. Karatay ise bakliyata OK diyor, özellikle de bulgura.

Yeri gelmişken nedenini hiç anlamadığım bir şeydir bulguru tavsiye etmesi. Nihayetinde şu an satılan bulgurların makarnadan hiçbir farkı yok. Makarnaya hayır derken, bulgurun tavsiye edilmesini anlayamıyorum. (Not: Geleneksel yöntemlerde üretilen bulgur da çimlendirme gibi kimilerinde onaylanan bir süreçten geçer. Bana maalesef o hali bile yaramıyor.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.