Kategoriler
Zayıflama

Neden Kilo Veremiyorum?

Evet, bayram nasıl geçti? Çok vukuat var mı? Kilo aldık mı? Sadece tatil değil, genel olarak kilo verememe sebeplerine bakalım istedim, hem de bir özeleştiri olur, ne dersiniz?

1. Sağlıklı beslendiğinizi sanıyorsunuz ama aslında değil

Hala diyet kola içiyor musunuz? Ya da düşük karbonhidratlı da olsa diyet ürünler mi tüketiyorsunuz? Ya da içinde adını okuyamadığınız birçok şey içeren? Konu sadece düşük karbonhidrat tüketip kilo vermek değil, bağımlılıkları beslememek ve sağlıklı yaşamak. Gerisi kendiliğinden geliyor zaten.

2. Çok fazla stres altındasınız

Duygusal stres, fiziksel stres, mali stres, ilişki stresi… Dört yanımızdan bastırıyor ve bedenimiz bunlar arasında bir ayrım yapmıyor, stres strestir diyor ve başa çıkabilmek için kortizol üretiyor. (Kortizonun vücutta üretileni yani) Bu da kasların yıkılmasına, insülin direncinin artmasına ve yağ depolanmasına yol açar. Yüzbinlerce yıl boyunca stresin anlamı, ölmek ya da hayatta kalmaktı. Yoğundu ama sık değildi. Ama şimdi hayatımızın her anı stres neredeyse, trafik, patron, bilmemne derken stres kilolarınızı tutabilir.

3. Karbonhidrat tüketiminizi kontrol etmeniz gerekiyor

Kilo vermek için karbonhidratlada bitiyor iş malum. O yüzden sandığınızdan fazla tüketiyor olabilirsiniz. Yapabileceğiniz en doğru şey tüm hazır gıdalardan, dolayısıyla gizli şekerlerden uzak durmak olacaktır. Meyveyi kesmek de denenebilir.

4. Kas Yapıyorsunuz

Terazilere çok da takılmamak gerekir, ne de olsa ayna her zaman doğruyu söyler. Paleo beslenme yağ yakımını arttırırken kas yapımını ve kemik yoğunluğunu arttırır ve bu değişimler terazide görülmez. Kendinizi iyi hissediyorsanız, aynada bile, yağ oranınızı ölçtürün veya karın çevrenizin ölçüsünü takip etmek de iyi bir yöntemdir.

5. Yeterince aktif değilsiniz

İnsan evden çıkıp, arabaya oturup, masanın başına geçip oturup, sonra arabaya yine oturup eve dönüp tv karşısında oturmak için yapılmamış. Ayaklarımız var ve de günde en azından 45 dakika yürümemiz gerekiyor. Doğanıza bu kadar da aykırı davranmayın.

6. Kronik kardiyonun esiri oldunuz 

Çok uzun süreler maksimum kalp hızının %75’inin üstünde kaldığınızda, glikojen yakarsınız. Bunun sonucunda da vücudunuz daha fazla şeker ister ve karbonhidratlara saldırırsınız. Ama özellikle de aşırı kardiyonun yarattığı stres ile kortizol salgılayarak kilo alıp, kas kaybederek ve bir yandan yaparken diğer yandan yıkarsınız.

7. Molalı Oruçları denemediniz

Herşeyi denemenize rağmen kilo veremiyorsanız, platoyu aşmada molalı oruçlar çok işe yarayabilir. Molalı oruç ne derseniz, yemek yediğiniz aralığı 8 saat ile sınırlamak. Mesela öğlen 12:00’de ilk yemeği yiyorsanız, son yemeği 20:00’de yiyin.

8. Çok fazla yiyorsunuz

Karbonhidratları kesmek tek başına mucize değildir ve ne de olsa az karbonhidrat yiyorum diye ihtiyacınız olandan çok daha fazla yiyecek tüketebilirsiniz. Kalorileri saymıyor olmak bazılarında ters tepebiliyor ve bir yeme bozukluğunun yerini diğeri alabiliyor ve düşük karbonhidratlı gıdalardan çok fazla tüketilebiliyor. Nihayetinde amacımız sağlıklı beslenmek ve bu da ihtiyacımız kadar yemek anlamına geliyor. Oturup 100g kaju yerseniz, birşeyler yanlış olacaktır.

9. Dolaplarınızı Paleolaştırmadınız

Boşuna dememiş atalarımız gözden uzak, gönülden ırak diye. Eğer evde çikolata olmazsa, yiyemezsiniz de.

10. Sağlıklı dengeye ulaştınız

Siz aynı fikirde olmayabilirsiniz ama vücudunuz ideal kilosuna ulaşmıştır. Hepimiz dergilerden fırlamış mankenler gibi gözükmek durumunda değiliz malesef ve sağlıklı bir dengedeysek, gerçekten bu dengeyi bozmak istiyor muyuz?

11. İradeniz zayıf

İrade de kas gibi, kullandıkça kuvvetlenir, kullanmayınca zayıflar. Spora gidemiyor musunuz? O zaman yürüyüş yapmayı hedefleyin. Çikolatayı bırakamıyor musunuz? O zaman bugünü çikolatasız geçirmeyi hedefleyin. Bazen de tam tersi olur. Hergün hergün spora mı gitmek istiyorsunuz? Kaslarınızın dinlenmesi lazım, tekrar spora gitmemek için irade göstermek gerekebilir.

12. Bahaneleriniz çok

Gün boyu yememeniz gereken şeylerle ilgili iç tartışmalar yaşıyorsanız ve siz sonuçta sol tarafınızdaki meleği dinleyip kaybediyorsanız, çok fazla bahaneniz vardır. Bunların kökenine inmek gerekli olacaktır.

13. Yeterince uyumuyorsunuz

Kronik uykusuzluk da kortizol salgılanmasına sebep olur. Yağ yakıcı büyüme hormonları en çok derin uykuda görülür. Her gün en azından 7-8 saat uyuyun.

14. Yeterince zaman vermediniz

Bazıları karbonhidratları keser kesmez anında sonuç görse de, bazılarının bazen 1 ay alışma süreci geçirmeleri gerekir. Yine de, bunun uzun vadeli bir hayat biçimi olduğu unutulmamalıdır. Ana amaç kilo vermek değil sağlıklı olmaktır.

15. Çok fazla süt ürünü tüketiyorsunuz

Bazıları süt ürünlerine gerçekten reaksiyon verir, günlük hayatta bir tepki görülmese de ve süt ürünlerini kesmek sihiri gerçekleştirir. Öte yandan süt ürünleri de insülin salgılattırır.

16. Haftanız egzersizini ya da en azından haftanın sprintini ihmal etmeyin

Sprintler sanıldığından daha fazla yağ yakar ve haftada bir 10 dakikanızı ayırabilirsiniz. 10 dakika neye ayırmıyorsunuz ki???

“Neden Kilo Veremiyorum?” için 48 yanıt

ben de kalçası geniş kadınlardanım, ona yapacak birşey yok. bişey değil, kalçam geniş ama dümdüz, uzun süre oturamıyorum, batıyor :D

biraz spor ile şekillendirmekten başka çare yok…

:) kalça kemiğimden dolayı herhalde çünkü çocuk sayılırken bile geniş görünüyordu ,belim ince ,kollarım bacaklarım çöp gibi:( spor off :) en fazla 2 ay düzenli yapabildim çok sıkılıyorum ve çabuk yoruluyorum:(
ve özlem benimkinin dümdüz olması için neler vermezdim:)

sporu uzun yapıyorsanız sıkılırsınız. salonda yalnızca 30dk geçirin ve bu 30 dakikayı başkalarıyla konuşarak değil, ağırlık çalışarak harcayın. 30. dk’da hemen salonu terkedin. 12 tekrardan fazla yapabiliyorsanız ağırlık arttırın, 6 tekrar yapamıyorsanız azaltın.. çok tekrar yada gereğinden hafif asla çalışmayın, vakit ve kas kaybıyla sonlanır.. büyük fark göreceksiniz ve 30dk içinde çıktığınız için kortizol salgınız olmayacak, kaslarınızı kaybetmeyeceksiniz, kısa süreli kaldığınız için tekrar gitmeniz kolay olacak.

kaldı ki karbonhidrat miktarını düşürdünüz mü? karbonhidrat spordan hoşlanmanızı engelleyen birşey..

evet haklısınız ben 1 saat yapıyorum ama evde yapıyorum daha çok.spor dvdlerim var.(brezilya kalçası ve callanatics:)) ağırlık olarak 2,5 kiloluk damblarım var ama uzun bir süre önce onlarla çalışmayı bıraktım.bacak için olan bilek ağırlıklarından alıp yapmak istiyorum??
karbonhidrat miktarını epey düşürdüm günde 50 gr geçmemeye özen gösteriyorum.extreme durumlar haricide geçmiyorum.şekeride zaten çok kullanmasamda meyva harici almamaya 30 grdan fazla tüketmemeye çalışıyorum.aslında size vucudumda tek sikayetim olan noktanın yanlarda kavis yapan basenler olduğunu söylesem:( ?

Vucut yapisina yapacak birsey yok… Ben de, siz de kalcali kadinlar olacagiz hep. Ama ote yandan belimiz ince.

Arada Callanetics benim de favorimdir, bayaadir yapmamis olsam da.

evet haklısın özlem vucut şekli kişiye özel oluyor ve bazı şeyler istenildiği gibi şekillenmiyor işte:( callanetics benim için hep içimde kalan bale yapma isteğini birazcık olsun tatmin ediyor gibi:) o yüzden favorim:)

Hamilelik öncesinde bol bol callanetics yapmıştım,bol dediysem haftada 3 kere falan.Yaklaşık 3 ay bu tempoyla devam etmiş, fazlaca inceldiğimi görünce de bırakmıştım. Aradan 5 ay geçti hamile kaldım. Hamileliğimin yaklaşık 7. ayına kadar karın kaslarım apaçık görünüyordu.(Zaten hamile olduğum beni tanımayan insanlar tarafından 7.ayda anlaşıldı)Hiçbir şekilde kas yırtılması olmadı bende,doğum sonrası kasık ve göbek arasındaki derinin hamurlaşması(!) ve sarkmasından bahsediyorum.O yüzden callanetics candır:)

yenn bravo!! ben haftada beş kez yapmaya çalıştığım için 2 ay kadar yapabildim bıraktım sıkıldım çünkü:) ama haftada 3 yeterli oluyormu ki? callanetics için diyorlar ki en fazla 2 gün ara verin mümkünse hiç ara vermeden yapın??

Tam tersine, asla üstüste 2 gün yapılması tavsiye edilmiyor, kasların dinlenmesi için. Ben bir ara Callanetics eğitmeni olmaya takmıştım da, bu konuda bilgim sonsuz :)

özlem sende herşey var:) ne kadar dolu birisin:)! peki callanetics’i haftada kaç gün yapmalı? ve callanatics yeterince iyi bir şekillendirici mi? evolution callanetics yaptın mı? yoksa sadece callan pickney’nin hareketleriyle mi sınırlı kaldı??

Google Özlem :)

Evolution da var elbette :) Ama Callan’ınki bana daha güzel, hatta Super Callanetics en babası. Tamam, ben de herşeyi hakkını vererek yapamıyordum ama olsun.

Kesinlikle iyi bir şekillendirici ama benim tercihim ağırlık çalışarak farklı şekilde şekillendirmekten yana. Yani, haftada 3 yapılan yarım saatlik çalışma işime geliyor. Haftada 3 Callanetics yapmak yeterli, dediğim gibi zaten gün aşırı yapılması tavsiye ediliyor.

Ben de pilates ve callaneticsin hastalarındandım. Ta ki “little black dress” isimli egzersiz dvd sini keşfedene kadar.İnanılmaz zevkli ve beli çok kısa sürede inceltip vücudu şekle sokuyor.Herkese tavsiye ederim.Ve hiç sıkıcı değil, zor değil, sanki oyun oynuyormuş, dans ediyormuş hissiyle egzersiz yapıyorsunuz:)

benim yaptığım gibi zeytin ezmesi kavanozunda kaybolursanız, vücudunu tahmininizden de fazla su tutar.Neden besinlerin kaç gr tuz içerdiğini etiketlerde göremiyoruz yahu!Tahminime göre küçük bir zeytin ezmesi kavanozu 6 gr tuz içeriyor.1 gr tuzun 250 ml su tuttuğunu varsayrsak (sanırım günde 4 gr geçildiğinde bu mekanizma devreye giriyor) bu kavanoz tartıda birbuçuk kilo fazla çıkmanıza neden olacaktır:(( Benim öyle oldu)Bu suyu atmak için de yaklaşık dörtbuçuk litre su içmeye ihtiyacımız var.Saçma sapan bir kısırdöngü işte

ama ama tuzsuz kalırsakta vucut bir acaip oluyor .yani benim ki:( başım dönüyor halsiz düşüyorum.?off asıl kısır döngü bu 1 gr tuz 250 ml su tutuyorsa ooooo….

Ketojenik diyet adaptasyonunda da bahsetmiştim, düşük karbonhidratlı beslenmede daha fazla sodyum ihtiyacı oluyor. Ben aşırı tuz tüketen biri değildim, ama çok çok az tuzlu tüketen biri de değildim. Ama artık biraz daha tuzlu yiyorum.

Zaten tuz meselesi de bana yumurta gibi, asla çok kötü olduğuna inanmadım.

Şu an yapılan göstermelik tuzlukları kaldırma kampanyasını da hiç anlayamayacağım. Şeker gibi bir zehir varken, kim önce tuzlukla uğraşır ki???

Merhaba Özlem Hanım,

Öncelikle bu site için size gerçekten teşekkür etmek istiyorum. Zaten bir süredir beslenme çeşitleri üzerine epey kafa patlatıyordum, özellikle şekerden (ve şeker içeren her türlü üründen – çikolata, gazlı içecek, ağır tatlılar) arada bir yapılan kaçamaklar dışında kaçınıyordum. Daldan dala atlarken bu siteyi keşfettim ve aradığım beslenme çeşidini buldum. Alkol dışında “Onsuz yapamam” dediğim bir besin olmadığı için zorlanacağımı da düşünmüyorum. Tabi burada alkolik olduğum izlenimine de kapılmayın ama haftada en az 1 kere dışarı çıkıp arkadaşlarımla 3-4 bira içmek ev-iş arası yaşantıma renk katıyor, ne yalan söyleyeyim? Ama öyle her gün ya da gün aşırı alkol tüketmiyorum deli gibi.

Şu an 2 kilo fazlam olduğunu düşünüyorum, biliyorum fazla değil aslında. Ve tam anlamıyla 2 gündür paleo besleniyorum, sadece 200 gram vermişim. Biraz az mı acaba? (Burada 3 günde 3 kilo verdim diye yazanları görüp biraz işkillendim açıkçası) Sabahları omlet, öğlen sebze-et ve yoğurt, akşam sebze ve et, gün içinde acıktığım zamanlarda ise peynir ve kuruyemiş (fındık ve ceviz) yedim sadece. Bunların dışında çay ve kahve. Başka hiçbir yok. Size danışmak istedim. Neden yavaş kilo veriyor olabilirim?

Sevgiler

Haa bir de sabah omletle beraber peynir (bahsettiğim peynir hep tam yağlı inek ezine peyniri bu arada) ve gece akşam yemeğinden sonra 1 mandalina var. Bunları söylemeyi unutmuşum.

Merhaba,

Her bünye bir değil biliyorsunuz ve 3 günde 3 kilo verdim diyenler genelde verecek 2 değil de 20 kilosu olanlardan çıkıyor ki bunun da büyük kısmı zaten atılan sudan kaynaklanır. 2 günde 200g vermede paniklenecek hiçbirşey yok kesinlikle
Öte yandan sizin 2kg fazlanızın olduğunu düşünmeniz, gerçekten 2kg fazlanız olduğu anlamına da gelmiyor :)

Teşekkürler cevabınız için:) Bir de şey soracağım, barsaklarım bu 2,5 günde süper çalışmıyor sanki, Paleo beslenirken barsakları daha iyi çalıştırmak için çaba sarf etmek gerekiyor mu?

Şu an beslenmenizi baştan aşağı değiştirdiğiniz için vücudunuzun adaptasyon sürecinde alışık olduğunuzun dışında tepkiler vermesi normaldir. Bunlar en fazla 3 hafta içinde geçer, meraklanmayın.

memrhaba
bende ketojenik diyet uyguluyorum, beynimde tümör var onun için..2 haftada 5,5 kilo verdim 1 haftada 0,5 kilo:) 4. haftama girmek üzereyim ama henüz kilo kaybım olmadı, yanlız tansiyonum çok düşüyor, yarım saat içerisinde ani değişiklikler oluyor, bunun için bir öneriniz varmı acaba?

Eveeeettt… tam olarak paleo beslenmeye başlıyalı (en azından ben öyle düşünüyorum) tam bir ay oldu :) açıkçası zayıflamak için bu işe girdim, sağlıklı yaşam formatına şimdi sokuyorum. şimdi kaçamak yapmaya niyetlensem de yapamıyorum iyi mi :) bu bir ay içerisinde ama maksimum iradeliydim gerçekten tebrikleri hakettiğimi düşünüyorum. misafirime yaptığım tatlının tadı nasıl olmuş acaba diye ucundan dahi almadım o derece yani :) sıfır ekmek sıfır hamurişi, tek karbonhidrat kaynağımın meyve olduğunu düşünüyorum. meyveyle de aram çok iyi olmadığı için eşim soydukça yiyorum :)
Ama tüm bunlara rağmen Özlem Hanım size sorularım var:)
Birincisi; evet başladığımdan bu yana 3.5 kilo verdim ama son 10 gündür hiçbir değişiklik yok gram oynamıyorum. Bu beslenme şeklinde vücudun duruma alışması ve kiloyu sabitlemesi diye bir şey var mı acaba? şimdi diyeceğiniz cevabı tahmin de ediyorum aslında. vücudunuz dengeye ulaşmış ve sağlıklı kilonuz bu olabilir diceksiniz ama ben 58 kiloyu rahat gören biriydim. boyum 168 kilom 60.5. şuanda çok net bir biçimde hala göbeğim ve simitlerim var. bıngıl bıngıllar. sanımıyorum ki daha vücudum dengeye gelmiş olsun :) bu kiloyu oynatmak için yapabileceğim bir şey var mıdır acaba?
ikinci sorum da şu: benim depo demirim yani ferritinim çok düşük (5), hemoglobin şuanda 11 ama ekstra bir destek yapmadığım sürece o da 8.5 lara düşecek zamanla çünkü kullanabileceği bir depo demir kalmadı (bu bende hep böyle bir kısır döngüdeyim). Kullanmadığım, yapmadığım şey kalmadı bununla ilgili. Artık daha fazla iğneydi haptı kullanamayacağımı düşündüğümden, bir ömür böyle geçmez dediğimden doğal yolla bu işi halletmeye çalışıyorum. Son 4 gündür her sabah pekmez içmeye başladım. Karadut pekmezi, bir yemek kaşığı (organik yapıldığını bildiğim bir yerden aldım, şekersiz yapmışlar, tat vermesi için armutla tatlandırmışlar). tam şekeri hayatımdan çıkardım derken bu durum beni çok rahatsız ediyor. sabah içiyorum ki bari akşama kadar bir şekilde aldığım enerjiyi harcıyayım. başka ne yapabilirim. sizin şöyle yapsan daha iyi olur dediğiniz bir şey olur mu acaba?

Yine çok sordum :)

İstediğiniz kadar sorun :)
Öncee, tek karbonhidrat kaynağınız meyveler değil, çünkü yediğiniz her sebzede de karbonhidrat var, hatta yumurtada bile var.

Her türlü diyete başladığınızda önce hızlı bir su kaybı olur. O yüzden ilk etapta hızlı bir kilo kaybı olur. Aslında bu bence harikadır çünkü moral olur. Ardından su seviyesi normale dönmeye başlar ve hızlı kilo kaybının ardından az verilen kilo ya da sizdeki gibi kilo durması olarak ortaya çıkabilir. Onun dışında biz kadınlarda hormonlar yüzünden günden güne büyük dalgalanmalar da yaşanmakta. Ama 2 hafta üstüste herhangi bir kayıp olmazsa o zaman yediklerinizi incelemek gerekir, birşeyleri değiştirmek gerekiyordur. Ve de tiroidinize baktırmanızı tavsiye ederim.

Diğer sorunuz ise, önce kendi bir anımı anlatayım. 19-20 yaşlarındayken bir aile dostu doktor kansızlıktan Twilight filmlerinde oynamaya doğal aday olan bana ABD’de kullanılan bir doğum kontrol hapı gösterdi. Boş günlerde demir hapı vardı, yani kan kaybı olan günlerde. Ardından ekledi, ben sağlıklı bir erkek olarak her ay kolumu kesip kanatsam, bende de kansızlık görülür ve her türlü hastalık çıkar. O gün bugündür her reglimde mutlaka demir hapı alırım. Size de tavsiye ederim bunu. Onun dışında sabahları içtiğiniz pekmezin herhangi bir sakıncası olmaz, merak etmeyin.

ayy yaşasın çok hızlı bir cevap oldu :) tiroidim de şükür ki her hangi bir sorun yok, daha yeni check uptan geçtim. tek karbonhidrat kaynağım derken yoğun olarak aldığım demek istedim :p
aslında itiraf edicem ki şuanda regl dönemindeyim yani hormonların ciddi dalgalı olduğu günler ama açıkçası o günlerde normalde ne kadar şiştiğimi ve vücudumun su tuttuğunu bildiğim için (+1 kilodur fiks) ona göre devam ediyorum kilo takibime.

peki siz demir ilacı ne kullanıyosunuz regl günlerinizde? doğum kontrol hapındakileri mi yoksa harici mi alıyosunuz?

ABD dışında yok zaten ara verilen günlerde demir hapı uygulaması. Ben harici alıyorum, ama inanın şu an markasını hatırlamıyorum. Zaten özel birşey de değil, eczaneden ucuzundan alıyorum :)

Çok teşekkür ederimmmm…

Peki ben bir hafta daha kiloma bakayım sonra hala veremiyor isem, yediklerimi günlük yazsam siz eleştirseniz mi nasıl yapsak? burayı da sizi de çok meşgul etmek istemem ama bir yerde yanlış yapıyorsam onu bilmek istiyorum açıkçası…

sporla ilgili bir türlü çözemediğim şeyler var.

ben mesela 2 bacak, 2 sırt, 2 göğüs, 2 omuz, 3 kol, 2 de mide hareketi yapıyorum. 3 x 15 yapıyorum. ağırlıkları az tutarak daha çok tekrar yapma eğilimindeyim. idman sonrası da çok yıpranmamış olduğumdan, bir kapsül bcaa alıyorum.

yaklaşık 45 dakika sürüyor. şimdi bu idman, benim kaslarımı mı yakacak ve bana yağ mı depolatacak bir de üzerine sırf 45 dakika kaldığım için?

mesela annem de paleo beslenmeye başladı. ama kendisinde hem bel fıtığı var hem kilosu fazla. haliyle yürürken bile zorlanıyor. ev işlerini yapıyor yine, gün içinde evde de olsa hareketli. ama annem yürüyüşü düzenli veya düzensiz yapamadığı için paleo beslenmesinin anlamı yok mu?

Merhaba,

Kusura bakmayın, birkaç kez okumama rağmen ama sporla ilgili sorunuzu anlamadım.

Anneniz için ise > öncelikle bir yanılgıyı düzelteyim. Paleo bir beslenme biçimidir, zayıflamak için geçici uygulanan bir diyet değil. O yüzden de yapıp yapmadıklarının beslenmesiyle pek bir alakası yok. Ama yine de forma girmede etkili olan formül: %70-75 beslenme, %20 spor, %5-10 genetik. Bu durumda sporun etkisinin oldukça az olacağı ortada. Beslenmesi düzene girdikçe vücudu ideal kilosuna geçiş yapacaktır. Kilonun getirdiği kısıtlamalardan kurtulunca da hareketlerinde nispeten rahatlama olacaktır.

Bazı yerlerde az ağırlık çok tekrar yağ yakmak için önerilirken, bazı yerlerde tam tersi öneriliyor. Burdaki yorumlardan birinde bir arkadaş “30 dk’dan fazla kalmayın, 12den fazla tekrar yapabiliyorsanız ağırlık arttırın” demiş mesela. Ben hem 1 saate yakın kalıyorum hem setlerim 15 x 3 şeklinde oluyor. Bu yanlış mı?

Ben yağlandığımda kalça, göbek, göğüs hepsinden yağlanıyorum erkek olsam da. O yüzden paranoya oldu resmen bu. Kılı kırk yarıyorum ki yanlış yapmayayım.

Annem için sorduğum sorunun cevabı buydu. Gerçi o günde bir mandalinayı yine yiyor ama onda ben pek sakınca görmedim. :) Teşekkürler.

Not: az önce yazdığım aynı içerikli mesaj gitmedi gibi göründü, eğer o da gelmişse birini dikkate alın, aşağı yukarı aynı zaten.

Öncelikle, eksik bilgiler olsa da benim için, şunu söyleyeyim, spor yaparak yağlanmazsınız :)

Onun dışında, düşük ağırlık çok tekrar yerine, yüksek ağırlık ve az tekrar daha etkilidir. Ve evet, bir ağırlık ile 12 adet yapabiliyorsanız, kilo arttırmanın zamanı gelmiştir.

Haftada kaç kez gittiğinizi bilmiyorum ama haftada 3-4 kez 30-60dk arasının çok sorun yaratmayacağını düşünüyorum. (ağırlık çalışırken) Diğer günleri yatarak geçirin demek değil bu, aman :)

Merhaba özlem hanim callsnetics haftada 6gun mu yapilmali yoksa gün asiri mi? Hangisi daha cabuk sonuç verir? Sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.