Kategoriler
Tarifler

Paleo Çikolata

Bayram geliyor. Her tarafı şekerler, tatlılar saracak.

Bu durumda sizleri korumamak olmazdı :)

Ben daha önce birkaç yerde söylemiştim, çikolata insanı değilim normalde, kakaolu şeyleri çok fazla sevmiyorum. O kadar ki, eskiden en çok beyaz çikolatayı severdim. Fakat şimdi, sütlü çikolata bile çok şekerli, sahte bir tat geliyor. Bitter çikolatayı ağzıma sürmezdim, şimdi gerçek tada yakın olduğunu anlayabiliyorum.

Geçenlerde bir yerde bu çikolata tarifini gördüm. Denemek istedim ama içinde ticari çikolatalarda olduğu gibi lesitin vardı. Lesitin genelde soyadan elde edilir. O yüzden kullanmak istemedim. Lesitin yağların sıvılarla birleşmesine yarıyor. Malum, yağ üste çıkar.

Ben de ne yaparım, nasıl yaparım diye düşünürken, madlen mantığını kullanmaya karar verdim. Kalın yapmak yerine incecik bir çikolata ile bu tam karışmama sorununu çözebileceğimi düşündüm. Evet, bence işe yarıyor. Ama yine de içinizdeki çikolata severlerin yorumu daha önemli.

Tarifte kakao yağından bahsediyorum. Gerçek kakao yağı oda ısısında tamamıyle katı haldedir. Size sıvı birşey satmaya kalkarlarsa sakın ha almayın, kimbilir neler karıştırmışlardır.

Daha uzatmayayım ve tarife geçeyim:

 • 30g kakao yağı
 • 1 yemek kaşığı tereyağ veya hindistan cevizi yağı
 • 1/2 yemek kaşığı kakao (bu miktar arttırılabilir, donduktan sonra bakın, gerekirse tekrar eritip eklersiniz)
 • 1 yemek kaşığı pekmez ya da yakon şurubu (bu miktar da keyfe keder, arttırılabilir, azaltılabilir)
 • 1 tatlı kaşığı vanilya ekstraktı (opsiyonel)
 • 5-10 damla stevia (benimki vanilyalı)
 1. Kakao yağını ve hindistan cevizi yağını ben mari usulü eritin.
 2. Ardından tüm malzemeleri ekleyin ve güzelce karıştırın. Kakao yağı çok çabuk donduğundan bu malzemeleri ekleyince bile donar. O yüzden ya tekrar benmariye almanız ya da ben marideyken eklemeniz gerekecektir.
 3. Kaplara dökün. İnce olmalarına dikkat edin. Ben silikon topkek kalıplarının dibine birer yemek kaşığı koydum. Sonunda bir işe yaradılar. Hem de içinden çıkartması da kolay oluyor.
 4. Buzlukta en az 30 dakika bekletin.

Afiyet olsun! Herkesin Ramazan ve Zafer Bayramını kutlarım!

8 tane çikolata çıktı. Her biri 38 kalori.
 • Yağ – 3.5g – %84
 • Karbonhidrat – 1.38g – %14
 • (Şeker – 1.25g)
 • Lif – 0
 • Protein – 0

“Paleo Çikolata” için 10 yanıt

sevgili ozlem;
Bir sorum var. Şimdi yavaş yavaş deep freeze doldurma işlemine başlıyorum. Sen uzun zamandır deep freezein nimetlerinden ve pratiklikten bahsediyordun; ben de şimdi vakit bulunca dolaba, kilitli poşetlere semizotu, vişne vs attım.
Şimdi.Domates puresi saklamak istiyorum. Sen buzluk kuplerinde mi yapıyorsun?Yağ kullanıyor musun? Acaba kilitli buzluk torbalarına rondolanmış domatesi doğrudan koysak? Kavanoz mu daha mantıklı? Aslında benim amacım buyuk porsiyonlarda ve çok yağlı olmayan (hatta yagsız) şekilde saklamak. Yğı pişirirken koymak istiyorum. Ama heryerde tariflere bakıyorum da; zeytinyağı kullanılmış hep.
Ne dersin?

Domatesi ben bir kere aldım, rendeledim, sonra da iri buz kalıbı ya da küçük plastik kaplara (tavuk suyu postunda görünüyor) koyup dondurdum. Buz kalıplarını daha sonra kilitli kilitsiz buzluk poşetlerine boşalttım ki yer açılsın. Sonra ihtiyacım oldukça küp küp alıp kullandım. Oldu mu oldu.
Ama bu işin adabı böyle değilmiş :) Doğrusu domatesleri kaynatmak (yağlı veya yağsız) daha sonra da tercihan küçük teneke kapaklı cam kavanozlarda saklamak. (Büyük olunca bitirene kadar küflenebiliyor) Bu şekilde buzlukta domates için yer ayırmak da gerekmiyor. Bu yöntemin diğer üstünlüğü suyu buharlaştırıldığı için hem daha az yer kaplaması, hem de yemeğe koyulduğunda kaynatılmak zorunda olunmaması.

Başka bir arkadaşımdan alternatif fikiri de söyleyim. Domates-biber ve domates-biber-soğan kavururdu, bildiğiniz menemen harcı gibi ya da yemeklik. Sonra da onları porsiyonlara ayırıp buzluğa koyardı.

Ben de sorayım hemen o zaman, semizotunu çiğ mi koydun? Nasıl koydun? Ben de bu seneki takıntım pazıyı mı koysam? Gerçi pazı kışın sürekli vardı, mevsimi ne ki. Offf offf, şehirli mağara adamı olma kaygıları çok zor :D

evet, soylediklerin oldukça mantıklı geliyor. Kaynatınca fazla sudan kurtulacağiz, kavanozlara koyunca da deepfrizde yer açılmış olacak. Bir de çok ucuz tarla domateslerim oldu bugun; yarın hemen yapıyorum. Annemle konuştum telefonda; diyor ki kaynattıktan sonra sıcak olarak kavanoza doldur ve az zeytinyağı ekleyip mutlaka kavanozu ter çevir. Bunun nedeni de kavanozun vakumlanmasını sağlamakmış.Tabi sonrasında dolaba yerleştirirken duz koyuyoruz! Yani bir şehir kişisi olarak bunu bile sordum: )
Semizotunu ayıkladım. Yıkadım, sirkeyle arındırdım , duruladım. En sonunda da doğrayıp koydum torbalara. Şimdi beni bekliyorlar. Bu yontemi benim gibi kullanan iki şehir arkadaşı daha var; bugun annenin telefonundan teyyid aldım; bu uygun bir saklama yontemiymiş. Pişirip koymayı tercih etmedim; bu şekilde de saklama seçeneğimiz olabilir. Ben saglıklı olsun diye duşunup yaptım boyle. Biraz deneysel yani.
Son olarak yeşil fasulye de kırdım; ve de şiddetle tavsiye ediyorum.Zira en kolayı o oldu. Ayıkla, kır, yıka ve doldur poşete şeklinde:)
Teşekkurleeer

Mevsimi nedir, en ufak fikrim yok ama corba postu mu istesem :)

Ben fasulyeyi normal pisirir gibi hazirliyorum. Yani yagi, domates, sogan, fasulye hepsini kavuruyorum. Suyunu koyma asamasina gelince sogutup, posetleyip kaldiriyorum.

Sanirim bu yorumlari ayri bir yaziya kopyalayacagim ki el altinda olsunlar :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.