Kategoriler
Karbonhidrat Bağımlılığı

Karbonhidrat Bağımlılığını Aşmak – 1

Bir önceki yazıda karbonhidrat bağımlılığımızın olup olmadığını nasıl anlayabileceğimizden bahsetmiştim.

Aşerme bence en uygun kelime. Zira bizler de belli bir gıdayı çok yemek istiyoruz ve de çoğu zaman bunun açlıkla da alakası yok. Açlıkla alakası olsa, canımız sadece yemek isterdi. Oysa ki aşerdiğimizde belli bir şeyi istiyoruz. Onu yemezsek öleceğiz sanki…

Oysa ki karbonhidrat bağımlılığını aşmaya çabalarken herhalde olabilecek en kötü şey aşermeler. (Uyuşturucu, sigara ve alkol bağımlıları da benzer şeyler yaşar)

İşin kötüsü yıllarca temiz kalsanız bile birgün birden aşeriverirsiniz. İnsanız, her zaman güçlü olamıyoruz ve bazen aşermeye karşı koyamıyoruz ve BOM! birden herşey tepetaklak olabiliyor çorap söküğü gibi. Malesef, ben bunu aştım diyip arkanızı yaslanıp ayakları uzatmak çok da mümkün değil. Çünkü bir kere teslim olunduğunda, tekrar bırakabilmeyi başarmanın garantisi yok.

Bu durumda, özellikle de sağlık problemleri çoksa, aşermeye teslim olmak yerine ilgiyi başka yere kanalize etmek daha doğru bir çözüm olacaktır. Mesela yürüyüşe çıkmak, spora gitmek, temizlik yapmak ya da böyle anlar için önceden hazırladığınız ve “neden dinlememeniz gerektiğini içeren maddeleri okumak işe yarayabilir.

Peki nasıl başa çıkacağız bağımlılığımızla?

Sanırım yapılacak ilk şey, tüm bağımlılıklarda olduğu gibi, öncelikle bağımlı olduğumuzu kabul etmek olacaktır.

Ve de bağımlılığı aşmanın yolunun bundan sonra tamamen temiz kalmaktan geçtiğini kabullenmekte.

Örnekleri uyuşturucu üstünden vermek istiyorum.

Mesela uyuşturucuyu bırakan biri, asla şunu demez: “Tamam bırakıyorum ama doğum günümde bir doz alırım.”

Oysa karbonhidrat bağımlısının hata yaptığı yer belki de burası. Doğum günümde yerim, PMS olduğumda yerim, misafirliğe gittiğimde yerim, şirkette başka yemek yoksa yerim, düğün pastasını yerim…. Örneklerin sonu gelmez.

Daha baştan teslim olunuyorsa, sorunla yapılacak savaş direk kaybedilmiş olmuyor mu?

Bir sonraki yazıda, karar aşamasından sonra yapılacak hazırlıklardan bahsedeceğim.

“Karbonhidrat Bağımlılığını Aşmak – 1” için 5 yanıt

her saniye aklımda ne iş yaparsam yapayım çıkmıyor :(hatta o işi bitirip birazcık ucundan yesem mi? diye düşünüyorum offf:(

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.