Kategoriler
Paleo

Uyku

Uğruna tüm gün uyanık kalmak gerekir. Ve keyfimiz için uykumuzdan fedakarlık etmesek bile, sıcak hava, ağlayan bebek, gecenin bi vakti kalkan uçaklar ya da sadece şu faturaları nasıl öderim düşünceleri bile bizleri uykumuzdan etmeye yetebiliyor. Ve sabahları yatakla vedalaşmak dünyanın en zor şeyi oluyor, yatağımız şu dünyadaki en güzel ve keyifli yere dönüşüyor.

Bir de modern hayatın “ölünce uyuruz”, “sadece tembeller 8 saat uyur” gibi dayatmaları yok mu? İşi iyice komplike hale getiriyor. Uyku, bedenimizin ve beynimizin onarım ve büyüme işlevlerini gerçekleştirdiği yoğun bir süreçtir. Uykuda olanları bilsek, ona kesinlikle çok daha saygı gösteririz. O zaman hadi.

Tüm temel işlevlerimiz için son derece önemlidir uyku. Nörolojik performansı, endokrin dengeyi, bağışıklık sistemin çalışmasını ve kas-iskelet büyümesini ve tamirini destekler. Uykuda büyüme hormonu salgılanır ve hücresel yenilenmede kritik rolü vardır.

İyi bir uyku, hafızanızı ve problem çözme yeteneğini olumlu etkiler, olayların olumlu yönlerini görmenizi sağlar. Atletik performansın yanı sıra genel modunuzu ve enerjinizi arttırır.

Bağışıklık sistemi demiştik. Soğuk algınlığı gibi temel hastlıkların önüne geçmek için uyku lazımdır, çünkü bağışıklık sistemi en çok uykudayken aktiftir. Günlük stresle de daha kolay başa çıkarsınız ki bu da bağışıklık sistemini daha da iyi yapar.

Farz edin ki yemek yemeyi ve uyumayı aynı anda bıraktınız. Önce hangisinden ölürsünüz sizce? İnanılmaz ama uyku! Sadece 1 saat az uyumanın bile bedeli vardır, yaz-kış saatine geçişlerdeki araştırmalar bunu destekler.

Tek bir gece uykusuz kalmak bile sistemik enflamasyonu arttırır ve gündelik oksidatif stresle başa çıkmayı iyice zorlaştırır.

Bir araştırma da der ki, az uyku beyni bile küçültür!

Hele gündüz uykusu uyuyabilenler en şanslılar. Uykusuz geçen bir gecenin ardından yapılan bir şekerleme kesinlikle hem beynimizi hem bedenimizi şarj edecektir. Keşke ben de onlardan olabilseydim…

Herkesin uyku ihtiyacı değişiktir. Çoğumuz 7-8 saatlik ortalama dilimde olsak da bazıları 9-10 saat uyumadan kendine gelemezler. Bazı şanslılar ise 6 saat uyudular mı gözleri açılıverir. Yaşla birlikte uyku daha çok bölünür ama yine de aynı ortalama gerekir. Özellikle bebeklerde ve çocuklarda yeterli uyku çok önemlidir. Azlığı ile hiperaktivite, depresyon ve davranış bozukluklarının ilişkisi görülmüştür.

Taş devrinde ise ne saat, ne sabahın köründeki randevular, ne de gidilecek işler yoktu. Keza gece olunca da elektrik, TV ve bilgisayarlar yoktu. Ve hava kararınca, ateş yaksalar dahi yanan ateşin sesi dinlendirip sessizlikte ve karanlıkta çekilen güzel bir uykuya hazırlayacaktır onları.

O yüzden, siz de yatak odanızda hiçbir şekilde elektronik alet bulundurmayın ve odanızı gerçekten karanlık yapın ve benzer bir deneyimi yaşayın. (Ahh, keşke hepimiz aynı saatte uyusak ülkece de vızır vızır geçen araba gürültüsünden kurtulsak…)

“Uyku” için 10 yanıt

öyle bir günde yazmışsın ki bu yazıyı, içimi okuduğundan şüphe etmeye başlayacağım.Sürünerek kalktığım sabahlardan biri.Ve nasıl uykuya ihtiyacım var anlatamam:(

valla sormayın!! simdilerde ise vucut duzenli yasam diye bagiriyor..normal yeme düzeni, e uzerine de biraz uykuyu tutturunca cok iyi geliyor..ve canı istiyor insanın..

europa ben de aynı haldeyim bu arada, vucudum bagiriyor..

güzel bir uykunun yerini hiçbirşey tutmuyor, deliksiz uyumuşum, sabah tartıda bile gösterdi kendini.halbuki uykusuzluk zayıflatır derlerdi:)

Bu yazi da super olmus! Ben de gecenlerde grip oldugum icin; 2 gun uyumustum ve bunyem guclensin diye bol bol yiyip icmeme ragmen kilo kaybettigimi tartida gormustum. Ve sasirmistim ; bize tvlerde dergilerde her yerde binlerce defa tekrar edilen dogru bildigimiz yanlislar yuzunden sasiriyoruz tabii. Paleo Diyetle bu site sayesinde tanistim; aslinda bu bir diyet degil ; bir yasam sekli! Ahmet Aydin ve Canan Efendigil Karatay okuyorum ayrica! http://beslenmebulteni.com/bes/
http://www.beslenmebulteni.com/bes/index.php?option=com_content&view=article&id=1784:karatay-diyeti&catid=83:ak&Itemid=460

Keşke daha çok doktor bu yaşam biçimini savunsa, savunabilse. Ama malesef ki aldıkları tıp eğitimi ile çelişiyor.

Bir kalp cerrahı kolesterolü 240 çıkan birine yağsız ye mi demeli aldığı öğrenip ve ettiği yemin gereği yoksa hayvansal yağları tüket mi demeli herşeyi boşverip gerçek bilimi takip edip? Gerçekten zor bir durum ve doktor olmadığıma sevindiren bir konudur bu.

ABD’de paleo-dostu doktorların listeleri hazırlanıyor. Keşke bizde de benzer duruma gelsek.

Bu hafta elimde olmayan sebeplerle çok çok az uyudum. Özellikle de bugün fena durumdayım. Ana sorun şudur ki, uykusuz olunca halsiz olunuyor ve vücut kolay enerji kaynağı olarak karbonhidrat, özellikle de tatlı istiyor. Offf offff :( Uyku gerçekten baldan tatlı bu durumda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.