Kategoriler
Tarifler

Konuk Yazar: Başak – Evde Yoğurt Yapmak

Bugünün yazısı İspanya’da yüksek lisans yapan Başak’tan.

Yoğurt yapmayı uzun süredir düşünüyordum fakat bir türlü cesaret edememiştim. Çünkü şu ana kadar yediğim bütün ev yoğurtları kaymaklı ve cıvıktı.

İlk yoğurt denemem başarıyla sonuçlandıktan sonra yoğurt işini biraz daha geliştirdim.

Benim bildiğim, yoğurdu taze günlük sütle yaparlar fakat İspanya’da bunu bulabileceğim bir yer olmadığı için günlük pastörize sütle yaptım. Sek’in marketlerde satılan günlük sütleri ile aynı zannedersem… Sütçüden alınan sütlerle kaymak tutan yoğurt, benim kullandığım sütle hiç kaymak tutmuyor. Bu yüzden çok seviyorum bu sütü.

Ben 1,5 lt sütle yaptım yoğurdu. Maya olarak burada satılan Danone’nin yunan yoğurdunu kullandım 2 adet. (200 gram).

Sütü çelik tencerede ısıtıyorsunuz ama kesinlikle kaynatmayın. Süte parmağınızı soktuğunuzda içinde uzun süre tutamayacağınız derecede ısıtmanız gerekiyor ama süt fokurdamamalı.

Bu arada yoğurdu buz dolabından çıkartıp bir kabın içine koyun ve karıştırın. Yoğurdunuzun soğuk olmaması gerekiyor. Yoğurdu karıştırırken ben içine bir tutam tuz katıyorum, eğer siz tatlı yoğurt yapmak isterseniz içine şeker de katabilirsiniz.

Sütümüzü ısıttıktan sonra yoğurdu içine yavaş yavaş katıyoruz. Ben yoğurdu katarken chopstickle karıştırıyorum usulca. Siz de karıştırırken sakın metal kaşık kullanmayın, büyük tahta kaşık da kullanmayın. Bu iş için en iyi chopstick veya onun muadilleri.

Yoğurdu karıştırdıktan sonra kalın bir pike, havlu, battaniye ile iyice sarıp sarmalayın tencereyi, yazın evinizin güneş gören bir yerine, kışın kalorifer yanına tencereyi sallamadan usulca koyun. Ben yoğurdu öğlen 11-12 gibi yapıp ertesi gün sabah 9- 10 gibi alıyorum.

Normalde tencerenin kapağını açmadan buzdolabına koymak gerekir ve bir gün daha dolapta bekletmek gerekir. Ama ben her seferinde yoğurdum tutmuş mu diye sabah açıp bakıyorum :) ve sonra buzdolabına koyuyorum.

Eğer siz de  benim gibi süzme yoğurt tercih ediyorsanız, yoğurdu bir gün buzdolabında beklettikten sonra tülbent bir torbanın içine koyuyorsunuz ve altına süzgeç yerleştiriyorsunuz.

Benim daha önce tülbent torbam yoktu, o zaman ince delikli süzgece 5-6 kat kağıt havlu koyup, yoğurdu oraya döküyordum . Sabah süzgece koyduğum yoğurt ertesi gün  süzme yoğurt olarak çıkıyordu karşıma =)

Yoğurt yapımıyla ilgili kısaca püf noktalar;

  • Çelik tencere kullanımı
  • Sütün kaynamaması (farketmeden kaynattıysanız sütü ,soğumasını bekleyin biraz)
  • Unutmayın maya olarak kullanacağınız yoğurt çok önemli; yoğurdunuzun, tadını ve kıvamını belirliyor
  • Yoğurdun soğuk olmaması ve süte katılmadan önce çırpılması
  • Yoğurt mayalandıktan sonra bir gün buzdolabında bekletilmesi

Bir sonraki denemem meyveli yoğurt olacak …  =)


“Konuk Yazar: Başak – Evde Yoğurt Yapmak” için 20 yanıt

Ben 1-2 ekleme yapmak istiyorum, yapmazsam ölürüm :)

Öncelikle yoğurdun kaymaksız olması. Marketlerde satılan sütler, Başak’ın aldığı gibi homojenize sütten yapılıyor. Bu yüzden de üstünde kaymak birikmiyor. Kaymaklı olarak satılan yoğurtlarda yapılan margarin ve süt karışımının yoğurdun üstüne dökülerek sahte kaymak yaratılması. Dolayısıyla bunlar çok zararlı.

Ama gerçek sütten yapılan sütün üstünde biriken kaymak ise yüksek yağ oranı ile çok faydalı. Bundan mahrum kalmayın.

Annem bir de market yoğurtlarının çoğu ile maya tutmadığını söylerdi. Ama annem 1-2 yemek kaşığı kullanırdı maya için, 200g değil. Bulabiliyorsanız katkı maddesiz yoğurt ile mayalamanızı tavsiye ederim.

Süzme yoğurt – Güzel süzüldüğünde çok seviyorum kesinlikle ve yüksek yağ ve düşük karbonhidrat oranı ile gerçekten güzel oluyor. Yabancılar buna “krem peynir” adını veriyor. Bazen içine dereotu, pul biber koyarak daha da tatlandırıyorum.

Yalnız, süzme yoğurt yaparken çıkan suyu sakın atmayın, çünkü bu “peynir altı suyu” ya da ingilizcesi ile “whey” Hani hazır proteinlerin üstünde yazan “whey”. Yoğurdun her derde deva bu kısmını tüm yemeklere, özellikle de çorbalarda mutlaka kullanın.

çok enerjik bir yazı olmus, hemen yapıverekcemişim gibi hissettim!!

haftasonu silivri’den aldığım doğal yoğurttan maya yapıp, en kısa sürede deneyeceğim!!

özlem peynir altı suyu ile neler yapılabilir başka? hiç bilmediğim bir konu, merak ettim şimdi..

En çok fermente etmek için kullanılıyor, laktofermentasyon işlemi. Yani turşu. Turşu yapımında bizim bildiğimiz yoğun tuz kullanımıdır, oysa ki tuzun işlevi bozulmaya sebebiyet veren bakteriyi sebzeler korunmasını sağlayacak kadar laktik asit üretene kadar engellemektir. oysa ki, peynir altı suyu kullanılarak tuzun miktarı azaltılabilir veya tamamen kaldırılabilir.
Bir teoriye göre, başta AIDS olmak üzereyeni virüslere direncimizin düşmesinin sebebi fermente gıda tüketimimizin düşmesi ve herşeyin aşırı pastorize edilmesi yüzünden bağırsak floramızın bozulması ve mikroorganizmalara daha savunmasız kalmamız.
Bunun dışında birazcık su ile içilen 1 yemek kaşığı peynir altı suyu hazma yardımcıdır. Kasların sağlığına yardımcı olur. Midesinde ciddi problem olanlar günde 3 kez peyniraltı suyu içmeliler.

Yani özet olarak, yaptığınız herşeye 1 yemek kaşığı eklemek size fayda sağlayacaktır.

bu arada meyveli yoğurt için nasıl bir şey var Başak’ın kafasında merak ettim, içine meyve doğramak dışında aklıma bir şey gelmiyor da benim!! =)

Evet marketlerde satılan yoğurtların kaymakları tamamen sahteymiş. Ben de duymuştum bunu daha önce.

Özlemin dediği gibi normalde 1-2 kaşık konulur. Fakat ben daha önce evde yapılan yoğurdun içine 1-2 kaşık konulduğu zaman daha sulu bir yoğurt elde edildiğini görmüştüm. Bundan dolayı daha kıvamlı olsun diye o kadar çok koydum.

Şimdi yoğurdu buzdolabından çıkartıp baktım dünden daha kıvamlı olmuş buzdolabında beklediği için.Bugün süzme işlemine geçeceğim.

Bu arta kalan suyun çok faydalı olduğunu biliyorum ama hamur işleri haricinde kullanabileceğim bir yer aklıma gelmediği için döküyordum. Şimdi Özlemin dediğini yapıp yemeklerde kullanacağım, sonucu bildiririm.

Daha karar vermedim nasıl yapacağıma. 1 sütü 3-4 kaba ayırıp farklı denemeler yapmayı planlıyorum.

Mesela bir tanesine süt kaynarken meyvaları koymayı, diğerine maya olarak meyveli yoğurt kullanmayı ve o esnada meyvaları koymayı, diğerine de taze meyvayı 1 gün önceden şekerle bekletip suyunun cıkmasını bekledikten sonra mayalamayı..

Bakalım tutar mı

Ben de geçenlerde bir mandra buldum, süt getirttim ve yoğurt yaptım..

Biraz ekşi oldu, bir daha ki sefere bir iki kesme şeker atsam daha iyi olur diye düşünüyorum..

Evde mayalanan yoğurt asla hazır yoğurtların kıvamında olmuyor , olacağını da pek sanmıyorum. En nihayetinde hazır yoğurtların içinde kıvam arttırıcılar vs var..

Kullanılan sütle de alakalı benim gibi pastorize süt kullanarak denersiniz daha kıvamlı olur, en azından benim her seferinde öyle oldu

valla psotorize iyi değil de, cıvık oalcağına apstorize olsun bence!! bir anda heryin ucunu birden tutmayacagımıza gore, bir yerinde olsun!!
ben bu akşam deneyeceğim de!! işten cıkıp ,eve giderken günlük süt bulma ihtimalim olan marketlerde süt kalmamış olacak, ben de 10 şeye takılıp hiç bir seye yapamayacagima, tek yerien takılır, kalanını doğru yaparım diyorum!

bu aarda basak, düşündüm de ispanya’da sizin homelesslar ellerinde galon galon sütlerle gezip süt satsalar, görüntüleri tam olmaz mı!! =)

sütçü gibiler ellerinde güğümtrak şeylerle geziyorlar bence.. aslıdan evleri ve esyaları tabi.. ve bır kismi da market alisveris arabası =)

tamamen kişisel çağrışım

meyveyi rondodan geçirip krema halini yoğurda karıştırmak. hatta, annem bunu reçelde yapardı: biraz tatlandırmak için rondaya atmadan içine biraz üzüm atmak. yanlız çok koyarsanız şerbet gibi olur. sanıldığından fazla tat veriyor :)

radoha marka adı altında has kefır satılıyor ınternnet,onlada mayalarsnaız cok saglıklı ben cocuklarıma oyle yapıyorm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.