Kategoriler
Paleo

10 Adımda Mutfağı Paleoya Hazırlamak

Daha önce konuk yazar Seda iyi iş çıkarmıştı taş devri hazırlıkları ile ilgili. Ben hazırlıkları bir adım ileri taşıyacağım şimdi.

1. Dondurmak
Her haftasonu bir gününüzü alışverişe ayırmak istemez hiç kimse. Ama et, tavuk, balık, sebzeler, kuruyemişler derken her hafta yüklü miktar alışveriş gerekiyor ve çoğu zaman hepsini bir seferde halledemiyoruz. (Çünkü markette satılan proteinleri pek beğenmiyoruz) O zaman uygun ürünleri bulduğumuzda yüklü miktarda alıp, porsiyonlara ayırıp dondurmak gayet iyi bir fikir olarak karşımıza geliyor. Ben özellikle sebzeleri 1-2 porsiyon halinde pişmeye hazır şekilde buzdolabı poşetlerinde saklamayı seviyorum. Acil durumlarda çözdürmeden mikrodalgada haşlayıp üstüne zeytinyağı  ya da tereyağ boca ederek yemek 5 dakikamı alıyor. Aynı şekilde önümüzdeki haftalarda kırmızı biberler ve patlıcan toptan alıp bir seferde közleyeceğim ve kış boyu da çok sevdiğim kırmızı biber çorbamdan içebileceğim.

2. Dondurulmuş küpler
Buz küplerini aktif kullanın. Benim buzluğumda tavuk suyu bulundurduğumu biliyorsunuz, gerçi ben küpleri aştım tavuk suyu konusunda ya, neyse. Aynı şekilde, yazın hazırladığım domates pürelerini küpler haline getirip yemeklere 2-3 küp atıveririm. Sadece domates değil, farklı meyva ve sebze pürelerini küp haline getirip pratik kullanım sağlayabilirsiniz.

3. Büyük miktarlarda pişirmek
Ben aynı yemeği günlerce yiyebilen biri değilim ama siz yiyebiliyorsanız, bir kerede haftalık pişirme işinin en azından yarısını aradan çıkartabilirsiniz. Ya da benim gibi iseniz, yenilecek miktarın üstü hemen kendini derin dondurucuda bulur. Yine acil zaman dostum olurlar.

4. Haftalık menü hazırlamak
Bu şekilde alışverişinizi de çok daha akıllıca yapabilirsiniz. Canınızın çektiği şeyi, son dakikada malzemelerden bir ikisi olmadığı için yapmaktan vazgeçmek zorunda kalmazsınız. Veya son dakikada ne yiyeceğinizi bilemediğiniz için aklınızdan “acaba pizza mı söylesem?” sorusu da geçmez. Ve de “bugün ne yesem?” telaşını hergün yaşamazsınız da.

5. Rutine bağlamak
Mesela ben Pazarları balık yerim. Elbette ki bu bir kural değil, ama Pazarları ne yiyeceğimi düşünmem, balıktır çünkü. Bu şekilde belli günleri belli gıdalara bölerek işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Mesela tavuk günü olan Pazartesi olduğunda elbette ki her hafta aynı şekilde pişmiş tavuğu yemem. Farklı yeri, farklı pişirme biçimlerini denerim. Ama zaten, her hafta aynı şekilde pişirsem bile, üstünden 1 hafta geçmiş olduğu için benim için sıkıcı olmaz.

6. Önceden doğramak
Bu benim pek yaptığım birşey değil ama yine de, neden olmasın? Dışarda salata yediğimiz zaman veya etimizin yanına konan salatalar o an mı doğranıyor zannediyorsunuz? Yooo. En iyi ihtimalle, o günün sabahında doğranıyor ve bekliyorlar, hem de çoğu zaman dışarda. Eh, madem öyle, gerçekten vaktimiz kısıtlı ise, pazar kahvaltıdan sonra 1 hafta boyunca kullanmak üzere muhtelif sebzeleri doğrayabiliriz. Tupperware gibi ürünler saklama konusunda esneklik sağlayacaktır.

7. Mutfak aletlerini zenginleştirmek
Mesela ben rondoyu o kadar çok kullanıyorum ki olmasa ne yapardım bilemiyorum. Aynı şekilde yoğurt süzmekte kullandığım bezleri de çok seviyorum. Fırında pişirmeyi severim çünkü fırında kendi kendine pişerken ben o esnada farklı şeyler hazırlayabilirim. Herkesin favori mutfak aleti mutlaka vardır. Eksikliğini hissettikleriniz için ufak yatırımlar yapmak mantıklı bir karar olabilir.

8. Konserveler
Koşturmacanın içindeyken her zaman taze sebze pratik olmayabilir. Konserveler, özellikle cam kavanozdakiler böyle durumlarda hayat kurtarıcıdırlar.

9. Mutfakta temiz çalışın
Yani kullandığınız baharatları, malzemeleri, kapları işi biter bitmez yerlerine kaldırırsanız yemeğinizi yiyip rehavet çöktükten sonra temizlikle uğraşmak zorunda kalmazsınız.

10. Aslında temel beslendiğimizi aklınızdan çıkarmayın.
İlk başlarda birçok kişi ne yiyeceğim ben şimdi diye kendini kıstırılmış hissetse de aslında temel besleniyoruz. Tek yapmanız gereken 1) Hangi protein kaynağını tercih ettiğiniz belirlemek: et, tavuk, balık, yumurta.  Nasıl pişsin? 2) Yanına biraz sebze. Haşlama, tavada soteleme ya da salata olarak. 3) Baharatları da hatırladık mı, tamamdır.

“10 Adımda Mutfağı Paleoya Hazırlamak” için 14 yanıt

malzemelerle ilgili “yemek yiyip rehavet çöktükten sonra” demişsiniz ama paleo’da yiyecekler vücudun şeker dengesine saldırmadığı için yemek yiyince rehavet de çökmüyor zaten ;)

Ehe evet :) Ama ben az sayıda ama sağlam büyüklükte öğünler yeme eğilimindeyim. O yüzden bazen yemekten sonra karnım öyle bir şişiyor ki komik bile görünüyorum. Yine de eski ağırlıktan eser yok elbette.

iş koşturmacası üzerine eve gidip de yemek yeyince, ki hazırlık koşturmacasını saymıyorum, benim de pilim bitiyor gerçekten..sadece salata ya da sadece ızgara et yesem bile boyle.

hele ki bulasık makinasi olmayan ve mutfagına iki kişi giremeyen biri olarak temiz çalışma prensibi bana baya fayda sagladi, o an kaldiraibliyor ya da temizleyebiliyorsam, hemen yapıyorum.

yemekten sonra yorgunsam, ya da örneğin film seyretmeye dalmışsam, bulaşıklar ve hazırlıktan geriye kalanlar mutfagı işgal etmeye devam ediyor.

bu şekilde ielrleyen 2. günün sonunda mutfaga ne ben, ne de temiz yiyecekler giremiyoruz.

bu arada domatesi hep var sanıyoruz ama mevisimindeki gibi yok aslında, harika bir tavsiye!!

bir de ben kulolanmıyorum ama benim gibi hem hafta içi yorgunluğu cok olan kişiler için salata kurutucusu madde 6 ve madde 7’ye eşlik edebilir bence! kullananlar çok memnun zira

Ben de çok gördüm pazarlarda, marketlerde ama salatanın nesini kuruttuklarını anlayamıyorum hala. Alıp, yapıp beni davet etmek ister misin ki???? :D

Selamlar Özlem Hanım….

kurduğumuz iletişimden sonra sayfanızı takip ediyor fakat yorum bırakmamaya özen gösteriyorum.. Ancak;

” Acil durumlarda çözdürmeden mikrodalgada haşlayıp üstüne zeytinyağı ya da tereyağ boca ederek yemek 5 dakikamı alıyor. ” demişsiniz,

önemli olduğu için paylaşma gereği duydum, uzun zamandır mikrodalga pişirme yönteminin kanserojen maddeler oluşturma potansiyelinin olduğu düşünülmekteydi, son zamanlarda ne yazık ki bunu destekleyen yeni gelişmeler de oldu.. Hala kesinlik kazanmamış olsa da, telafisi olmayan ya da çok zor telafi edilebilecek hasarlar vermesinden dolayı mikro dalga ile pişirme yöntemini kullanmamanızı ve sizi ilgiyle takip ettiğini gördüğüm insanlara önermemenizi dilerim..

Saygılarımla..

Daha çok yorum bırakmanız için ne yapabilirim acaba :)

Mikrodalga benim ana yemek pişirme aracım değil. Ama benim mantığım şunu diyor, yanlış olabilir elbette. Karnım çok açsa, bir sandviç yemektense tam 5 dakika içinde mikrodalgada bir miktar sebze haşlayıp, yağlayıp yemeye başlayabilirim. Ama burdaki birinci şart: Çok aç olmam. Yoksa normal haşlama yöntemleri ne güne duruyor?

Öte yandan, bu hafta şu yazıyı okumuştum: http://www.burnthefatblog.com/archives/2011/07/what-science-really-says-about-microwave-ovens.php Sizin de bu yazı ile ilgili yorumlarınızı almak isterim.

Merhaba Özlem,

Ekşi sözlük’ten yolum düştü buralara. Öncelikle harika bir site; çok teşekkürler. Ne zamandır aklımda olan bir konuydu aslında. “Bizim atalarımız böyle beslenmiyordu ki!” Meğerse bunun için diet programları ve siteler varmış. Çok mutlu oldum ve derhal bunu yaşam tarzı haline getirmek için gerekli adımları atmaya başladım (henüz birkaç saat oldu).

Özellikle yazdığın makalelerde kaynak belirtme ve bu kaynakların neredeyse tamamının İngilizce olması ne denli araştırmacı olduğunu gösteriyor. Bu sitenin Türkçe kaynaklara kısılıp kalmaması ve farklı ufuklar açman harika olmuş. Geçimini İngilizce tercümanlık ile sağlayan biri olarak seni tebrik etmek isterim.

İlk yorumum bu oldu. Bundan sonra nice yorumlar yapmak umuduyla…

Merhaba,

Dün gece sitenizde hangi bakliyat ve sebzelerin ne kadar karbonhidrat değerleri olduğunu gösteren bir tablo bulmuştum ama şu an bulamıyorum. Onu buraya tekrar yazar mısınız?

Sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.