Kategoriler
Temel Beslenme

Deniz Mahsullerindeki Omega-3 Değerleri

Dün bir arkadaşımla konuşuyordum. Dedi ki, o kadar çok balık yiyorum ki Omega-3 takviyesi almaya gerek görmüyorum. Ben de dedim ki, o iş öyle değil. Hem her balıkta öyle ahım şahım Omega-3 yok hem de daha çok somon gibi büyük balıklarda bulunuyor ve onlarda da ağır metal zehirlenmesi riski var. Şimdi bir de ithal somonlardaki Japonya’dan ithal olma ihtimali ve radyasyon riski eklendi.

O zaman ben de bir liste çıkarttım, hangi balıkta ne kadar Omega-3 var. Aşağıdaki değerler 100g balık içindir. Her zamanki gibi tabloyu oturup çevirdim, bir hata olmuşsa şimdiden affola.

“Deniz Mahsullerindeki Omega-3 Değerleri” için 5 yanıt

Merhaba
Sitenizi geçen hafta keşfettim ve çok hoşuma gitti. Çok pratik bilgiler var ve anlaşılır şekilde pek çok şeyi açıklıyorsunuz. Böyle bir blog hazırladığınız için teşekkürler. Sayenizde taş devri diyeti ile tanıştık. Yaklaşık 1 haftadır da eşimle birlikte uygulamaya çalışıyoruz. Şekeri tamamen kestik diyebilirim (meyvelerle aldıklarımızın dışında), tamamen et, balık, sebze, meyve ve süt ürünleri ile beslenmeye çalışıyoruz, karbonhidratı da sadece bunlardan karşılıyoruz, ben açlık hissedersem fındık, badem, süt, meyve ile ara öğünler yapıyorum. Bir de ek olarak multivitamin kullanıyorum. Yalnız ben yaklaşık 1 senedir depresyon tedavisi görüyorum baya da ilerleme kaydettim. Fakat bu son bir haftada depresyon yeniledi sanki. Ahmet Aydın’ın kitabını da aldım ve depresyon konusunda karbonhidrat ve şekerin tamamen kesilmesi gerektiği ve ilave omega-3 alınması gerektiğini yazmış. Ben bu depresif halimin karbonhidrat almamamdan kaynaklanabileceğinden çekiniyorum açıkçası. Acaba bu durum geçici midir yani vücudun adaptasyon süreci ile mi ilgilidir yoksa gereçkten karbonhidrat eksikliğinden kaynaklanabilir mi? Ya da omega-3 takviyesi mi almam gerekir bu şekilde çözebilir miyim? Sizin yazılarınızı okuduktan sonra karbonhidrat ve şekerli gıdalara elim gitmiyor zaten :) Ama acaba bir yerde yanlış mı yapıyorum diye düşünmeden edemiyorum. Biraz uzun yazdım ama durumu anlatabilmişimdir umarım. Şimdiden cevabınız için teşekkürler.

Siteyi beğendiğinize sevindim, inanın bunu duymak gerçekten çok şevklendiriyor.

Karbonhidrat hiç almıyorum derken sanırım basit karbonhidratları kastediyorsunuz ve sebze (yani karbonhidrat) yiyorsunuz.

Her halükarda, 1 haftadır bu şekilde besleniyorsanız çoğu kişi 3 gün ile 2 hafta arasında karbonhidrat miktarını düşürünce tepkiler verir. Hatta “düşük karbonhidrat gribi” diye bir kavram var ki, ben 3-4 kez baştan başladığımda kesinlikle yaşadım. Bazılarında da sizdeki gibi depresif etkiler görülebiliyor. Önümüzdeki haftanın başında bu konuyla ilgili daha detay yazmayı planlıyorum zaten.

Öte yandan, her halükarda Omega-3 alınması gerekiyor. Malesef şehir hayatı ile çok fazla Omega-6 alıyoruz, dengelememiz gerekiyor. Günde 1500mg-3000mg kadar alınız, faydasını göreceksiniz.

Arada, acıktığınız zaman sütten ziyade kefiri tavsiye ederim, laktoz (ki bir şekerdir) içermediğinden daha faydalıdır.

Merhaba,

Öncelikle sitenizi çok beğendiğimi belirtmem gerekir ki zaten üzerinde epey emek harcandığı da aşikar. Diğer kısımları çok fazla irdeleme fırsatı bulamasam da deniz ürünlerinin omega-3 içerikleri üzerine verdiğiniz tablodaki bazı değerlerin yanlış olabileceğini düşünüyorum. Yazınızın son kısmında tabloyu çevirdiğinizi belirtmişsiniz, yararlandığınız kaynaktan da kaynaklanıyor olabilir. Bir Yüksek Su Ürünleri Mühendisi olarak Norveç’te yüksek lisansım boyunca aldığım derslere istinaden de somonun en ciddi omega-3 kaynaklarından biri olduğunu biliyorum ayrıca tatlısu kefali, zargana ve de tekir balığı için verilen değerlerin gerçekçi olmadığını düşünüyorum. Konu üzerine bir açıklama yapar yada yararlandığınız kaynaktan verdiğiniz bilgileri teyit ederseniz sevinirim zira omega-3 ziyadesiyle ilgili duyduğum konulardan biri;) Şimdiden çok teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Sizin dogru degerleri bana iletme imkaniniz varsa revize etmekten mutluluk duyarim. (Bugunlerde imternetimde problem var, sadece cep telefonu aktif. O yuzden kaynaga ulasma ihtimalim yok bir sure)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.