Kategoriler
Paleo

Diyet Mitleri 7: “Kral gibi kahvaltı yap, prens gibi öğle yemeği, fakir gibi akşam yemeği ye”

İlk duyunca çok mantıklı gelse de sorun şudur ki: Desteleyen hiçbir veri olmadığı gibi destekleyemen çok vardır.

En sağlam karşı kanıt ise Ramazan’dır. Her gece yapılan ziyafetlerin bedenin yağ oranına etkisi ya hiç olmamış ya da olumlu olmuş. (1)

Yetmediyse daha geç saatlerde yenilen yemeklerin etkisinin olmadığını gösteren bir başka çalışma (2)

Bu da yetmediyse, bu çalışmada iki gruptan birine sabah çok diğerine ise de akşam çok yemek yedirilmiş. Akşam yemek yiyenler kazanmış, zira sabah çok yiyenler daha çok kilo vermiş olsalar da verdikleri kilolar kaslardan gitmiş. Akşam çok yiyenler ise kaslarını daha iyi koruyarak daha fazla yağ vermişler.

Peki bu inanış nerden çıktı? Genelde akşam çok yiyenlerin yanlış şeylerden çok yiyerek kilo almasından muhtemelen. Oysa ki ben burda normal yemeklerden bahsediyorum. Yoksa gecenin bir vakti TV karşısında cips yemeniz ya da geceyarısı uyanıp buzdolabındaki pudingi yemenizden değil. Ki bunları yediğinizde kilo alacağınız aşikar ama saatten bağımsız olarak. O puding ve cips sabah 6da yeseniz de kilo aldırır.

Bu inanışın diğer bir kaynağı da gece vardiyasında çalışanların gündüz çalışanlara göre daha kilolu olmalarıdır. Ama malesef kontrollü bir çalışma yoktur, sadece gözleme dayanır. Ayrıca gece çalışmak başlıbaşına glükoz toleransını ve kan lipidlerini etkiler.

Sonuç: Önemli olan ne yediğinizdir.

“Diyet Mitleri 7: “Kral gibi kahvaltı yap, prens gibi öğle yemeği, fakir gibi akşam yemeği ye”” için 2 yanıt

‘ Herşey dahil tatillerin en kötü yanı, tatil dönüşü tartıya çıkmaktır’ Külliyen yalan! Taşdevrinin temel kurallarını anladıysanız, bu tatiller tam da size göredir:) Delirmişcesine peynir, envai çeşit ızgara et türevleri yiyerek, üstüne üstlük 3 gecelik içki kaçamağından sonra eve döndüm ve tartıya çıktım etrafımdakiler beşer, altişar kilo almışken (kesinlikle abartmıyorum) ben sadece 300 gr almıştım ve muhtemelen hava değişimi ödemiydi bu!Bu yüzden Özlemcim sana çooook teşekkür ediyorum.Bizi keyif almaktan, yoksunluk psikolojisinden yoksun bırakmadığın için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.