Kategoriler
Temel Beslenme

Meyveler

Yaz geldi ve etrafı sebzelerden çok meyveler aldı.

Ama meyveler işin içine girince beslenme biraz zorlaşabiliyor.

Kimi diyor ki, meyvelera ihtiyacımız yok yenmese de olur.

Kimi diyor ki, gelişen tarım teknikleri yüzünden meyveler 20-30 yıl öncesine göre zaten olması gerekenden çok daha tatlı. O yüzden adeta çikolata gibi muamele edip yememeliyiz ya da çok çok az kaçamak olarak tüketmeliyiz.

Kimi diyor ki, Taş Devri’nde zaten ekvator çevresinde yaşıyordu insanlar. Eh, tropik meyvalar da zaten tatlılar. Yenmesinde mahsur yoktur.

Kimi diyor ki, Taş Devri’nde kışlar daha zor geçiyordu. O yüzden yazın meyveler bol oluyor ki kışa hazırlık olarak yağlanmaya imkan tanısın. Kışın da meyve yerine kuruyemişler tüketiliyordu.

Ben mi ne diyorum? Yaz mevsimi karpuz yemeden geçmez. Ama asla oturup 1 karpuz yemeyeceğim kesin. Yeterli proteinimi tüketmeden asla meyvemi yemem zaten. Yani karpuz ya da başka bir meyve beni doyurmak için değil de serinletip zevk vermek için var.

Bir de amacımız da önemli. Eğer kilomuzu koruyorsak daha fazla meyve tüketebilirken, kilo vermek istiyorsak meyveleri daha dikkatli tüketmek gerekebilir. Ne de olsa her bünyenin fruktoza, yani meyve şekerine verdiği tepki farklı. Herkes kendisi için uygun olan miktarı belirlemek durumunda.

Peki ne kadar fruktoza tepki verdiğimizi nasıl belirleyebiliriz? Aşağıdaki tablo yardımcı olacaktır. Her 100g’da ne kadar şeker içerdiğini tablolaştırdım. Hem de tüm şeker çekitlerine göre ayırarak. Ben alfabetik sıraladım ama sizler tabloyu kopyalarak şeker miktarlarına göre sıralayabilirsiniz.

“Meyveler” için 19 yanıt

Bu bu aralar sorduğum sorulara cevap niteliğinde olmuş, çok teşekkür ederim aydınlattığınız için. :)

Çok güzel olmuş ellerine sağlık Özlem.

Aslında zahmet olmazsa,

glükoz
fruktoz
galaktoz
sukroz
maltoz
toplam metabolik fruktoz

tam olarak ne demek bunları da yazabilir misin?

İnsülin direnci reaktif hipoglisemi varken hangisini tercih etmeli. gi düşük olmalı ama hangisinden yana kullanılmalı?

glukoz – basit, tekli şeker. sofra şekerinin tatlılığına 100 dersek, glukoz 74.3 alır. birincil enerji kaynağıdır.
fruktoz – basit, tekli şeker. meyva şekeri diye bilinir. sofra şekerinin tatlılığına 100 dersek, fruktoz 173 alır. (niçin ‘YÜKSEK FRUKTOZLU mısır şurubu’ olduğunu şimdi anladınız mı?)
galaktoz -basit, tekli şeker. glukoz ile birleşip laktozu oluşturur. sofra şekerinin tatlılığına 100 dersek, galaktoz 32.1 alır.
sukroz (sakkaroz) – glukoz + fruktozdan oluşur. sofra şekeri.
maltoz – malt şekeri. mayalanma esnasında açığa çıkar. sofra şekerinin tatlılığına 100 dersek, maltoz 32.5 alır.
laktoz – süt şekeri. sofra şekerinin tatlılığına 100 dersek, laktoz 16 alır. (listede süt ürünleri olmadığı için tabloda yok)
(bal 97 alır)
toplam metabolik fruktoz – dedik ya sukroz = glukoz+fruktoz. meyvalarda da genel olarak fruktoz+sukroz var. yani, fruktoz+(fruktoz+glikoz) oldu. bu fruktozun toplamıdur topl. metabolik fruktoz. insülin direnci, tip 2 diyabeti olan kişilerin genelde fruktoz tüketimi problemlidir. o yüzden ayrıca fruktoz miktarları belirtilir.

glisemik indeks yanıltıcı olabilir çünkü mesela sadece 1 elma yediğinizdeki etki ölçülür, oysa bizler nadiren sadece 1 elma yeriz. yediğimiz diğer şeylerin etkileşimi söz konusudur ve bu da bünyeden bünyeye değişir elbette. sanırım toplam şekerle birlikte toplam metabolik fruktoza birlikte bakmak daha sağlıklı olacaktır. Çilek, böğürtlen, yabanmersini gibi meyvalar idealler.

Merhaba,

Özlem Hanım ben kilo vermeyi de hedeflediğime göre sizce meyveyi nasıl günlük beslenmeme entegre edeyim? Örneğin hiç tüketmemem gereken meyve var mı? Tüketebileceklerimi 1 günde toplamda kaç porsiyon olarak ve nasıl dağıtarak yemeliyim?

Çok teşekkürler,

Özlem Hanım bir de Datça da bir arkadaşım var şu anda çiğ badem alacak. Badem tozu veya badem ununu çiğ bademden mi yapıyorsunuz? Yoksa badem unu diye internette aratıp öyle mi alayım?

Aktarın ismini bir de oradan başka neler aldığınızı da yazabilirseniz ben de yeğenimi oraya gönderip temin edebilirim. Ben bunları öğrenip rayına oturtana kadar size kurtuluş yok gibi :)

Tamam çok güzel olur öğrenebilirsem. Ben de hindistancevizini Metro dan almayı düşünüyordum. Bu arada Gurmenet ten ilk etapta 200 gramlık paketlerden sipariş verdim badem tozu ve fındık tozunu. Meyve de canım çok istediğinde 1 elma yerim diye düşündüm istemedikçe yemem. Çok teşekkür ederim.

Datça nın en ünlü bal bademcilerinde badem tozu yok :( Adamlar duymamış bile ki biliyorsunuzdur Datça nın bal badem ve balığı ünlüdür. Onun yerine harnup (keçiboynuzu) unu almış arkadaşım tat versin diye. Keçiboynuzu servest miydi ağaçta yetişiyor ya :)

Merhaba,
“Şekerler” yazan satırda göreceksiniz ki değerlerde bir kayma durumu söz konusu. Alıntı mı yaptınız tabloyu bilmiyorum ama hatanın nerede olduğunu belirtirseniz ve düzeltmeyi yapabilirseniz daha iyi faydalanabiliriz bu sunduğunuz güzel hizmetten :)

tablo alıntı ve alıntı yaptığım tablodan ben kaydırmamışım. Alıntı yaptığım tablo da Nutritionist V Database’i kullanmış. Sanırım tutarsızlıkların sebebi listede yer almayan farklı şekerlerden kaynaklanıyor.

Ozlem hanım cok kısaca tek kelime mükemmelsiniz.Sayenizde cok şeyler öğrendik , ögrenmeyede devam edıyoruz teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.