Kategoriler
Paleo

Diyet Mitleri 6 – Oruç Tutmak (Açlık) Kasları Yakar

Kas kaybetmemek için sürekli amino asit almak gerektiği inancından kaynaklanır. Oysa bir önceki yazıda görmüştük ki protein zaten çok yavaş hazmediliyor, dolayısıyla yemekten saatler sonra bile amino asitler damarlarınızda cirit atıyor.

Oruç tutmanın ya da uzun sürelerle aç dolaşmanın kaslara etkisini araştıran çok az çalışma vardır. Hoş olan araştırmada da kalori alımında değişiklik yapmadan ve hatta ağırlık çalışması dahi yapılmadan , sadece yemeklerin zamanlamasını değiştirerek kas miktarının artıp yağ oranının azaldığı yönünde. (1)

Ama çok uzun süren oruçlarda protein yıkımı söz konusudur ki bu da karaciğerde glikojen deposu bittiğinde gerçekleşir. Kandaki glükozu korumak için amino asitlerin glükoza çevrimi gerçekleşmek zorunda kalır. Bu durumda gelindiğinde protein de yenmemişse, vücut mecburen kaslara başvurmak zorunda kalır.  16 saatlik orucun sonunda  kaslardaki amino asitlerin katkısı %50 iken 28 saatlik oruç sonrasında ise %100 olur. Yani 28 saatlik açlık sonrasında karaciğerdeki glikojen tamamen boşalır. Dolayısıyla, zaten paleo beslenmişseniz en uzun açlığınızda bile zaten damarlarınızda normal insanlara göre çok daha fazla amino asit olacağından korkulacak bir durum yok, hatta üst paragrafta linkini verdiğim araştırmaya göre sevinilebilir dahi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.