Kategoriler
Paleo

Diyet Mitleri 5. Bir oturuşta en fazla 30g protein hazmedilebilir


Böyle birşey duyduğunuzda sanırım kendimize ilk olarak sormamız gereken “Evrimsel olarak bu doğru olabilir mi?” olmalı. Saçmalık mı yoksa gerçeklik payı olabilir mi anlamanın en kolay yolu olsa gerek. 30g’dan fazla proteini hazmedemiyor olsaydık sanırım insan nesli de çoktan tükenmiş olurdu.

Protein yüklü miktarda tüketildiğinde sindirimi ve de kullanılması elbette daha uzun sürer. Ortalama bir yemeği hazmetmenin 5 saat kadar sürdüğünü biliyoruz ki bu hesap genelde karbonhidrat ağırlıklı yemekler düşünülerek hesaplanmıştır. Kocaman bir bonfile, yanında da birsürü sebze yerseniz bu süre elbette 10 saati bulacaktır.

Ama bu demek değildir ki, o kocaman bonfileyi 30g’lık parçalara ayırıp parti parti yemelisiniz. Güzel bir yemek bulduğunuzda afiyetle yiyin. Bedeninizin işi size hizmet etmek ne de olsa. Ama yine de o bonfileyi yiyip, hemen yatmak da istemezsiniz.

“Diyet Mitleri 5. Bir oturuşta en fazla 30g protein hazmedilebilir” için 9 yanıt

bence de yok!! ama bir adanalı oalrqak sormam lazım, kebabı nerede konumlandırıyoruz bu rejimde??

aslinda ekemegini minimum yemek gerekiyor (normalde de)

lavas zaten incecik bir sey, kacamak yaparsaniz da kucuk miktar yaparsınız, e yanında bol bol cesit cesit sogan/salata..

içeçek oalrak ayran, ki en saglikli içeçecek bence..had, alkol alayımd erseniz,rakı da paleo hayatta çok kötü bir içki değil..

ama benim takıldıgım kebabın içindeki yag miktarlari

Kebap başımızın tacıdır çünkü hayvansal (doymuş) yağ içeriyor. Yağ miktarı eski bilgilerimizden kaynaklanıyor, yoksa zerre önemi yok, hatta yenmemesinin sebep olduğu sorunlar çok daha fazla. Ayrıca tokluk da sağladığı için lavaştan kaçırmaya gerek bile kalmıyor.

Sadece, özellikle kadınların kebapın (aslında her türlü etin) yanında ayran içmek veya yoğurt yemek çok parlak bir fikir değil çünkü etteki demirin emilimini engelleyecektir. Kansızlık kadınlarda çok sık görülen bir problem olduğundan Adana’lılığın hakkını verip bir diğer fermente içecek olan şalgamı içmek çok daha faydalı olacaktır.

Günaydın,
Protein tozu alacağım ama hangisini alacağımı bilemedim :( Optimum diye bir marka öneriliyor siz hangi markayı kullanıyorsunuz?

Optimum ve Wieder en cok onerilenler. Ben Syntrax da begeniyorum. Ama kesinlikle Hardline’i sevmedim. Elimde su an GNC’den aldigim var. Kampanya vardi, oldukca makul fiyata almistim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.