Kategoriler
Tarifler

Taş Devri Diyeti ve Çorbalar

Çorba sevmeyen insan azdır herhalde. En sevmeyen insan bile hasta olduğunda ille de çorba ister. Hele ki soğuk kış günlerinde sıcacık bir çorba ile yemeğe başlamaya doyum olmaz.

Ama Paleo ile çorbalar malesef pek kesişmiyor. Çünkü çorba dediğin şeyin su olmasını önlemek için kullanılan 2 ana madde var: Un ve patates (yani nişasta), yani her ikisi de bizlerin yemeyi reddettiği şeyler.  Bir de bakliyatla yapılan çorbalar var ki, mesela mercimek çorbası, toptan zarar.

Eee, çorba yemeyecek miyiz? Elbette yiyeceğiz ama kendi versiyonlarımızı. Daha sağlıklı olacağına emin olabilirsiniz.

Önce genel olarak, çorbaları koyulaştırma yollarından bahsedeyim.

1) Suyunun içine muhtelif sebzeler koyup, sonrasında blendırdan geçirerek koyulaşmasını sağlamak. Özellikle tavuk ve etsuyunun içinde muhteşem lezzetler yakalayabilirsiniz.

2) Ksantam Gam kullanmak. Xanthomonas campestris adlı inaktif bir bakterinin dış kabuğundan elde edilir. Koyulaştırıcı olarak 1-2 tatlı kaşığı yeterli olur. Çölyak hastaları için de uygundur, zira bakteri kökenli olduğu için gluten içermez.

3) Çektirmek. Bir sıvıyı uzun, ama gerçekten uzuuuun süre pişirip, bol bol buharlaştırarak azalmasını sağlamak. Bu yöntemle lezzet inanılmaz yoğun oluyor elbette ama kimin bu kadar vakti var ki?

Evet, çorba yapma metodları bunlar. Bir sonraki yazı ise benim en çok yaptığın çorbanın tarifi olacak ki çok hazır çorbadan bile daha pratik olduğuna garanti veririm.

 

 

“Taş Devri Diyeti ve Çorbalar” için 3 yanıt

Elbette olabilir.

Ama özellikle kemik suyu tek başına bile yeterince doyurucu oluyor, çünkü çok besleyici ve yağlılar, ekstra birşeye ihtiyaç pek duyulmuyor.

Çorba pişirmek için güzel bir yöntem keşfettim. Onu paylaşmak isterim. Kıvam verici olarak kabak kullanıyorum :))

Tavuk yapıyoruz. Suyunu alıyoruz. Tavuk suyunun içine bir miktar tavuk dilimleri koyuyoruz.
Sonra Kabağı bir güzel haşlıyoruz. Sonrasında içindeki kısmı alıyoruz. Püre şeklinde oluyor zaten neredeyse. Sonrasında tavuk suyumuzun içine koyuyoruz. Blender ile çırpıyoruz bir güzel. Sonra yeniden pişirmeye devam ediyoruz.

Ardından brokoli, kırmızı biber gibi sebzeleri elimizle parçalayarak (asla bıçak kullanmıyorum!) pişmiş olan çorbamızın içine atıyoruz. 2-3 dakika kadar sebzeler de çorbanın içindeyken çorbamızı kısık ateşte sıcak tutmaya devam ediyoruz.

Sonrasında ta-da!!! Harika bir kıvamı bulunan, üstelik sebzeleri taneyle görüp sayabileceğiniz, sebzeleri çok da pişirmeden taze taze ve kıtır kıtır yiyebildiğiniz, lezzetin doruklarında çorbanız hazır!

Umarım faydalananlar olur :D Yakında patlıcan ile deneyeceğim aynı şeyi. Sonucunu yazarm. Hatta belki burada da yayınlanmak üzere bir yazı hazırlarım :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.