Kategoriler
Paleo

Diyet Mitleri 2: Açlıkla Başa Çıkmak için Az Az ve Sık Sık Yemek Yiyin

Bir önceki yazı ile aynı gibi geliyor ama tam olarak değil aslında.

Malesef ki bu konu ile de çok az araştırma var. Kendimle çelişiyor gibi görünse de, konu ile ilgili yapılmış en önemli araştırmalardan birinde (1)  obez erkeklere günlük kalori ihtiyalarının üçte biri yediriliyor.

Fakat bir kısmına tek bir öğünde veriliyor ve daha sonra 5 saat herhangi birşey yemelerine izin verilmiyor. 5 saatin sonunda ise istediklerini ve istedikleri miktarda yemelerine izin veriliyor.

Diğer gruba ise aynı miktardaki yemek birer saat arayla 5 öğün halinde veriliyor. Bu gruptakiler de 5 saatin sonunda stediklerini ve istedikleri miktarda yemekte özgürler.

İlk gruptakiler %27 daha fazla yemek yiyor! Burdan direk “bakın, az az ve sık sık yemek yemek işe yarar” sonucuna varılabilir. Ama derinine bakınca, başta verilen yemeğin %70 karbonhidrat, %15 yağ ve %15 protein olduğu ortaya çıkıyor. Yani, yağsız makarna, dondurma, portakal suyu gibi bir menü verilmiş. Tek ana öğün olduğunda normal olabilir ama, gerçek hayatta kaç kişi saat başı 3 kaşık makarna, 5 kaşık dondurma ve 6 yudum portakal suyu tüketip durur ki? Çok çok özel durumların dışında kimsenin bunu yapma lüksü de yoktur zaten.

1 yıl kadar önce yapılan daha güncel bir deney (2) ise daha gerçekçi şartlarda yapılmıştır. En önemli fark aynı kişilere farklı zaman aralıklarında 4 alternatif uygulanması.

  1. versiyon: Orta protein ve 3 ana öğün
  2. versiyon: Orta protein ve 6 öğün
  3. versiyon: Yüksek protein ve 3 ana öğün
  4. versiyon: Yüksek protein ve 6 öğün

Yüksek protein alan grup, kaç öğün yerse yesin çok daha tok hissetmişler ki bunda herhangi bir sorun yok. Yaşasın protein!

Orta protein alan grupta ise 3 öğün yiyenler 6 öğüne göre çok daha fazla tokluk hissetmişler. Tüm bunlar da kan testleri ile desteklenmiş.

Şimdi bilimi bir yana bırakırsak, bence yeme ihtiyacı oldukça kişisel bir konu bence. O yüzden “sık sık az yiyin, tok hissedin” ya da “ana öğünlerde yiyin ama tam yiyin” gibi kesin ifadeler yanıltıcı olabilir, çünkü dayandıkları deneyler daha çok obezler üstünde yapılıyor, sıradan insanlar üstünde değil. Deney konuşlları da çoğu zaman gerçek hayatla örtüşmemekte.

O yüzden, bedeninizi dinleyin, gazetelerin sağlık köşelerini değil. Kendiniz hakkındaki en doğru kararı bedeniniz verecektir.

“Diyet Mitleri 2: Açlıkla Başa Çıkmak için Az Az ve Sık Sık Yemek Yiyin” için bir yanıt

Bu yazınızı çok beğendim. Benim de son zamanlarda farkettiğim bir şey var ki, bedenimi dinleyince çok daha mutlu oluyorum.Belki 1 kilo fazla, ama mutlu:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.