Kategoriler
Tarifler

Paskalya Yumurtası

 

Tamam çoğumuz Paskalya kutlamıyoruz. Ama özellikle sabah kahvaltılarında bol bol yumurta tüketen insanlarız. Ayrıca ben çocukken o kadar çok severdim ki o renkli renkli boyanmış yumurtaları, kıskanırdım adeta.

Önümüzdeki Pazar, yani 24 Nisan Pazar günü Paskalya. Birçok ülkede kutlamalar, yumurta boyamalar başladı şimdiden. Ben her ne kadar yumurta boyamaya kalkışmasam da, kahvaltı sofrasındaki yumurtamı renklendirip şenlendirmeyi başardım.

Malzemeler:

  • 4 yumurta
  • 1 yemek kaşığı soya sosu
  • 1 poşet çay
  1. Yumurtaları akşamdan kaynatın. Katı olsun.
  2. Soğuyunca her tarafını güzelce çatlatın. (Fotoğrafta soyulmamışları görüyorsunuz zaten)
  3. Yumurtaları yeniden su doldurduğunuz yumurta kabına koyun. Kabın içine çay poşetini ve soya sosunu dökün.
  4. 1 saat kısık ateşte çektirin. Aman dikkat, yumurtaların her tarafı suyun içinde kalsın. Gerekirse çevirin falan.
  5. Tüm gece bu suyun içinde bekletin.
  6. Sabaha eğlenceli yumurtalarınız hazır.

Not: Soya sosu normalde taş devrinde kullanılmayan ürünlerden çünkü hem soya zararlı, hem de buğday içeriyor. Ama bu yumurtalar ne kadar etkileniyor bu durumdan bilemiyorum. Çok katı kurallar çerçevesinde uyguluyorsanız taş devri diyetini, sadece çay  da yeterli olacaktır. Arada sırada, özellikle de çocuklarınız varsa, böyle eğlenceli bir kahvaltı hazırlamanın çok da sakıncası olmasa gerek.

Beslenme bilgisi koymuyorum, çünkü çayın ve soya sosunun kabuktan yumurtaya ne kadar geçtiğini hesaplayabilmem imkansız. Çok hayati değişiklik yaratmadığını düşünüyorum.

“Paskalya Yumurtası” için 18 yanıt

Görüntüdeki yumurtalar resmen midemi kaldırıyor.
Aylarca paslı bir tencerede unutmuşuz gibi..

bence harika bayıldım hatta :) çok yaratıcı ve şekiller değişebilir, hayranlıkla yazılarının takibindeyim.. uygulama yok ama daha :S

internette gördüm, gıda boyaları kullanarak farklı renklerde de yapmışlar, çok cici görünüyorlar ama sanırım o kadarıyla uğraşmak beni de aşar.

uygulama için de ben de uzun süre okudum ve hazmettim, sonrasında birgün birden evet dedim ve başladım. belki senin için de böyle olacaktır…

gecenlerde conan o’brianın bir skecinde yumurtayla ılgılı guzel bir saka vardı. Ama burada paylasıp konuyu dagıtmak ıstemıyorum:
\eggs, it’s good for you\

Dinazor yada Ejdarha yumurtasina benziyorlar.. Bir de sadece sicak yumurta seven biri olarak tekrar isitma islemi nasil yapilmali?

bence sahane olmuslar.. bayıldım!

yalnız merak ettıgım bır sey var soya ıcın zararlı demıssın

gunumuzde soya cok yararlı olarak bılınıyor hatta soya sütü göbek ertimek için bire birmiş.

ben sureklı soya sutu ıcıyorum. fındıksı bır tadı var hatta light olanları daha bir güzel nedense..

simdi soya zararlı mı yararlı mı?

soya 2 sebepten dolayı zararlı: 1) genetiğiyle çok fazla oynanıyor. oysa biz taş devri beslenmesinde mümkün olduğunca doğal beslenme çabasındayız. 2) bir bakliyat olarak son 10.000 yılın tarım ürünü olduğu için de yoğun karbonhidrat içeriği ile taş devri beslenmesinde yeri yok.

sarelle’yle ilgili söylediğimi geri alıyorum. çünkü nerden duyduğumu hatırlamıyorum ve internetten de bununla ilgili haber bulamadım, sadece söylenti olabilir.

ben soya sosunu sevmem bile ki soyanın zararlı olduğunu site içinde muhtelif yerlerde belirttim de.

öte yandan da, dünyadaki en zararlı şeyi dahi yılda 1-2 kere yemede herhangi bir sakınca görmüyorum. tabii bu benim fikrim. (elbette, alerjisi olan birinin o maddeyi yemesini kastetmiyorum)

yeniden baktım bunlara da çok şeker olmuşlar ya.. ben de kırmızı gıda boyası var onunla yapacagım.

tadında keskin bir fark var mı?

soya sosu ve çay tadını etkilememişti. gıda boyası ben hiç kullanmadım ama bildiğim kadarıla tada etkileri olmuyor. internette görmüştüm, rengarek yapanları gıda boyalarıyla. fotoğraf yollarsanız sitede paylaşabiliriz de.

Neşeli yumurtalar, şahane fikir!
Benim gibi 4 yumurtayı afiyetle mideye indiren biri için ekstra motivasyon :)
Düşündüm de, yumurtaları hibiskus ile kaynatıp pembe yumurtalar , çok hafif safranlı suyla kaynatıp sarı yumurtalar da yapılabilirmiş gibi geldi bana!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.