Kategoriler
Paleo Temel Beslenme

%100 – Belki de %80

Paleo beslenme ile taş devri diyetine giriş yaptık. Çok güzel. Ama canımız halen daha istiyor işte yemememiz gerektiğini bildiğimiz o gıdaları. Özellikle de şekerli gıdalar. Aynen kokain gibi, belki de daha fazla bağımlılık yaptığı ispatlanmış durumda…

Öncelikle iyi haber: Damak tadımız değişecek ve de zaman içinde bu tip gıdaları yediğinizde bile tat almayacaksınız. Benim taptığım Snickers’ı “bu mu?” diyerek yarım bırakmışlığım var.

Ama hayatta bir çok zorluk bizi beklemekte. Mesele doğum gününüz olabilir. Ya da annenizi ziyarete gittiniz ve sizin o çok sevdiğiniz enfes yemekten yapmış. Hiç yememek olmaz.

Ya da tatile gittiniz ve yöresel yemeklerin tadına bakmak istiyorsunuz. Elbette ki bakacaksınız.

İnsanlardan %100 paleo olmalarını beklemek gerçeklik sınırlarının dışında gezinmek olur sanırım. Bu durumda belki de hedefimiz %100 paleo olmak ama %80 olduğumuzda kendimizi başarılı addetmek olmalıdır. Aynen lisede 80 ortalama yaptığımızda takdirname almamız gibi…

Yalnız bu çok riskli bir konudur. Kaçamaklar olacağını başta kabul etmek rahatlatıcı olmakla birlikte kimileri için fazla rahatlatıcı olabilir. %20 kaçamak yapıldığı sanılırken, aslında %40lara ulaşılmış olabilir. Bu sebeple özellikle ilk dönemlerde yemek günlüğü tutmak faydalı olabilir. Yemek günlüğünde önemli olan özellikle protein ve karbonhidrat miktarları olacaktır. Proteini az, karbonhidratı ise çok almak istemezsiniz.

Kaçamakların da mümkün olduğunca nispeten daha sağlıklılar arasından seçmeye gayret edilmelidir. Bunun yanı sora, yemekle birlikte hem patates kızartması hem ekmek yiyip, yanında şarap içip, üstüne de tatlı yemek sınırları zorlamak olabilir.

Ya da bir öğünde kaçamak yapıldığında diğer öğünlerde daha mantıklı hareket etmek veya da alınan karbonhidrat miktarını düşürmek dengeyi yakalamak için gerekli olabilir.

Unutmayın, %100’ü elde etmek imkansız olabilir, ama hedeflemek imkansız değildir.

“%100 – Belki de %80” için 2 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.