Hindistan Cevizi Kremi (Coconut Butter)

Uzun zamandır tarif girmediğimi farkedince size en kolayından bir tarif yazayım dedim.

Yabancı paleo sitelerinde birçok tarifte hindistan cevizi kremi (coconut butter) kullanılır. Ama bunu genelde hazır satın alırlar. Fındık ezmesi gibi birşey aslında ama yine ülkemizde bulunmayan hindistan cevizi kıymıklarıyla yapılıyor genelde. Bunlar bildiğimiz hindistan cevizinin daha iri parçalanmış olanları. Dolayısıyla da o çok değerli yağını daha az kaybediyorlar yapım sürecinde.

Çok çok hoşuma giden bir tarifi gördüğümde birden beynimdeki devreler çalışmaya başladı ve eldeki malzemeyle denemeye karar verdim. İlk başta umutsuzluğa kapılıp vazgeçmez üzereydim ki, sonunda doğru miktarı buldum ve tatammmm! oldu :)

Bu arada gerçek tarifi sanırım ancak haftaya 2. parti ile yapabileceğim çünkü o kadar güzel oldu ki, arada bir çay kaşığı ile bu muazzam tadı alıp yemekten geriye tarifi yapmaya yetecek kadar kalmayacak korkarım ki :)

Neyse hemen uzuun malzeme listesine geçeyim:

4 su bardağı (cup) hindistan cevizi rendesi

Karmaşık tarif ise:

Malzememizi 1 bardak 1 bardak ekleyerek rondoda tırtlatıyoruz.

Yalnız ben ilk 3 bardak sonrasında tamamen umudumu yitirmiştim. Son bardağı eklediğimde birden mucize gerçekleşti. Rondonun da ısısıyla ilk başta oldukça akışkan oluyor, gözünüz korkmasın. Bu sayede kolaylıkla bir kavanoza da geçirebiliyorsunuz hem.

Hindistan cevizi yağının donma derecesi 22-23 derece civarı olduğundan sıcak bir mutfakta yapmanız da işlemi kolaylaştıracaktır.

Yalnız aman dikkat diyim, aaa çok sağlıklı ne de olsa diyerek kaşık kaşık yemeyin, bomba etkisi yaratabilir. Nihayetinde 4 su bardağı dediğiniz şey, ufacık bir kavanoza sığıyor ama toplam kalorisi 1917!

Afiyet olsun!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
This entry was posted in Tarifler and tagged , , . Bookmark the permalink.

11 Responses to Hindistan Cevizi Kremi (Coconut Butter)

 1. seda says:

  Ben anlamadim sizin tariften birsey. Sadece 4 bardak hindistan cevizi rendesini mi rondodan geciriyoruz? Yoksa icerisinde su yag gibi baska birsey eklediniz mi? Bir de bunu nerede kullaniyorsunuz?

 2. esin says:

  özlem hanım,
  bu kremayı buzdolabında saklamak mı daha iyi olur yoksa oda sıcaklığında mı?
  tariflerinizi merakla bekliyorum… :)

 3. Gül says:

  Özlem hanım,

  Marketlerde satılan poşetlerdeki hindistan cevizi ile oluyor mu, yoksa gerçek hindistan cevizinin rendesi mi gerekiyor, bilemedim?

 4. Selin says:

  Cig beslenen biri olarak ben surekli yapiyorum. umudu yitirmemek ve 12 dakika boyunca rondoda karistimak gerekiyor.

 5. Cansu says:

  Merhaba, ben hindistan cevizi yağını bacaklarım için kullanmak istiyorum ama dışarda satılanlar yerine kendim elde edip içim rahat kullanmak istiyorum. Sizin bu tarifiniz kremsi yapıda mı oluyor? Yani yemekler dışında cildimize de uygulayabilir miyiz? :)

 6. berrak says:

  Özlem hanım merhaba

  Ben tam dediğiniz gibi yaptım ama bir türlü kremamsı hale gelmedi, bazı yabancı sitelere göre hindistan cevizi ya da farklı bir sıvıyağ ve bir tutam tuz koymanın kıvam arttırmada faydalı olacağı yazıyordu, onları da yaptım ama benimki hala kar gibi.

  Neredeyse 25 dk dura kalka alet ısındıkça mikserin hazneli kısmında blenderdan geçirdim olmadı, ne yapsam bi tavsiyeniz var mı acaba?

Bir Cevap Yazın