Paleo ve Gut

Bu kadar et yersek gut olmaz mıyız?

Hepimizin aklından en azından bir kez geçen sorulardan biri de bu oldu değil mi? Hani şu çok et yemekten olan hastalık? Ya da öyle bildiğimiz?

Öncelikle, gut nedir?

Gut bir eklem hastalığıdır. Tüm romatizmalar içerisinde en ağrılı olandır. Ürik asitin eklemlerde birikmesi ile ağrı ve iltihaba yol açar. Ürik asit de purin adı verilen protein bileşeninin parçalanması aşamasında ortaya çıkar.

Ne??? Protein mi dedi birisi??? Düz mantık burda devreye girer ve protein yemezsek bu sorundan kurtulabileceğimizi söyler. Hani yağ yemezsek yağlanmayacağımıza benzer bir mantık sanki bu. Oysa ki gerçek hayat böyle değil malesef.

Eti tamamen yemeyi bıraksanız bile ürik asit seviyesi ancak %10-15 civarında düşer ki bu da yüksek ürik asit seviyesini normale indirmeye yetmez. Zaten 1984’ten beri de purin içermeyen diyet önerilmesi bırakılmıştır çünkü ürik asit seviyesinde önemsenmeyecek kadar etkisi olduğu görülmüştür. (Vejetaryenlerde dahi gut hastalığı görülebilmektedir, hem de sanıldığından daha yüksek oranlarda)

Tahmin edebileceğiniz gibi geleneksel beslenen toplumlarda hiç görülmezken son 50 yılda özellikle hızla artan hastalıklardan biri. Tek fark, 1960’larda ilacı bulunduğu için artık pek gündem oluşturmamakta.

1990lara gelindiğinde insülin direnci ve hiperinsulinemia’nın ürik asit seviyesini, böbreklerdeki ürik asit salgısını düşürerek yüksekselttiği bulunmuştur.

Ne ilginç değil mi? Yine karşımıza insülin direnci çıkıyor.

İnsülin seviyesini artıran herşey ürik asit seviyesini de yükseltir ki bu da guta sebebiyet verebilir. Peki insülin seviyesini ne artırıyordu? Evet, karbonhidratlar.

Bir önemli konu da, özellikle fruktoz ürik asit seviyesini ciddi artırmakta. Bu durumda şeker ve yüksek fruktozlu mısır şurubu insülin seviyesini artırır. Akabinde böbreklerin sodyum salgılaması durdurularak ve sempatik sinir sistemi uyarılarak kan basıncı yükselir. Fruktoz bağımsız olarak ürik asit seviyelerini yükseltir ve böbreklere direk hasar verir.

Sonuç: Bizler çok karbonhidrat yemeyen, hele ki yüksek fruktozlu mısır şurubu gibi işlenmiş gıdalardan uzak duran insanlar olarak gut hastalığına yakalanma ihtimalimiz yok dahi. O zaman, yaşasın et!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
This entry was posted in Paleo and tagged , , , . Bookmark the permalink.

8 Responses to Paleo ve Gut

 1. Ozlem says:

  Arada rezil bir hastalıkmış, fotoğraf ararken en az rahatsız edici olanı bulana kadar canım çıktı.

 2. hasan heldic says:

  bunu aile hekimiyle tartıstım tabi inanmadı proteinin gut la ilgisi olmadıgına et yapar diyor hala :)

 3. Türker says:

  Şöyle bir araştırmayla karşılaştım internette:

  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15014182?ordinalpos=1&itool=EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.Pubmed_RVAbstractPlusDrugs1

  “CONCLUSIONS:
  Higher levels of meat and seafood consumption are associated with an increased risk of gout, whereas a higher level of consumption of dairy products is associated with a decreased risk. Moderate intake of purine-rich vegetables or protein is not associated with an increased risk of gout.

  Copyright 2004 Massachusetts Medical Society”

  Konu hakkında neredeyse hiçbir bilgim yok ama oldukça kafam karıştı doğrusu.

 4. Paleo’da aşırı protein tüketmiyoruz ki.. Vücut ağırlığımız başına tüketmemiz gereken kadar tüketiyoruz. Bu da karbonhidrat tüketenlerle aynı oran.. Proteinin fazlası karaciğerde karbonhidrata dönüştürüldüğü için aşırı protein tüketmek, aşırı karbonhidrat tüketmekle aynı anlama gelir.. Böylece de insüline iş çıkarmış, o sistemin etkilerine de maruz kalmış oluruz..

 5. Pingback: Şeker Rehberi | Paleo Cafe – Taş Devri Diyeti ile Hizmetinizde!

 6. Ahmet says:

  valide hanımı paleo beslemeye başladığımı söylemiştim.

  doktora gitti bugün, ürik asit yüksek çıkınca hemen “yağı azalt, eti azalt, yoğurdu azalt” diye sıralamaya başlamış. :))

  valide hanım umursamadı, paleo beslenmeye devam ediyor. bakalım ne olacak.

Bir Cevap Yazın