Taş Devri Hayatı

Uzun bir haftasonu tatili yapınca yazılarda da aksama oldu ama taş devrine günümüz dünyasında ancak bu kadar yaklaşabilirdim sanırım.

Yakmayan güneşin altında yürüyüş yaparken bir yandan da araba bile geçmeyen köy yolunda annemin yol göstericiliği sayesinde bir sürü ot topladık. Neler mi? Turp otu, hardal otu, ebegümeci, kaz ayağı, radika. Sanırım adını hatırlayamadığım birkaç ot daha vardı. Bu esnada yılın ilk gelinciğini de gördük.

Bunların bir kısmını az haşlayıp zeytinağı ve limonla yedik. Bir kısmını ise soğanla kavurduk. Hepsi de çok lezzetliydi. O zaman dedim ki taş devrinde hayat yemek için otunu toplamak ve etini avlamaktan ibaretmiş ama çok da zevkli bir hayatmış bu.

Elbette bizim taş devri maceramız avlanmak içermedi. Onun yerine ulaştığımız köyden çayırlarda çimen yiyerek büyümüş dana eti aldık. Hem de şehirde bu kalitede eti alabileceğimizden çok daha ucuza.

Etleri bir süre zeytinyağ, süt ve baharat karışımında marine ettikten sonra 2 dilimin arasına az rendelenmiş peynir, tane kimyon, karabiber ve maydanoz koyarak tereyağda pişirdik.

Yanına da bir miktar kaçamak içeren bir yemek: Geçen yazdan kalan mangalda közlenmiş patlıcanlar ile yapılan beğendi. Beğendi un içerdiğinden kaçamak. Hazırlıklı olsaydım badem unu veya ksantam gam ile halledebilirdim oysa ki ama tüm kaçamağım 1 yemek kaşığı un olsun dedim.

Kesinlikle hayatımda yediğim en lezzetli tabaklardan biriydi. Taş devri diyetini ve böyle muhteşem yemekler ile formda kalmayı seviyorum.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
This entry was posted in Paleo, Tarifler, Temel Beslenme and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink.

8 Responses to Taş Devri Hayatı

 1. Ayşe says:

  Otlara bayılırım. İzmir’de gelincikler açalı neredeyse bir ay oluyor:)

 2. europa says:

  biz de otlara bayılırız.annem hemen her bağ-bahçe gezisinde benim asla ayırdedemeyeceğim bir yığın ot toplar ve müthiş lezzetler sunar bize:)

 3. hasan özbey says:

  guzel bir gun olmus bende bos zamanlarımda topluyorum ozellikle semizotu istanbulda boyle yerle bulabilmeniz guzel ben izmirin sahil kasabasında oturdugum icin bulmam kolay oluyor

 4. kaktüs says:

  Çok güzel bir hafta sonu geçirmişsiniz. Sanırım sağlıklı yaşamak şehirden uzak yaşamaya eşdeğer….

 5. carmen says:

  Topladığınız otlar Ege otları, yoksa siz de Egeli misiniz?

 6. carmen says:

  Bence kesin öyle sayılırsınız. Ben İstanbul da doğdum büyüdüm ama 4 yıldır anladım ki kesinlikle Ege liyim :)

Bir Cevap Yazın