Günde Kaç Öğün Yemeli?

Az az ve sık sık mı yemeli yoksa büyük miktarlarda az sayıda öğünler mi yemeli?

Önce kısa cevap vereyim:

Kendinizi nasıl rahat hissediyorsanız veya hayatınıza hangisi daha uygunsa.

 

 

 

Şimdi de uzun cevap gelsin: 

Taş devri insanlarını düşünürsek muhtemelen iyi bir avdan sonra bol bol yiyecekleri varken, bazen de günlerce yarı aç yarı tok dolaştıkları oluyordur. Aksini düşünmek imkansız. O yüzden, eğer kişi istemiyorsa, az az ve sık sık  yemek için kendini zorlamamalı çünkü genlerimiz buna kesinlikle adapte olmuştur.

 

Bunun yanı sıra, eğer evden çalışıyorsanız, ya da bir restoranda, istediğiniz kadar gıdaya erişiminiz kolayca olabilecektir. Ama bu şanslı azınlıktan değilseniz, hayatı zorlaştırdığını düşünüyorum az az ve sık sık beslenmenin. Sürekli bir plan program gerektirmekte. Her ofiste de uygun tesis olmuyor da.

Bir diğer konu da, mesela zayıflamak isteyen ve günde hesap kolaylığı için 1200 kalori tüketmek isteyen bir bayanı düşünelim.

Günde 3 öğün yemek yerse, her bir yemeğinin ortalama 400 kalori olduğunu varsayabiliriz. Hatta sabah 300 ve diğer öğünler 450 de olabilir.

Fakat günde 6 öğün yenirse, her bir öğün yaklaşık 200 kalori olacaktır. 200 kalorilik bir yemek kesinlikle doyurucu olmayacaktır ve kişi sürekli, bitmek bilmez bir açlık hissi ile dolaşacaktır. Ben açlık hissini sevmiyorum. Bilmem seven var mıdır zaten?

Bir de insanların atıştırmalarını olduğundan daha az sanması söz konusudur. Azcık yedim sanarlarken aslında oldukça çok yemişlerdir aslında.

Bu konu ile ilgili olarak, bilimsel açıklamalara girmeden şunu söylemek istiyorum: bedeninizi dinleyin. Size en iyi uyarıları her zaman bedeniniz verecektir zaten. Bedeniniz “Açım, beni doyur!” diyorsa, yemek yiyin. Tersine, “Tokum, iyiyim.” diyorsa, kendinizi yemek yemeye zorlamayın.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
This entry was posted in Paleo and tagged , , , . Bookmark the permalink.

11 Responses to Günde Kaç Öğün Yemeli?

 1. sade cadı says:

  benim şöyle bi sorum ve sorunum var . hesaplamaları yaptım günde 140 gr kadar protein almam gerekiyor, he bi de 1000 kalori. ben 140 gr proteini tamamlayamıyorum çünkü yediklerim yetiyor. çoğu zaman da 1000 kalorinin altında kalıyorum. sorucam şey şu: yanı bu 140 ve 1000 bazı günler tam bazı günler eksik oluyor.. bu olumsuz etkiler mi?

 2. roterio says:

  Özlem hanım çorbalar konusunda da bir yazı yazabilirseniz çok iyi olur. Hangi çorbaları rahatlıkla içebiliriz? Bir yazı da kuruyemişler için bekliyorum mümkünse..

  • Ozlem says:

   Yarın akşam çorba yapıp, püf noktalarıyla birlikte en kısa sürede yazarım.

   Kuruyemişler için kısa bilgiyi vereyim şimdi: Başta badem olmak üzere hepsi süper diyebilirim. Ama leblebi, beyaz nohut bildiğiniz üzere nohut, yani bakliyat. Keza soslu mısırlar da. Yer fıstığı da teknik olarak taş devrine uygun olmamakla birlikte, yine de kararında tüketilebilir. Diğerleri, yani ingilizcelerinde nut olanlar ve de tohumlar, mesela ayçiçek çekirdeği gayet güzeldir. Daha detaylı yazıyı da not aldım.

 3. 45.27 says:

  Bu düşünceye kesinlikle katılıyorum.
  Sağlıklı beslenme adına türlü işkencelerden geçip, hesaplar, ayarlar, stratejiler geliştirmek bazen çok tuhaf geliyor. Eğer sağlık açısından özel bir durumunuz yoksa ( doğuştan gelen eksiklik ve engeller, psikolojık travmalar, sonradan sahip olunan rahatsızlıklar vs) bedenimiz bizi hep uyaracaktır.
  Yetişkin bir insanı devamlı aç bırakamazsınız. Acıkacaktır. Yemek zorundadır. Bu acıkma süresi ise günde 2 ila 3 kez tekrar etmektedir.
  Benim merak ettiğim husus açıkcası çocuklar:)
  Ebeveynlerin çocuklara zorla yemek yedirtmeleri gerekli mi değil mi bilmiyorum. Bir arkadaşım, çocuğuna sadece acıktığı zaman yemek veriyor ve uykusu geldiği zaman yatırıyordu.Bildiğim kadarıyla sağlık açısından da henüz bir problemi yoktu
  Ancak çocuk, erginliğe sahip olmadan bedeninin verdiği sinyalleri doğru anlayabilir mi ya da bedeninin disipline olması için zorla da olsa yemek yedirmek gerekli mi bimiyorum. Zira açlık, en ilkel ve en kolay ifade edilebilen bir histir değil mi?
  Sevgilerimle

  • Ozlem says:

   Bence de biyolojik olarak çocuklar, 1 günlük dahi olsalar bedenlerindeki sorunları aktarmakta gayet iyiler. Açlık gibi bir duyguyu anlamama ihtimalleri yok bence.

   Öte yandan, çocukları kendi başlarına bıraktığınızda yemek tercihleri çok sağlıklı olmayabiliyor. O noktada iş ebeveynlere düşüyor.

   Sevgiler

 4. esmirna says:

  metabolizmanın hızlanması için gerekli değil mi 6 öğün?

 5. hasan özbey says:

  benim beslenme tarzım

  tam protein yuksek yag dusuk karbonhidrat

  bence yaglar en iyi yakıt tabi dogru olanları tas devri diyeti ile tanıstıktan sonra hayvansal gıdaları ozellikle yemeye calısıyorum

  örnek gunluk beslenmem

  sabah 4 tam yumurta tereyagı yanında yesiillik

  oglen et yada tavuk kuyruk yagında yesillik salatalar zeytinyaglı

  aksam ufak balıklar ozellikle hamsi sardalye buyuk balıklarda agır metal olabiliyor. balıklar buglama yada ızgara tarzında

  hergun 5 10 gr arası cvitamini
  4 gr kadar balıkyagı

  2 ayda 1 ambul dvit 3 dvitamini

Bir Cevap Yazın